Supermax Stainless

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

super-max-stainless-razor-blades.jpg
Ενώ υπάρχουν αρκετά θέματα για λεπίδες Supermax, δεν βρήκα γι' αυτές τις super stainless που έχει και το Well Shaved και μάλλον είναι οι πιο διαδεδομένες. Ας κάνω εγώ την καλή, λοιπόν, δεν κοστίζει τίποτα.

Το συγκεκριμένο ξυραφάκι κόβει καλά και συγχωρεί συνάμα τα λάθη, έχω την αίσθηση όμως ότι δεν έχει μεγάλη διάρκεια ζωής. Το δοκίμασα και 4η φορά και ερέθισε κάπως, αλλά αυτό είναι λεπτομέρεια από τη στιγμή που οι περισσότεροι τα πετάμε όλα ύστερα από 2-3 ξυρίσματα. Δεν ξέρω τι θα έκανε σε όσους έχουν πολύ σκληρά γένια, αλλά στον δικό μου συνδυασμό (μέτριας σκληρότητας γένια-ευαίσθητη επιδερμίδα) έκατσαν μια χαρά.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Σήμερα ξυρίστικα με αυτό. Το χειρότερο ξυράφι που έχω ξυριστεί μέχρι τώρα. Ξεκίνησα με Feather popular που είχα αρκετές μέρες να την χρησιμοποιήσω για να συκγρίνω με την feather as-d2 αλλά αμέσως κατάλαβα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά. Έκανα το πρώτο πέρασμα και η αίσθηση ήταν χάλια. Λέω θα φταίει η μηχανή που την έχω ξεσυνηθίσει. Άλλαξα μηχανή και έβαλα την feather as-d2 (δεν έχω και πολλές). Αλλά από το δεύτερο πέρασμα άρχισε να ερεθίζεται το δέρμα μου και να αισθάνουμε τσούξιμο. Λέω δεν μπορεί να είναι τόσο χάλια μήπως φταίει ο αφρός μήπως δεν πέτυχα την αναλογία με το νερό παρόλο που ο αφρός ήταν πλούσιος και φαινόταν ιδανικός. Ξανακάνω νέο αφρό με face lathering με το Kερκίνη Eve. Χάλια το δέρμα μου στο τρίτο πέρασμα κόντρα απλά έγδερνα το δέρμα μου ερεθίζοντας το. Πολλές αμυχές και το δέρμα μου έτσουζε πριν καν περάσω Alum block. Σκέφτικα να μην περάσω Alum block γιατί ήταν ερεθισμένο το δέρμα αλλά οι αμυχές ήταν πολλές και δεν γινόταν αλλιώς. Μόνο που δεν φώναξα από το τσούξιμο με την Alum. Το χειρότερο ξύρισμα από τότε που ξεκίνησα το ΠΞ. Δεν ξέρω αν την κρατήσω στο ντουλάπι για ενθύμιο ή απλά θα τις πετάξω στα σκουπίδια. Σίγουρα πάντως δεν προκειτε να ξαναξυριστώ με αυτή την λεπίδα. Ίσως για κάποια άλλη χρήση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”