Perma-sharp Super

Απάντηση
stergios

Ε βαλε και καμια Kai! Μιση δουλεια κανεις! ;)
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

έχω δοκιμάσει ξυραφάκια και ξυραφάκια
συνήθως ούτε ένα πέρασμα δεν ολοκλήρωνα και αμέσως κούμπωνα τα ΑSTRA
μόλις δοκίμασα τα εν λόγω ξυραφάκια έμεινα τρομερά ευχαριστημένος (2 περάσματα - 1 κανονικό, 1 κόντρα)
βλέπετε έχω πολύ σκληρά γένια και όλα τα άλλα που έχω δοκιμάσει πλην των ASTRA σκάλωναν !!!
Μετάνιωσα που πήρα μόνο 2 συσκευασίες !!!
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Μερικές φορές μπερδεύομαι με τις λεπίδες. Δεν ξέρω αν οφείλεται ότι όσο περνάει ο καιρός στο ΠΞ αναθεωρείς μερικές φορές κάποια πράγματα.
Παράδειγμα, ενώ θεωρώ τις Perma sharp κοφτερές λεπίδες, ξανάπιασα μία μετά από πολύ καιρό.
Χρησιμοποιήθηκε μηχανή Merkur 34c και σαπούνι FAENA Skinos. Το αποτέλεσμα ήταν - και για τις 4 φορές που το χρησιμοποίησα για ισάριθμα ξυρίσματα την Perma - στο λαιμό κατά την πλάγια κίνηση, όχι μόνο δεν θέρισε τα γένια και τα άφησε, αλλά μου έκανε και ερεθισμό.

Μετά τα 4 ξυρίσματα που πετάχτηκε το Perma, έβαλα την Polsilver με ακριβώς την ίδια διαδικασία. Δηλαδή μηχανή και σαπούνι.
Εεε λοιπόν η νύχτα με την μέρα. Η Polsilver τα καθάρισε όλα στο πιο δύσκολο σημείο (λαιμός) και χωρίς ίχνος ερεθισμού.

Προσωπικά, Perma sharp - Polsiver Iridium σημειώσατε 2.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27180 times
Been thanked: 38805 times
Ηλικία: 54

Η νέα εμφάνιση των λεπίδων. Αχνή εκτύπωση μόνο από την μια πλευρά και μικροαλλαγές στο κουτάκι.
Παραμένουν οι δυο χαρακτηριστικοί λεκέδες κόλλας.
Ακολουθεί κι αυτή το lifting των άλλων (Astra, Sputnik, Rapira) που παράγει το Ρώσικο εργοστάσιο PPI της Procter&Gamble / Gillette.
Δεν τις χρησιμοποιώ συχνά για να πω με βεβαιότητα αν πείραξαν κάποια επίστρωση ή αν άλλαξε η απόδοσή τους. Εμένα μια χαρά κοφτερές μου φάνηκαν.
ΕΔΩ το σύνηθες debate από το οποίο ποτέ δεν βγαίνει ασφαλές συμπέρασμα. Οι κάτωθι είναι μοντελάκι 2017.

ΕικόναΕικόνα
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Αντρέα τις Nacet τις θεωρώ ανώτερες των Permasharp. Για κάποιο λόγο δουλευουν άριστα ακόμη και σε γενια 6-7 ημερών. Θερίζουν αλλά δεν κάνουν ευκολα ερεθισμούς ακόμη και στο κόντρα.

Ελπίζω να μην αλλάξουν κάτι εκεί γιατί θα ναι κρίμα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

ΟΧιιιιιι και αυτες😧
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Αντέχετε να μην ξυριστείτε για 6 7 ημέρες;
Ούτε για στοίχημα!
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
4
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10940 times
Ηλικία: 24

Πρώτη φορά που έβαλα Perma-Sharp λεπίδα με έκοψε. Εδώ και μία εβδομάδα τις χρησιμοποιώ καθημερινά και τις έχω λατρέψει. Στην αρχή μου φάνηκαν πολύ κοφτερές, αλλά τώρα πιστεύω πως έχω καλυτερέψει την τεχνική μου και είναι η αγαπημένες μου. (Astra SP, Voskhod, Rockwell, Gillette 7o'clock κίτρινες, Personna Platinum, οι προηγούμενες επιλογές μου με τις τοπ Voskhod και Gillette)
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Τελικά έχουμε ασφαλές συμπέρασμα από κάποιον θαυμαστή των παλιών, αν πειράχτηκε η απόδοση στις καινούριες?
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Δυστυχώς Παναγιώτη, τις χάλασαν κι αυτές, προς το χειρότερο εννοείται, έχω λίγα πακετάκια των παλιών, τις καινούργιες τις μοίρασα, βέβαια κάνε μία δοκιμή και εσύ και πες μας, πάντως δεν ξαφνιάζομαι, το περιμέναμε κιόλας, η παγκοσμιοποίηση φέρνει πάντα μονοπωλιακό καθεστώς, και σίγουρα θα δούμε κι άλλα πολλά τέτοια...

Τώρα γιατί τις χαλάνε; είναι ένα άλλο μεγάλο και μη συζητήσιμο θέμα, P&G και ΣΙΑ Α.Ε τα έχουν φέρει όλα στα μέτρα τους, στις λεπίδες θα κολλήσουν; ωστόσο στο αποτέλεσμα που μας ενδιαφέρει εμάς εδώ, είναι ότι δεν... τι άλλο να πεις; είναι όντως μεγάλο κρίμα. :(
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”