Persona Platinum vs Feather

haf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 19 Φεβ 2015, 09:11
9
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 60

Όπως με συμβούλεψαν προμηθεύτηκα αρκετά ξυραφάκια για να δω ποιο μου ταιριάζει.

Έκανα τα πρώτα μου ξύρισμα τα εδώ και μια εβδομάδα με ξυραφάκια Personna Platinum, αν και άπειρος μετά το 2-3 ξύρισμα τα πήγαινα πολύ καλά. Το ξυραφάκι βέβαια αρχικά στα πρώτα ξύρισμα τα δεν συγχωρούσε λάθη...
Εχθές δοκίμασα το Feather.. Σαν να μην είχα ξυράφι.. Μου φάνηκε ιδανικό για αρχάριο. Πολύ soft σε σημείο κάποια τελειώματα να τα κανω χωρίς σαπουνάδα!

Ειναι ετσι το χαρακτηριστικά αυτού του ξυραφιού?
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Είναι μια ακραία σύγκριση, η Personna θεωρείται ήπια και εύκολη λεπίδα που ενδύκνειται για αρχάριους και η Feather ιδιαίτερα κοφτερή - επιθετική που είναι για λίγο πιο προχωρημένους ή για πιο σκληρά γένια.
Ενδιάμεσα απο τις δυο μπορείς να παρεμβάλλεις τουλάχιστον άλλες 10 επιλογές .
Αυτά σαν γενική παρατήρηση, τώρα αν σου έκατσε τόσο καλά συνεχίζεις αλλά ταυτόχρονα δοκίμασε και άλλες.
Πιο κοντά στη Feather η Super Iridium πιο κοντά στις Personna οι Astra,BIC Chrome, Gillette, Wilkinson .....
if you have a great shave you have a great day
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

συμφωνω με τον Γιαννη.οι 2 λεπιδες δεν εχουν καμμια σχεση μεταξυ τους.η personna ειναι ηπια λεπιδα ,ενω η feather πολυ επιθετικη.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Αν σου κάνει το ξυραφάκι -οποιοδήποτε ξυραφάκι, είτε Feather είτε οποιοδήποτε άλλο- μην το σκέφτεσαι καθόλου. Η πράξη είναι που μετράει στο τέλος και όχι η θεωρία.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Το θέμα είναι να σου κάνει το ξυραφάκι, κάθε πρόσωπο είναι ξεχωριστό, οπότε ότι και να διαβάσεις στο πρόσωπό σου μπορεί να μην ισχύουν.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Εικόνα

Όλα τα παραπάνω είναι σωστά. Πάντος σαν πιο αρχάριος, καλό θα είναι να κάνεις και άλλες δοκιμές. Γιατί μια φορά μπορεί να μην έκανες τόσο καλό αφρό με το ένα σαπούνι ή να μην ήτανε τόσο καλό το άλλο...
Αν χρησιμοποιήσεις 2-3 λεπίδες από το καθένα, μπορείς να αποφασίσεις τι σου άρεσε περισσότερο.
Αυτό τουλάχιστον έκανα εγώ και κατέληξα :megagrin
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

θεωρω τις personna chrome platinum πολυ καλυτερες λεπιδες απο τις feather(YMMV).ειναι πολυ πιο γλυκες απο τις feather και το βαθος κοπης τους ισαξιο.σιγουρα σε πολλους αρεσουν πιο πολυ οι feather στο δικο μου προσωπο ομως δεν ταιριαξαν.οι πιο τραχιες λεπιδες που εχω δοκιμασει οσο καιρο ασχολουμε με το π.ξ. :character-jason:
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Λοιπόν,το θέμα αυτό ήταν στο μυαλό μου μετά το χθεσινό ξύρισμα με fetaher.
Οι personna platinum είναι από τις καλύτερες λεπίδες για εμένα.Ειδικά αυτές με το κόκκινο χαρτάκι,οι πιο παλιές.
Τις feather τις είχα βρεί αρκετά τραχιές,σχετικά κοφτερές αλλά με ερεθισμούς και κοψίματα.
Τον τελευταίο καιρό παίζει η εξής θεωρία:επιθετική μηχανή+επιθετική λεπίδα=α-πό-λαυ-ση.
Ο κανόνας επιβεβαιώθηκε.Βασικά η feather δεν κάνουν για όλες τις μηχανές,αλλά με μια futur στο 4 και λογικά και 5-6 είναι κομπλέ.Ερεθισμοί 0 και άνετο κόψιμο!Εντάξει ήταν κάπως τραχιές και κόπηκα σε 4-5 σημεία,αλλά ερεθσιμοί 0 σε χρόνο dt δεν είναι λίγο.
Παρόλαυτα δεν αγγίζουν την κορυφή,εκεί οπού οι personna είναι πιο κοντά.Τους λείπει η απαλότητα και η δυνατότητα να συγχωρούνε μικροαπροσεξίες.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Δεν θεωρώ ότι τίθεται θέμα σύγκρισης.και οι δύο λεπίδες είναι πολύ καλές.προσωπικα σε ήπιες μηχανές χρησιμοποιώ τις feather και σε πιο επιθετικές μηχανές τις personna chrome platinum.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Θα ξανακαταθεσω κατι που το εχω πει και πιο παλια (και οχι μονο εγω). Ο καθε ενας εχει διαφορετικη τριχα σε ο,τι αφορα τη σκληροτητα. Ο καθενας μας τεσταρει διαφορες λεπιδες με τις μηχανες η τη μηχανη του (κι αυτος ειναι ενας παραγοντας που παιζει ρολο). Και (πρεπει να) επιλεγει αυτη που κοβει πιο ευκολα τα γενια του. Πιο ευκολα και απροβληματιστα. Χωρις να "ζοριζεται" η λεπιδα να κοψει την τριχα με αποτελεσμα το ενοχλητικο αυτο τραβηγμα που συνεοαγεται και ερεθισμο.
Ενας αλλος παραγοντας ειναι η εμπειρια. Οσο αυτη μεγαλωνει τοσο οι διαφορες μεταξυ διαφορετικων λεπιδων αμβλυνονται.
Κι ενας τελευταιος παραγοντας που δτστυχως δεν μπορουμε να κανουμε κατι παρα μονον προσοχη καθε φορα, ειναι η διαφορετικοτητα μερικες φορες μεταξυ ιδιων λεπιδων (το εχω δει συτο και σε λεπιδες του ιδιου πακετου).
Τελος και συμπερασματικα συστηνεται προσιχη και συνεχεις δοκιμες!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”