Lord Platinum Class

Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

wpf425c254_05_06.jpg
Έγραφα στο τόπικ του Lord Super Chrome ότι περιμένω από το Lord Platinum Class να αποδώσει διαφορετικά. Και όντως αυτό συνέβη. Λιγότερο κοφτερό και πιο τραχύ, θα έλεγα ότι μου θύμισε περισσότερο την αίσθηση του Lord Super Stainless. Αποδεκτό ξυραφάκι, με βαθμολογία αρκετά πάνω από τον μέσο όρο, αλλά όχι απολαυστικό. Δεν το απορρίπτω, δηλαδή, απλώς δεν θα μπει στις τοπ προτιμήσεις μου.

Αυτά, βέβαια, ισχύουν για το δικό μου πρόσωπο, το οποίο έχει αποδειχθεί μέχρι τώρα αρκετά περίεργο. Οπότε για ασφαλέστερα συμπεράσματα καλό θα είναι να το δοκιμάσετε οι ίδιοι και να κρίνετε αν σας κάνει.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Υπαρχει μεγαλη αποσταση του Platinum απο το Super Chrome, με το δευτερο να κοβει σαφως περισσοτερο αλλα σε πιο επιθετικες μηχανες αυτο ισως γινει και λιγο επικινδυνο. Γενικα τα Platinum, οπως πολυ σωστα αναφερεις, ειναι λιγο πιο γλυκα απο τα Super Stainless της εταιρειας και σχεδον ιδιου βαθους κοπης.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Θα είχε ενδιαφέρον, πάντως, ένα συγκεντρωτικό τόπικ με συγκρίσεις των λεπίδων της Lord.

Ίσως να το κάνω εγώ, αλλά έχω πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μου: δεν έχω δοκιμάσει ακόμα τις δύο Shark (Super Chrome και Super Stainless) και ακόμη Asco πορτοκαλιές, Silver Star, Crown, Rainbow και Big Ben. Σε κανά δίμηνο, λογικά, θα έχω γνώμη.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Και εγω που τις εχω δοκιμασει ολες δεν το κανω ακριβως λογω της διαφορετικοτητας του καθε προσωπου. Δυσκολα βγαινει ακρη.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Φιλε Ηρακλη ο roadrunner δε βρηκε τις platinum γλυκιές,απεναντίας.Πάντως η σημείωση σου για τις chrome με βρίσκει απόλυτα συμφωνο.Σε open comb μου αφησε κοκκινίλες ενώ σε gillette tech σκέτη γλύκα.Αλήθεια μια και τις εχεις δοκιμάσει ολες οι rainbow και οι big ben μοιαζουν με κάποια από τις άλλες?
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Οι Rainbow, Crown, BigBen και SilverStar στο δικο μου προσωπο ηταν το ιδιο και το αυτο (απλα καλες).
Οι Asco ειναι ενα κλικ πιο κατω - γενικα ειναι οι πιο "μετριες" λεπιδες της Lord.
Οι υπολοιπες Super Stainless - Lord και Shark ειναι επισης οι ιδιες (αρκετα καλες)
Οι Platinum ειναι (για μενα παντα) λιγο καλυτερες, ενω οι Lord Super Chrome ειναι οι κορυφαιες σε βαθος κοπης αλλα οπως ειπα και πριν εχουν τα δικα τους μειονεκτηματα.
Οι Shark Super Chrome δεν μου αρεσαν καθολου και δεν τις βρισκω σε καμια περιπτωση ιδιες με τις Lord Super Chrome.
Τελος, ιδιαιτερη περιπτωση ειναι οι Racer, που κοβουν περισσοτερο απο τις Lord Super Stainless αλλα παραμενουν οσο γλυκιες πρεπει σε ηπιες μηχανες - ξυραφακι που συνιστω σε ολους.

**Παντα για τη μουρη μου μιλαω - μη φαγωθουμε και για τα ξυραφακια :-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Ευχαριστώ φiλε Ηρακλή.Γιατί να γαγωθούμρ,κουβεντα κάνουμε και μάλιστα χρήσιμη.Θεωρώ δε σημαντικό να δοκιμάσει κανείς ξυραφάκια lord.Σε όσα δοκιμασα ως τώρα συμφωνούμε 100%.Και εγω αν έπρεπε να μοιράσω μοιράσω μετάλλιο για τα lord θα το εδινα στα racer,shark stainless,platinum chrome με τα extra σε απόσταση αναπνοής από το βάθρο.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

1o ξυρισμα σημερα με το συγκεκριμενο ξυραφακι και εμεινα εκστασιασμενος.τετοιο βαθος κοπης και τετοια γλυκα δεν εχω βρει σε κανενα αλλο ξυραφι που εχω χρησιμοποιησει μεχρι τωρα.γενικα ολα τα lord μου εχουν δωσει ωραια ξυρισματα, αλλα κανενα αλλο ξυραφι δεν μου εδωσε το βαθος και την αισθηση του lord platinum class. :dance:
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Ενώ με EJ89 και L6 δεν με είχε ενθουσιάσει το Platinum, με την Parker open comb σάρωσε.

Δυσκολα θα στοκάρω πάντως, προτιμώ τη γλυκύτητα του Racer.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Στα δικά μου Lord Platinum Class γράφει Super Stainless απάνω στην λεπίδα :think:
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”