Perma-sharp Super

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Επανέρχομαι με τελική ετυμηγορία.
Μετά από δύο ξυρίσματα με την EJ με την δική της λαβή έχω να πω τα καλύτερα.
Το πρώτο έγινε σχεδόν κατά λάθος. Είχα ξεβιδώσει την bulldog και πάνω στην βιασύνη μου και γιατί μου έπεσε μέσα στο νεροχύτη, έβαλα την δική της λαβή και ξεκίνησα.

Πολύ πιο γλυκό ξύρισμα. Κανένας ερεθισμός.
Το βάρος κάνει όλη τη διαφορά. Με ήπια μηχανή και χωρίς ιδιαίτερη πίεση είναι από τις πιο αξιόλογες λεπίδες. Με τρία χέρια και με μερεμέτια που συνήθως δεν συγχωρούν.

Άντεξε 3 ξυρίσματα και νομίζω αυτό είναι το όριο της για τα δικά μου σκληρά γένια.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Νεότερες πληροφορίες.

Είτε έπεσα σε Δευτεριάτικη παρτίδα είτε τις χάλασαν και αυτές. :(

Στο τελευταίο κουτάκι που άνοιξα, παρατήρησα ότι η κάθε λεπίδα είναι τυλιγμένη σε ένα μόνο χαρτάκι (ρυζόχαρτο) ενώ σε όσες χρησιμοποιούσα έως τώρα η κάθε λεπίδα ήταν τυλιγμένη σε δύο χαρτάκια (ρυζόχαρτο εσωτερικά - λευκό κηρόχαρτο εξωτερικά).

Επιπλέον ενώ οι λεπίδες εξακολουθούν να έχουν διαβολική κόψη δεν είναι όσο γλυκές ήταν. Θα τις περιέγραφα σαν κάτι που μοιάζει με τις Feather.

Εάν είμαι τόσο άτυχος που έχουν αλλάξει μέθοδο/υλικά παραγωγής όπως τις Personna από τότε που το εσωτερικό χαρτάκι από ερυθρό έγινε λευκό, τότε δεν με βλέπω να έχω πολλές εναλλακτικές επιλογές. Είτε θα μείνω μόνο με το μαχαίρι είτε θα γίνω και εγώ χιπστεράς (στα γεράματα) με γενειάδα τύπου αρχιμανδρίτη....
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Οι δικες μου απο την αρχη των ποστ μου, πριν ενα χρονο, νομιζω ειναι με ενα χαρτακι.
Απο τοτε εχουν ανεβει στην εκτιμηση μου, με την weber, και κυριως την Futur.

Ειδικα με την τελευταια, πιανω υψηλες ρυθμισεις, χωρις προβληματα
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Vulcan έγραψε:Νεότερες πληροφορίες.

Είτε έπεσα σε Δευτεριάτικη παρτίδα είτε τις χάλασαν και αυτές. :(

Στο τελευταίο κουτάκι που άνοιξα, παρατήρησα ότι η κάθε λεπίδα είναι τυλιγμένη σε ένα μόνο χαρτάκι (ρυζόχαρτο) ενώ σε όσες χρησιμοποιούσα έως τώρα η κάθε λεπίδα ήταν τυλιγμένη σε δύο χαρτάκια (ρυζόχαρτο εσωτερικά - λευκό κηρόχαρτο εξωτερικά).

Επιπλέον ενώ οι λεπίδες εξακολουθούν να έχουν διαβολική κόψη δεν είναι όσο γλυκές ήταν. Θα τις περιέγραφα σαν κάτι που μοιάζει με τις Feather.

Εάν είμαι τόσο άτυχος που έχουν αλλάξει μέθοδο/υλικά παραγωγής όπως τις Personna από τότε που το εσωτερικό χαρτάκι από ερυθρό έγινε λευκό, τότε δεν με βλέπω να έχω πολλές εναλλακτικές επιλογές. Είτε θα μείνω μόνο με το μαχαίρι είτε θα γίνω και εγώ χιπστεράς (στα γεράματα) με γενειάδα τύπου αρχιμανδρίτη....
Εν τω μεταξύ πριν 3-4 μέρες διάβαζα για την πιθανή περίπτωση αλλαγής τους στα ξένα φόρα.Ένας που δήλωνε οτι εργάζεται στο εργοστάσιο της Ρωσίας ισχυρίζεται οτι απλά αλλάξανε συσκευασία και οτι οι λεπίδες έμειναν ίδιες και απαράλλακτες.
Αν θές όμως φίλε μου πές από πότε τις έχεις και από που τις πηρες(παλιές-νέες).
Λες να είναι καμια Κινεζιά?
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Stelios2247
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 09 Δεκ 2015, 21:53
8
Has thanked: 17 times
Been thanked: 30 times

