Perma-sharp Super

Απάντηση
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Η αλήθεια είναι οτι η P&G βγάζει κάτι καλό και μετά σιγά σιγα το χαλάει ωστε να πας στο επόμενο πχ Mach3 έβγαλε τα Turbo τα αλλα δεν έκοβαν ετσι μετά έβγαλε τα ακριβότερα Fusion κτλ κτλ .

Νομίζω οτι ψάχνει να βρει 1 τρόπο να μεγαλώσει το κέρδος της από της λεπίδες βλέπε μειώσει ποιότητας που αν γίνει σταδιακά και σε όλες της μαρκες που κατέχει χωρίς να το καταλάβεις θα σου πλασάρει σε 6 μηνες την Permasharp Special που θα είναι η ιδια λεπίδα 30% πάνω με άλλο όνομα και θα γράφουμε όλοι τα σπανε οι καινούργιες Special είναι ο μοναδικός τρόπος να δεχτείς αύξηση τιμής και αντί να γκρινιάξεις να Στοκαρης .

Οπότε σταματίστε γιατί θα με κάνετε να αγοράσω 100αδα Vok + astra και δεν εχω δοκιμάσει αρκετές για να ξερω τι τελικά μου αρέσει ....
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5896
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27329 times
Been thanked: 38846 times
Ηλικία: 54

Τώρα θα ταράξω τα νερά αλλά προσωπικά δεν έχω πεισθεί ότι το Ρώσικο εργοστάσιο 'χαλάει' τις λεπίδες που φτιάχνει. Καταλαβαίνω ότι έκλεισαν τα εργοστάσια στην Τσεχία και Πολωνία αφού τα εξαγόρασε η P&G και κράτησε μόνο το brand name και φτιάχνει εντελώς διαφορετικές λεπίδες με το παλαιό όνομα. Έχω και παλιές Polsilver Πολωνικές, Astra Τσέχικες και είναι όντως διαφορετικές.

Αλλά γιατί να 'χαλάσει' σκόπιμα τις Astra, Permasharp και μερικές άλλες; Ας διακόψει την παραγωγή τους εντελώς να τελειώνει αν θέλει να επιβάλει στον πλανήτη μονοπωλιακά μόνο τα πολυλέπιδα. Δεν έχω γνώσεις μάρκετινγκ βέβαια και η ερώτησή μου είναι ειλικρινής και άδολη, αν κάποιος έχει άποψη επειδή ξέρει τι συμβαίνει ας μας φωτίσει. Τις θεωρίες επί θεωριών τις έχουμε διαβάσει όλες στα ξένα φόρα. Εμένα πάντως μου φαίνεται ότι σε όλες τις λεπίδες τους έκαναν απλώς ένα relooking στην εκτύπωση. Το οποίο και χρειαζόταν εδώ που τα λέμε.

Ούτως ή αλλως υπάρχουν τόσες εξαιρετικές λεπίδες (και από το ίδιο εργοστάσιο της Πετρούπολης!) εκεί έξω που δεν μας λείψουν μερικές 'χαλασμένες'. Άσε που έκανα συγκριτικό τεστ παλαιότερων με νεότερες (= με τη νεα εκτύπωση) Astra και PermaSharp και στην Blackbird δεν αισθάνθηκα καμία διαφορά. Σέβομαι φυσικά την άποψη όσων έκαναν δοκιμή στο πρόσωπό τους και λένε ότι είναι διαφορετικές.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3112
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27970 times
Been thanked: 29281 times
Ηλικία: 64

Προσωπικά δοκίμασα τις νέες astra πράσινες, perma-sharp και sputnik και δεν διαπίστωσα κάποια διαφορά στην απόδοση, σε σχέση με τις παλιές.
Βέβαια οι περισσότερες λεπίδες που έχω δοκιμάσει μου κάνουν, αλλά έχοντας αρκετές μηχανές (πάνω από 10 μάλλον, έχω χάσει το μέτρημα :P ), δεν μου κάνει εντύπωση.

