Personna red, aka Platinum

Απάντηση
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

:offtopic Στέφανε,μόλις πειραματιζόμουν με την ενσωμάτωση.Πρώτη φορά που προσπαθώ.Την επόμενη με επεξεργασία ή χωρίς θα τα καταφέρω.Υπόσχομαι. :btt2
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Lefty
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Φεβ 2013, 22:23
11
Τοποθεσία: Ωρωπος
Has thanked: 74 times
Been thanked: 21 times
Ηλικία: 40

Μάλλον είμαι ο μόνος ή τουλάχιστον από τους λίγους που οι συγκεκριμένες λεπίδες δεν έκατσαν καλά. Έχω δοκιμάσει 6 μέχρι τώρα από 2 διαφορετικά πακετατάκια και από διαφορετικά καταστήματα. Νιώθω ένα τράβηγμα, όχι κάτι τραγικό αλλά με ενοχλεί. Για παράδειγμα με τις Astra δεν έχω το ίδιο πρόβλημα και θέλω ένα πέρασμα λιγότερο για το ίδιο αποτέλεσμα.
kostasg17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 13 Ιουν 2012, 22:37
11
Been thanked: 6 times

Που θα βρώ τις RED σε καλή τιμή ? αυτες δεν είναι οι MADE IN USA ?
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Οι Red αν δεν απατώμαι είναι οι γνωστές Platinum που παλιότερα ήταν τυλιγμένες σε κόκκινο χαρτάκι (πλέον σε λευκό). Κατασκευάζονται στο Ισραήλ. Οι Made in USA είναι οι Personna Super "Lab Blues" και οι Med Prep.
Γιώργος
kostasg17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 13 Ιουν 2012, 22:37
11
Been thanked: 6 times

Personna platinum , super stainless , usa , σε κοκκινο χαρτακι , μου είχε δώσει κάποτε ενας φίλος μία , αυτές που μπορώ να τις βρώ ? με το λευκό χαρτάκι δεν λένε κ πολλά
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Επειδή διάβασα ότι άλλαξε η συσκευασία από το 2013, χρησιμοποιεί κανείς αυτές τις νεότερες;
Από τα πακετάκια που πήρα από το Luxe, Μία έχω χρησιμοποιήσει μέχρι στιγμής σε Tech (#1,2) και Jagger (#3,4 & 5η φορά) και μού φάνηκε μιά χαρά. Σας φαίνεται ότι έχουν διαφορά από τις παλαιότερες με το έξτρα κόκκινο περιτύλιγμα;
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10560
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26397 times
Been thanked: 25867 times

Δεν νοιώθω κάποια αλλαγή στην ποιότητα. Εξακολουθεί να είναι μια all around λεπίδα. Σταθερή αξία, παίζει με όλες τις μηχανές σε μένα.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Οι Personna Platinum με το λευκό χαρτάκι και την τυπωμένη λεπίδα είναι το ξυραφάκι αναφοράς μου. Τις χρησιμοποιώ σε όλες τις μηχανές μου. Είναι από τις πιο φθηνές, τις πιο άμεσα διαθέσιμες και τις πιο αποτελεσματικές λεπίδες. Δεν είναι οι καλύτερες σε κάθε επιμέρους στοιχείο, αλλά είναι οι καλύτερες συνολικά.
Γιώργος
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Και εμένα είναι από τις αγαπημένες μου.Και ειδικά οι καινούριες,με το άσπρο χαρτάκι,είναι ακόμα καλύτερες από τις προηγούμενες.Και στην αφή είναι πιο σκληρές,αλλά και το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο,για μένα πάντα.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Πριν κάτι χρόνια είχα πάρει 3 πακετάκια από τις Personna Platinum αυτές που είναι τυλιγμένες στο κόκκινο χαρτάκι και τις δούλεψα με Gillette Tech. Οι καλύτερες λεπίδες που είχα δοκιμάσει και άντεχαν αρκετά ξυρίσματα.

Επηρεασμένος από αυτό το γεγονός, όταν ήρθε η ώρα να τις αντικαταστήσω προμηθεύτικα ένα κουτί με 20 πακετάκια , σύνολο 200 λεπίδες. Όπως αποδείχθηκε ήταν η version με το λευκό χαρτάκι.

Κάνω το πρώτο ξύρισμα με δοκιμασμένο set-up και βρήκα την λεπίδα κάπως ποιό επιθετική από την κόκκινη και με αποτέλεσμα ένα αρκετά βαθύτερο ξύρισμα που πλησίαζε το αποτέλεσμα του μαχαιριού.

Έρχεται το δεύτερο ξύρισμα και η λεπίδα δεν πάει καλά, το αποτέλεσμα χάλια. Στο τρίτο ξύρισμα το αποτέλεσμα μαύρα χάλια και η λεπίδα είναι για πέταμα.

Δεν πτοούμαι, λέω "θα έπεσα σε Δευτεριάτικη λεπίδα με το δικό της ταπεραμέντο όπως καλή ώρα οι Astor".

Δοκιμάζω δεύτερη λεπίδα, τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα. Πρώτο ξύρισμα άψογο και τα υπόλοιπα χάλια.

Να μην πολυλογώ τώρα είμαι στο τρίτο κουτάκι και η ιστορία επαναλαμβάνεται. Μου μένουν 170 λεπίδες με αλλαγή ανά 3 ξυρίσματα και καθημερινή χρήση (πλην Σ-Κ που δουλεύω το μαχαίρι)... Έχω πολύ δρόμο μέχρι να τις ξεφορτωθώ :dash ... Και να φανταστείτε ότι με τις κόκκινες έβγαζα απροβλημάτιστα τουλάχιστον 8-9 ξυρίσματα και τις άλλαζα απλά γιατί τις βαριώμουνα και όχι γιατί δεν έκαναν καλή δουλειά.

Τελικά η λεπίδα είναι να σου κάτσει σωστά, & δεν κάθεται στον καθένα με τον ίδιο τρόπο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”