Perma-sharp Super

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tony
Λύκειο
Λύκειο
Has thanked: 16385 times
Been thanked: 8726 times

Re: Perma-sharp Super

Δημοσίευση από Tony » πριν από 3 μήνες

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

Δυστυχώς Παναγιώτη, τις χάλασαν κι αυτές, προς το χειρότερο εννοείται, έχω λίγα πακετάκια των παλιών, τις καινούργιες τις μοίρασα, βέβαια κάνε μία δοκιμή και εσύ και πες μας, πάντως δεν ξαφνιάζομαι, το περιμέναμε κιόλας, η παγκοσμιοποίηση φέρνει πάντα μονοπωλιακό καθεστώς, και σίγουρα θα δούμε κι άλλα πολλά τέτοια...

Τώρα γιατί τις χαλάνε; είναι ένα άλλο μεγάλο και μη συζητήσιμο θέμα, P&G και ΣΙΑ Α.Ε τα έχουν φέρει όλα στα μέτρα τους, στις λεπίδες θα κολλήσουν; ωστόσο στο αποτέλεσμα που μας ενδιαφέρει εμάς εδώ, είναι ότι δεν... τι άλλο να πεις; είναι όντως μεγάλο κρίμα. :(
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.

mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Αγαπημένος εξοπλισμός: Gillete Black Bueaty
MITCHELL’S WOOL FAT
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1294 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrkaza » πριν από 3 μήνες

Η αλήθεια είναι οτι η P&G βγάζει κάτι καλό και μετά σιγά σιγα το χαλάει ωστε να πας στο επόμενο πχ Mach3 έβγαλε τα Turbo τα αλλα δεν έκοβαν ετσι μετά έβγαλε τα ακριβότερα Fusion κτλ κτλ .

Νομίζω οτι ψάχνει να βρει 1 τρόπο να μεγαλώσει το κέρδος της από της λεπίδες βλέπε μειώσει ποιότητας που αν γίνει σταδιακά και σε όλες της μαρκες που κατέχει χωρίς να το καταλάβεις θα σου πλασάρει σε 6 μηνες την Permasharp Special που θα είναι η ιδια λεπίδα 30% πάνω με άλλο όνομα και θα γράφουμε όλοι τα σπανε οι καινούργιες Special είναι ο μοναδικός τρόπος να δεχτείς αύξηση τιμής και αντί να γκρινιάξεις να Στοκαρης .

Οπότε σταματίστε γιατί θα με κάνετε να αγοράσω 100αδα Vok + astra και δεν εχω δοκιμάσει αρκετές για να ξερω τι τελικά μου αρέσει ....

Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Αγαπημένος εξοπλισμός: Blackbird.
Has thanked: 13941 times
Been thanked: 20686 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vavous » πριν από 3 μήνες

Τώρα θα ταράξω τα νερά αλλά προσωπικά δεν έχω πεισθεί ότι το Ρώσικο εργοστάσιο 'χαλάει' τις λεπίδες που φτιάχνει. Καταλαβαίνω ότι έκλεισαν τα εργοστάσια στην Τσεχία και Πολωνία αφού τα εξαγόρασε η P&G και κράτησε μόνο το brand name και φτιάχνει εντελώς διαφορετικές λεπίδες με το παλαιό όνομα. Έχω και παλιές Polsilver Πολωνικές, Astra Τσέχικες και είναι όντως διαφορετικές.

Αλλά γιατί να 'χαλάσει' σκόπιμα τις Astra, Permasharp και μερικές άλλες; Ας διακόψει την παραγωγή τους εντελώς να τελειώνει αν θέλει να επιβάλει στον πλανήτη μονοπωλιακά μόνο τα πολυλέπιδα. Δεν έχω γνώσεις μάρκετινγκ βέβαια και η ερώτησή μου είναι ειλικρινής και άδολη, αν κάποιος έχει άποψη επειδή ξέρει τι συμβαίνει ας μας φωτίσει. Τις θεωρίες επί θεωριών τις έχουμε διαβάσει όλες στα ξένα φόρα. Εμένα πάντως μου φαίνεται ότι σε όλες τις λεπίδες τους έκαναν απλώς ένα relooking στην εκτύπωση. Το οποίο και χρειαζόταν εδώ που τα λέμε.

Ούτως ή αλλως υπάρχουν τόσες εξαιρετικές λεπίδες (και από το ίδιο εργοστάσιο της Πετρούπολης!) εκεί έξω που δεν μας λείψουν μερικές 'χαλασμένες'. Άσε που έκανα συγκριτικό τεστ παλαιότερων με νεότερες (= με τη νεα εκτύπωση) Astra και PermaSharp και στην Blackbird δεν αισθάνθηκα καμία διαφορά. Σέβομαι φυσικά την άποψη όσων έκαναν δοκιμή στο πρόσωπό τους και λένε ότι είναι διαφορετικές.
Ανδρέας Ν.

Άβαταρ μέλους
foxtrot
Λύκειο
Λύκειο
Has thanked: 14526 times
Been thanked: 15456 times

Δημοσίευση από foxtrot » πριν από 3 μήνες

Προσωπικά δοκίμασα τις νέες astra πράσινες, perma-sharp και sputnik και δεν διαπίστωσα κάποια διαφορά στην απόδοση, σε σχέση με τις παλιές.
Βέβαια οι περισσότερες λεπίδες που έχω δοκιμάσει μου κάνουν, αλλά έχοντας αρκετές μηχανές (πάνω από 10 μάλλον, έχω χάσει το μέτρημα :P ), δεν μου κάνει εντύπωση.

Σίγουρα παίζει ο κανόνας YMMV.
Παράδειγμα: Καμία λεπίδα της Derby δεν μου έχει "κάτσει" με καμία μηχανή, αντίθετα με πολλούς, που τους βολεύουν...
Γιάννης

Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Has thanked: 1395 times
Been thanked: 2708 times

Δημοσίευση από natnat » πριν από 3 μήνες

Η λεπίδα είναι πολύ υποκειμενικό πράγμα και κάποιοι από μας είμαστε δύσκολοι.
Επανέρχομαι στο θέμα απλά για να πω, ότι η παλιά που δοκίμασα σήμερα μου έδωσε bbs με πολύ λιγότερους ερεθισμούς από ότι άλλες λεπίδες με την ikon shavecraft 101.
Και αν προσπαθήσω να βρω, θα πάρω προ συσκευασίας 2017 και μόνο σε νορμάλ τιμή.
Παναγιώτης - Χαλκιδική/Καβάλα

17-6-2018 Να χαιρομαστε την ... δημοκρατια μας...
#Μακεδονια_Πουλημενοι

Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”