Personna red, aka Platinum

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Τις χρησιμοποίησα και εγώ με την gillette super slim twist. Οι μόνες λεπίδες που είχα δοκιμάσει μέχρι στιγμης ήταν οι bic astor, τις οποίες κράταγα για 3 κυρίσματα, με αποτελέσματα μέτρια (στο 1ο) εως ψιλοαπαράδεκτα (στο 3ο). Κοινώς δεν υπήρχε περίπτωση να γλυτώσω κάποια μικροκοψίματα. Με τις personna στην αρχή προβληματίστικα, γιατί δεν ένοιωθα την λεπίδα. Το αποτέλεσμα ήταν να πιέζω περισσότερο την μηχανή στο δέρμα γιατί νόμιζα ότι δεν κόβουν αρκετά, μέχρι που κάποια στιγμή κατάλαβα ότι κάνουν αρκετά βαθύ ξύρισμα, χωρίς να νοιώθει τίποτα το δέρμα μου. Είναι αυτό που είπε κάποιος από τους προλαλήσαντες "απαλές με το δέρμα, σκληρές με τα γένεια". Το αποτέλεσμα: με δύο περάσματα και κάποια μαζεματάκια, το ποιο απαλό και βαθύ ξύριαμα που έχω κάνει. Μόνο ένα σπυράκι μάτωσε, το οποίο είμαι σίγουρος ότι θα μάτωνε και με mach3. Νομίζω ότι βρήκα τις καλύτερες λεπίδες για εμένα, αλλά δυστυχώς δεν θα τις χρησιμοποιήσω και πού, αφού πλεον προσπαθώ να ξυρίζομαι μόνο με το dovo, μπας και το μάθω επιτέλους και αυτό το άθλημα...(αρκετά πιο ζόρικο από safety, τολμώ να ομολογίσω, όχι στο να πετύχεις να μην κοπείς, αλλά στο να πετύχεις πολύ βαθύ ξύρισμα :cry ).
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
Thanos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 02 Μάι 2011, 12:38
12
Has thanked: 13 times
Been thanked: 7 times

Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο!!!!
Είμαι ένας από εσάς που θεωρεί τα personna από τα καλύτερα ξυραφάκια. Τα χρησιμοποιώ κυρίως όταν θέλω να κάνω ένα special ξύριασμα με τη futur μου...
Προχθές, το Σάββατο το απόγευμα, έχοντας γένια τριών ημερών φόρτωσα ένα ολοκαίνουργιο personna στη μηχανή μου και αφού έκανα τα σχετικά μου, προετοιμασία, αφρό, μασαζάκι κ.λ.π., ξεκίνησα να ξυρίζω το δεξί μου μάγουλο από πάνω προς τα κάτω ως συνήθως. Ολα πήγαιναν όπως πάντα υπέροχα μέχρι τη στιγμή που χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω την άλλο πλευρά της μηχανής μου κάτω από το μάγουλο προς τον λαιμό. Η λεπίδα γρατζούναγε αφάνταστα χωρίς να κόβει καμία απολύτως τρίχα!!! Η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι κάποιο πρόβλημα είχε η μηχανή μου... την άνοιξα, έβγαλα το ξυραφάκι, το ξανατοποθέτησα και ξαναδοκίμασα. Η μία πλευρά μιά χαρά, ή άλλη τίποτα!!! Έβγαλα από το ντουλάπι την 23C, της φόρτωσα το ξυραφάκι αλλά... τα ίδια. Για να μην πολυλογώ διαπίστωσα ότι το συγκεκριμένο ξυραφάκι είχε μόνο μία κόψη. Η άλλη πλευρά είχε μία ακμή από ακατέργαστο μέταλλο που δεν ήταν ικανή να κόψει ούτε βούτυρο!!!
Πέρα από αυτή την σπάνια κατασκευαστική αστοχία υλικού τα personna είναι σταθερή αξία...
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Μια φωτογραφια ετσι για το αρχειο ισως βοηθουσε
Αστοχια υλικου και κριμα που σου ετυχε,μακαρι να μην ξαναγινει.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Alexis_3
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 429
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2011, 16:13
12
Has thanked: 23 times
Been thanked: 9 times

Ευτυχώς ακόμα δεν έχω κανένα πααράπονο από τις personnes... Τις θεωρώ την κορυφαία επιλογή για την Futur μου!!
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Μη την πετάξεις, θα έλεγα ότι είναι συλλεκτική. Έχεις φωτογραφία;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Thanos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 02 Μάι 2011, 12:38
12
Has thanked: 13 times
Been thanked: 7 times

XM!!! Δυστυχώς όχι...
Γιάννης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 27 Μάι 2011, 10:32
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Υπάρχουν σε κανένα super-market ; Η μόνο στα 2 μαγαζιά στην Αθήνα μπορώ να τις βρω;
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Γιάννη θα βρείς στα γνωστά μαγαζιά στην Αθήνα, στα σούπερ μάρκετ δεν βρίσκεις δυστυχώς.
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26398 times
Been thanked: 25876 times

Επειδή στην Θεσσαλονίκη είναι από τις πιο διαδεδομένες λεπίδες (μάλλον λόγω τιμής) και υπάρχουν σε όλα τα καταστήματα με είδη κουρείου, φαντάζομαι ότι το ίδιο θα ισχύει και για την Αθήνα.
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Αντώνη όχι απαραίτητα.
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”