Αγόρασα τις συγκεκριμένες λεπίδες από Πειραιά την προηγούμενη εβδομάδα οπότε δεν παίζει να είναι κινεζιά. Το χαρτάκι ήταν μονό. Πρώτη δοκιμή σήμερα με DR Harris Arlington και ευχαριστήθηκα ξύρισμα! Πολύ κοφτερές και από ότι φάνηκαν δεν σκάλωναν καθόλου στο WTG. Κατά τα άλλα δεν έχω ιδέα, γιατί δεύτερο και τρίτο πέρασμα αλλάζω συνήθως ξυράφι επιλέγοντας slant!

Added in 2 minutes 11 seconds:
Αγόρασα τις συγκεκριμένες λεπίδες από Πειραιά την προηγούμενη εβδομάδα οπότε δεν παίζει να είναι κινεζιά. Το χαρτάκι ήταν μονό. Πρώτη δοκιμή σήμερα με DR Harris Arlington και ευχαριστήθηκα ξύρισμα! Πολύ κοφτερές και από ότι φάνηκαν δεν σκάλωναν καθόλου στο WTG. με E. Jagger. Κατά τα άλλα δεν έχω ιδέα, γιατί δεύτερο και τρίτο πέρασμα αλλάζω συνήθως ξυράφι επιλέγοντας slant!
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Εγώ είχα αγοράσει και τις δύο παρτίδες από τον Τσομπάρη στην Αθήνα. Η πρώτη παρτίδα με το διπλό χαρτάκι είχε αγορασθεί πριν δύο χρόνια ενώ η δεύτερη παρτίδα νεότερης παραγωγής αγοράσθηκε φέτος λίγο πριν το Πάσχα.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Stelios2247 έγραψε:Αγόρασα τις συγκεκριμένες λεπίδες από Πειραιά την προηγούμενη εβδομάδα οπότε δεν παίζει να είναι κινεζιά. Το χαρτάκι ήταν μονό. Πρώτη δοκιμή σήμερα με DR Harris Arlington και ευχαριστήθηκα ξύρισμα! Πολύ κοφτερές και από ότι φάνηκαν δεν σκάλωναν καθόλου στο WTG. Κατά τα άλλα δεν έχω ιδέα, γιατί δεύτερο και τρίτο πέρασμα αλλάζω συνήθως ξυράφι επιλέγοντας slant!

Added in 2 minutes 11 seconds:
Αγόρασα τις συγκεκριμένες λεπίδες από Πειραιά την προηγούμενη εβδομάδα οπότε δεν παίζει να είναι κινεζιά. Το χαρτάκι ήταν μονό. Πρώτη δοκιμή σήμερα με DR Harris Arlington και ευχαριστήθηκα ξύρισμα! Πολύ κοφτερές και από ότι φάνηκαν δεν σκάλωναν καθόλου στο WTG. με E. Jagger. Κατά τα άλλα δεν έχω ιδέα, γιατί δεύτερο και τρίτο πέρασμα αλλάζω συνήθως ξυράφι επιλέγοντας slant!
Για την ιστορία τελευταία έχουν προμηθεύσει πολλούς μεγάλους vendors(connaught,westcoastshaving κ.λ.π) με κινέζικες polsilver.
Οπότε ποτέ και τίποτα δεν είναι σίγουρο με το εργοστάσιο στη Ρωσία και τους εξαγωγείς.

Πάντως και εγώ τις permasharp μονό χαρτάκι τις έχω.
Από Ελλάδα τις πήρα εδώ κι ένα χρόνο...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Να ρωτήσω κάτι? :
Ποιά θεωρείται πιο κοφτερή; την perma ή την polsilver Super Iridium? ??^
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27822 times
Been thanked: 29049 times
Ηλικία: 64

Στα δικά μου γένεια (YMMV), δεν παρατήρησα κάποια διαφορά. Μισό κλικ κάτω από τις Feather και τις Kai.
Λίγο πιό κάτω είναι οι Gillette sharpedge (κίτρινες).
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Γιάννη βρίσκεις ένα κλικ κάτω από τις Feather τις perma sharp!
Θα τις δοκιμάσω οπωσδήποτε γιατί λόγω ότι έχω σκληρά γένια δεν μπορώ καθόλου αυτές που δεν είναι πολύ κοφτερές. Έχω μερικές ήπιες και τις χρησιμοποιώ μόνο αν πρέπει να ξυριστώ ξανά την επόμενη από την μέρα που ξυρίστικα .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”