Σίγουρα παίζει ο κανόνας YMMV.
Παράδειγμα: Καμία λεπίδα της Derby δεν μου έχει "κάτσει" με καμία μηχανή, αντίθετα με πολλούς, που τους βολεύουν...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4527 times
Ηλικία: 47

Η λεπίδα είναι πολύ υποκειμενικό πράγμα και κάποιοι από μας είμαστε δύσκολοι.
Επανέρχομαι στο θέμα απλά για να πω, ότι η παλιά που δοκίμασα σήμερα μου έδωσε bbs με πολύ λιγότερους ερεθισμούς από ότι άλλες λεπίδες με την ikon shavecraft 101.
Και αν προσπαθήσω να βρω, θα πάρω προ συσκευασίας 2017 και μόνο σε νορμάλ τιμή.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Καλησπέρα . Την Πέμπτη που μας πέρασε ξυριστικα για πρώτη φορά με perma sharp super και οι εντυπώσεις μου ήταν οι εξής ς. Καταρχήν είναι κοφτερή λεπίδα. Όχι όσο η frather και η big astor αλλά είναι αρκετά κοφτερή ώστε να μην τραβάει τα γένια μου αλλά παράλληλα να σου δίνει σιγουριά και ασφάλεια τουλάχιστον περισσότερο από τις άλλες 2 που προανέφερα. Στην αρχή την φοβήθηκα γιατί είχα ακούσει ότι είναι κοφτερή και δεν πίεζα καθόλου την μηχανή. Παρόλα αυτά την ένιωθα ασφαλή οπότε πίεσα λίγο παραπάνω για να έχω καλύτερο αποτέλεσμα και όντως τα πήγε πολύ καλά. Προς το τέλος βέβαια μάλλον το παρακανα και είχα τα συνηθισμένα μικρό κοψιματακια σε σημεία που λόγο της ξηροδερμιας που έχω δεν είναι και τόσο smooth το δέρμα μου. Δυστυχώς αυτά τα κοψιματακια σχεδόν πάντα τα έχω εκτός και αν ξυριστω με λεπίδα που δεν κόβει. Το συμπέρασμα από την πρώτη φορά που ξυριστικα είναι ότι είναι μια καλή ισορροπημένη λεπίδα που και κοφτερή είναι επομένως δεν τραβάει τα γένια αλλά και συγχωρεί κάποια λαθάκια . Γενικά έμεινα ευχαριστημένος από την συγκεκριμένη λεπίδα οπότε θα υπάρχει σίγουρα στο ντουλάπι μου και θα χρησιμοποιείται και αρκετά συχνά.
Άβαταρ μέλους
vstromini
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 11:12
4
Τοποθεσία: thessaloniki
Has thanked: 5151 times
Been thanked: 2489 times
Ηλικία: 52

Οι λεπίδες perma sharp είναι κατά γενική ομολογία από τις πιο αποτελεσματικές. Κανουν βαθύ ξύρισμα αλλά δεν χρειάζονται πολλά περάσματα γιατί δημιουργούν ερεθισμούς.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

mangelasakis έγραψε: 08 Ιουν 2020, 21:05 Καλησπέρα . Την Πέμπτη που μας πέρασε ξυριστικα για πρώτη φορά με perma sharp super και οι εντυπώσεις μου ήταν οι εξής ς. Καταρχήν είναι κοφτερή λεπίδα. Όχι όσο η frather και η big astor αλλά είναι αρκετά κοφτερή ώστε να μην τραβάει τα γένια μου αλλά παράλληλα να σου δίνει σιγουριά και ασφάλεια τουλάχιστον περισσότερο από τις άλλες 2 που προανέφερα.
Σαφώς και κάθε λεπίδα είναι μοναδική στο πως κόβει και στο πως την νιώθουμε εμείς.αλλα η perma sharp λιγότερο κοφτερή από bic astor.μου κάνει μεγάλη εντύπωση...
Πάντα βέβαια YMMV.
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

