Perma-sharp Super

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Έτσι κάπως τις κατατάσσω κι εγώ (από αυτές που έχω δοκιμάσει, και τουλάχιστον
1 κουτάκι από κάθε μία, με 1 και 2 λεπίδες δε βγάζεις συμπέρασμα)
Δηλαδή Πιο κοφτερές προς λιγότερο:
***** Feather
**** Bic Chrome, Perma - Sharp SUper
*** Gillette Silver Blue & Super Platinum, Polsilver SI κ.ά.
** Voskhod, Astra SP, Blue Diamond κ.ά.
* Personna, Shark κ.ά.

Πολύ καλή λεπίδα. (Ισχύοντος πάντα του "ΠΟΚ" aka "YMMV" ;) )
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3096
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27820 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

akis_peiraias έγραψε:Γιάννη βρίσκεις ένα κλικ κάτω από τις Feather τις perma sharp!
Θα τις δοκιμάσω οπωσδήποτε γιατί λόγω ότι έχω σκληρά γένια δεν μπορώ καθόλου αυτές που δεν είναι πολύ κοφτερές. Έχω μερικές ήπιες και τις χρησιμοποιώ μόνο αν πρέπει να ξυριστώ ξανά την επόμενη από την μέρα που ξυρίστικα .
Ενα κλικ, μισό κλικ θα έλεγα, όπως και τις polsilver.
Βέβαια σημασία έχει πόσο αξύριστος είσαι, τι μηχανή χρησιμοποιείς, τι δέρμα έχεις....

Προσωπικά, τις Feather, Perma sharp και polsilver δεν τις χρησιμοποιώ ποτέ σε open comb μηχανή.
Τις μόνες κοφτερές που βάζω σε τέτοιες μηχανές είναι η Kai, που γιά μένα είναι η καλλίτερη λεπίδα που έχω δοκιμάσει.
Θερίζει αλύπητα και προστατεύει.
Αλλά όπως λέει και ο Νώντας παραπάνω: ΠΟΚ ;)
Ενώ γιά τόσους άλλους οι Bic chrome και οι Astra είναι φοβερές λεπίδες, σε μένα ήταν πριόνια και οι δύο......
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Πιο προσωπικό θέμα απο τις λεπιδες δεν υπάρχει .
Και είναι αυτές που απογειώνουν ή όχι μια μηχανή και που κάνουν ένα ξύρισμα απόλαυση ή βάσανο .
Ευχαριστώ πάντως Γιάννη θα τις πάρω να δω τι λένε . Πάντως γενικά έχουν τη φήμη της πολύ κοφτερής λεπίδας .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
jobous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 25 Δεκ 2013, 16:27
10
Τοποθεσία: Ραφήνα
Has thanked: 74 times
Been thanked: 67 times
Ηλικία: 45

Οταν πηρα την Merkur απο Τσομπαρη μου εδωσε και ενα πακετακι Perma. Αποφασισα μετα απο αρκετο χρονο χρησης της Merkur οτι ηρθε η ωρα να τις χρησιμοποιησω. Μετα απο τρια ξυρισματα, με ρυθμιση στο 2.5, ειναι η καλυτερη λεπιδα που εχω χρησιμοποιησει με την Merkur. Θα την δοκιμασω και με την EJ89.

Στάλθηκε από το MI 4W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γιάννης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

η καλυτερη λεπιδα που εχω χρησιμοποιησει.με ολες τις μηχανες.κοφτερη και γλυκια.
ανωτερη απο feather,astra,polsiver si,bic cp κα.ΥΜΜV.
Άβαταρ μέλους
john58
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 25 Δεκ 2016, 19:18
7
Has thanked: 15638 times
Been thanked: 1546 times

Για εμένα οι Perma-sharp ξυρίζουν βαθιά και γλυκά. Ένα κλίκ κάτω από τις Feather.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Εγω εχω προσέξει οτι αυτη η λεπίδα και μόνο αυτή μου πάει 5 ξυρίσματα ποιοτικά.Καμμία άλλη και εχω δοκιμάσει καμμιά 40αριά απο τις παγκοσμίως γνωστές.Τις χρησιμοποιω με EJ de89 και Merkur 34c για καθημερινό.Θελουν σεβασμό γιατι είναι κοφτερές αλλα τις βρισκω γλυκιές.Δεν τις βρισκεις εύκολα,δεν πολυδιαφημίζονται.Για μένα είναι μισο κλικ κατω απο Feather σε κόψη αλλα οι Feather βγαζουν δε βγάζουν 3 ξυρίσματα.YMMV.
Sotisbill
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 19:48
6
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ
Has thanked: 189 times
Been thanked: 229 times
Ηλικία: 41

Κι εγώ τις έχω ξεχωρίσει αυτές τις λεπίδες. Μου έδωσαν καλό ξύρισμα. Κάθε φορά δοκιμάζω διαφορετική λεπίδα την οποία την κρατάω για 3 ξυρισματα καθημερινα. Αν μου κάνουν κλικ περνάνε στην επόμενη φάση.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Πολύ καλό ξυραφάκι. Νούμερο 2 μετά το γιαπωνέζικο φτερό.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Τελικά μετά από 2 χρόνια στο Π.Ξ. διαπιστώνω κάτι που δεν υπολόγιζα.
Ότι οι επιθετικές μηχανές θέλουν κοφτερές λεπίδες και οι ήπιες μηχανές θέλουν ήπιες λεπίδες.
Δηλαδή στις μηχανές με μεγαλύτερο διάκενο μεταξύ λεπίδας - μπάρας ασφαλείας (επιθετικές) καλό είναι να μπαίνει κοφτερή λεπίδα (Perma, Polsilver, Wilkinson, Feather, Dorco κ.α.), ενώ στις ήπιες μηχανές αυτό το διάκενο είναι μικρότερο, άρα μπορεί να μπεί πιο γλυκιά λεπίδα.

Αυτό ίσως εξηγείται με την πίεση, που τελικά δεν πρέπει να ασκείται στο πρόσωπο. Δηλαδή στην επιθετική μηχανή η επιθετική λεπίδα θερίζει, ενώ στην ήπια μηχανή, που επίσης δεν πρέπει να ασκείται πίεση, την δουλειά την κάνει το μικρό διάκενο.

Λέω εγώ τώρα....διορθώστε με αν λέω κουταμάρα, γιατί υπάρχουν ένα σωρό άλλοι παράγοντες όπως π.χ. ο τύπος της μηχανής, ο διαφορετικός τύπος γενιών στο κάθε άνδρα (αριαά - πυκνά, σκληρά - μαλακά), το δέρμα, οι γωνίες του προσώπου, το σαπούνι ή κρέμα ξυρίσματος.

Το θέμα είναι καθαρά προσωπικό τι ταιριάζει στον καθένα, απλά ψάχνουμε να βρούμε και να ομαδοποιήσουμε εφόσων είναι δυνατόν, κάποιους κανόνες που μπορεί να ισχύουν σε μεγάλο ποσοστό επιτυχίας.

Πάντως οι Perma όντως είναι πολύ κοφτερές λεπίδες.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”