macho έγραψε: 08 Ιουν 2020, 22:26
mangelasakis έγραψε: 08 Ιουν 2020, 21:05 Καλησπέρα . Την Πέμπτη που μας πέρασε ξυριστικα για πρώτη φορά με perma sharp super και οι εντυπώσεις μου ήταν οι εξής ς. Καταρχήν είναι κοφτερή λεπίδα. Όχι όσο η frather και η big astor αλλά είναι αρκετά κοφτερή ώστε να μην τραβάει τα γένια μου αλλά παράλληλα να σου δίνει σιγουριά και ασφάλεια τουλάχιστον περισσότερο από τις άλλες 2 που προανέφερα.
Σαφώς και κάθε λεπίδα είναι μοναδική στο πως κόβει και στο πως την νιώθουμε εμείς.αλλα η perma sharp λιγότερο κοφτερή από bic astor.μου κάνει μεγάλη εντύπωση...
Πάντα βέβαια YMMV.
Το πόσο κοφτερή είναι την συγκρίνω με βάση το πως την νιώθω εγώ κατά το ξύρισμα. Με την Big Astor και την feather λεπίδα πραγματικά ένοιωθα ότι το παραμικρό λαθάκι ή ατσουμπαλιά να κάνω θα κοπω. Ενώ η perma sharp δεν με φόβισε τόσο πολύ. Και αυτό το είδα και στο αποτέλεσμα μιας και με την perma sharp είχα λιγότερα κοψίματα από ότι την big και την feather παρόλο ότι πίεζα και παραπάνω την μηχανή και αυτό μου δίνει ένα μέτρο συγκρίσης στο πόσο κοφτερές είναι. Το άλλο μέτρο σύγκρισης είναι το πόσο τραβάει τα γένια κατά το ξύρισμα. Η perma sharp δεν μου τα τράβαγε σχεδόν καθόλου όπως συμβαίνει και με τις feather και με τα big Astor. Ενώ οι πράσινες astra και οι Timor και τράβαγαν τα γένια και δεν είχα πολλές αμυχές και χρειάστικαν και πάνω από 4 περάσματα με αρκετή πίεση στην μηχανή σε ορισμένα σημεία για να αποδώσουν και να ξυρίσουν bbs. Οπότε πιστεύω ότι αυτές οι 3 λεπίδες (Big astor,perma sharp κ feather) είναι οι πιο κοφτερες που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα.

Να πω βεβαια ότι μόνο τις big astor έχω χρησιμοποιήσει εκτεταμένα μέχρι τώρα και μετά την feather. Με την perma sharp και τις άλλες έχω κάνει από ένα και μόνο ξύρισμα. Αλλά σε όλες χρησιμοποιούσα τα ίδια προιόντα και έκανα και την ίδια ακριβώς προετοιμασία για να έχω κάποιο μέτρο σύγκρισης.
Και επειδή από ότι διαβάζω πολλές λεπίδες μετά το πρώτο ξύρισμα αλλάζουν συμπεριφορά (οι περισσότερες προς το καλύτερο) μπορεί στα επόμενα ξυρίσματα τα αποτελέσματα να είναι πολύ διαφορετικά. Οπότε ίσως θα έχω καλύτερη εικόνα μετά από αρκετά ξυρίσματα με τις συγκεκριμένες λεπίδες όπως έχω με την big και την feather.
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Γειά σας και πάλι.

Τα λίγο πιο ολοκληρωμένα συμπεράσματα μετά από 4 κιόλας ξυρίσματα με την ίδια λεπίδα είναι ότι ενώ στην αρχή είναι αρκετά κοφτερή (κατα την γνώμη μου όχι όσο η bic astor και η feather) από το τρίτο κιόλας ξύρισμα αρχίζει και γίνεται δυσάρεστη ειδικά στο τρίτο πέρασμα κόντρα και σε ευαίσθητα σημεία όπως είναι η περιοχή στο μουστάκι. Αρχίζει και τραβάει τρίχες πολύ ενοχλητικά σε σημείο που ίσως δημιουργήσει και ερεθισμούς. Αισθάνομαι το δέρμα μου να με πονάει κάποιες φορές από το τράβηγμα. Κάτι αντίστοιχο μου συνέβει και με την bic astor αλλά από το 4 ξύρισμα και μετά. Γενικά δεν μου άρεσει αυτή η συμπεριφορά. Μου δείχνει ότι το ατσάλι δεν είναι τόσο καλό και φθείρετε πάρα πολυ γρήγορα. Από όσο θυμάμαι η feather (που για μένα είναι η καλύτερη λεπίδα που έχω ξυριστεί μέχρι τώρα) μετά το 3-4 ξύρισμα απλά τράβαγε λίγο παραπάνω τις τρίχες χωρίς όμως να αισθάνομαι κάποιο ερεθισμό ή πόνο στο δέρμα. Δηλαδή η φθορά της λεπίδας δεν ήταν τόσο απότομη αλλά πιο ομαλή.
Οπότε για μένα θα παραμείνει στην άκρη έως ότου αγοραστεί νέα μηχανή και ξαναξεκινήσω τις δοκιμές από την αρχή αν και η συγκεκριμένη συμπεριφορα δεν νομίζω ότι είναι θέμα μηχανης αλλά λεπίδας. Οπότε η perma sharp είναι καλή μέχρι τα πρώτα 2 βαριά βαριά 3 ξυρίσματα τουλάχιστον στα δικά μου γένια που είναι χοντρα και σκληρά.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47



Επική διαφήμιση των Perma Sharp στα '80s, με πρωταγωνιστή τον γνωστό μας, Φατίχ Τερίμ (ποδοσφαιριστής ακόμα τότε).
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”