Κουτιά αποθήκευσης λεπίδων

Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Has thanked: 1769 times
Been thanked: 2611 times

Re: H.. σαρκοφαγος!

Δημοσίευση από mitsos » πριν από 2 χρόνια

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

Κουτάκι αναψυκτικού όπου σε μερικά λόγω μεγέθους ανοίγματος χρειάζεται να τις καμπυλώσεις για να μπούνε (οι λεπίδες) μέσα. Η εν ανάγκη τις σπας όπως όταν τις βάζεις στη σαβέτα. Θα κάνει αρκετά χρόνια να γεμίσει. Σε κάποια στιγμή ζουλάς ή χτυπας με σφυρί το κουτάκι στο πάνω μέρος και στραπατσάρει (ωραίο κλείσιμο) και σουπίδια.
Μια δεύτερη περίπτωση είναι στη λεκάνη της τουαλέτας (στο χαρτάκι του αλιώς δυσκολεύεται να φύγει) και απλά τραβάς το καζανάκι.
Και μία άλλη περίπτση την οποία εφαρμόζω συχνά είναι κλείσιμο στο χαρτί του και μετά σε λίγο χαρτί υγείας που αφού το τυλίξεις το μουσκεύεις κάργα και το διπλώνεις γύρω από το ξυράφιπατώντας το να φύγει το νερό. και γίνεται μια χαρά ασφαλές περιτύλιγμα για πέταμα στη σακούλα σκουπιδιών του μπάνιου. Χωρια που μετά από λίγο που θα στεγνώσει το νερό από το χαρ΄τι θα είναι μια χαρά στέρεο.
"Aut viam inveniam aut faciam "

Άβαταρ μέλους
Nomad
Συντονιστής
Συντονιστής
Has thanked: 6632 times
Been thanked: 3242 times

Δημοσίευση από Nomad » πριν από 2 χρόνια

Νομίζω πως είναι καλύτερα οταν γεμίζουν οι εκάστοτε αποθηκευτικοί χώροι χρησιμοποιημένων ξυραφιών, να τα πετάμε σε χώρους ανακύκλωσης και οχι απλά στα σκουπίδια ή οπουδήποτε αλλού.

Το ιδανικό είναι να τα πετάμε σε σημεία ιατρικών αποβλήτων. Δεν ξέρω στην Ελλάδα εαν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, αλλά μπορούμε εύκολα να τα δώσουμε στον οδοντίατρό μας.
Νίκος

stergios

Δημοσίευση από stergios » πριν από 2 χρόνια

Πολυ καλο ακουγεται αυτο με τον οδοντιατρο αλλα δυστυχως ουτε κ γω το κανα μεχρι στιγμης γιατι δεν εχω αρκετες ωστε ν αξιζει τον κοπο κ γιατι δεν το σκεφτηκα! :-) Εγω οταν τελειωνω με μια λεπιδα, τη στομωνω, τη μαζευω σ ενα κουτακι κ εχω σκοπο να τις πεταξω στην ανακυκλωση αφου τις περασω σ ενα συρμα για να φαινονται.

thanos9999
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 1557 times
Been thanked: 2417 times

Δημοσίευση από thanos9999 » πριν από 2 χρόνια

Pantrek έγραψε:Αγόρασα 1 κουτάκι μέντες και σκέφτηκα τους φίλους στο forum με το Π.Ξ και την σαρκοφάγο χρησιμοποιημένων λεπίδων :D
Ακριβως το ιδιο σκεφτηκα και εγω μολις τελειωσαν οι καραμελες για λαιμό της apivita! Εμενα ομως ηταν λιγο πιο ακριβω :)

Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Has thanked: 3039 times
Been thanked: 2032 times

Δημοσίευση από Akist » πριν από 2 χρόνια

Μια σύντομη παρατήρηση :
Αν μπορούμε να αποφεύγουμε να πετάμε τις παλιές λεπίδες στα κοινά σκουπίδια η στην τουαλέτα.
Είναι πολύ άσχημο για το περιβάλλον και ένας ακόμη καλός λόγος που ξυριζόμαστε με τέτοιου είδους μηχανές είναι και το ότι αφήνουμε μικρό επιβαρυντικό αποτύπωμα στη φύση.
Επειδή και στους μπλε κάδους ανακύκλωσης πολλές φορές δεν γίνεται σωστή διαλογή , ένας σίγουρος τρόπος ανακύκλωσης είναι να βρείτε ένα κοντινό μηχανουργείο και να πάτε τις λεπίδες εκεί. Τα μηχανουργεία συγκεντρώνουν τα γρέζια από τα κοπτικά και τα υπολείμματα (που είναι διάφορα μέταλλα) και τα στέλνουν σε καμίνια για ανακύκλωση.

Εγώ προσωπικά συγκεντρώνω τις λεπίδες σε ένα κουτάκι του Νεσκαφέ που κλείνω με το πλαστικό καπάκι του και φυλάω στο ψηλότερο ντουλάπι του μπάνιου (η ασφάλεια πριν απ'όλα γιατί έχουμε και μικρά παιδάκια) . Όταν γεμίζει το κουτάκι βγάζω το πλαστικό καπάκι και τυλίγω το κουτί με αλουμινόχαρτο και μετά το πάω σε ένα μηχανουργείο της γειτονιάς μου.
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...

Άβαταρ μέλους
Nvlass
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 12 times
Been thanked: 203 times

Δημοσίευση από Nvlass » πριν από 1 χρόνο

Νέος εδώ και πραγματικά δεν είχα σκευτεί όλες αυτές τις ιδέες που βλέπ εδώ.
Αγώ παράγγειλα ένα ειδικό κουτί δεν το είχα σκεφτεί γι ατις παραπάνω λύσεις ίσως σε μερικά χρόνια να το ξαναχρειαστώ

Άβαταρ μέλους
NYC1920
Δημοτικό
Δημοτικό
Has thanked: 5317 times
Been thanked: 3100 times

Δημοσίευση από NYC1920 » πριν από 10 μήνες

Προσωπικά τις χρησιμοποιημένες λεπίδες τις ξαναβάζω στο " φακελάκι " τους και έπειτα τις σπάω στη μέση ,
διπλώνοντας τη λεπίδα μέχρι η μία κόψη να συναντήσει την άλλη .Με λίγη πίεση σπάνε .
Μετά ξανά δίπλωμα στη μέση και ξανά σπάσιμο ( η λεπίδα έγινε τέσσερα κομμάτια ).
Η περισσότερες σπάνε ακόμη μία φορά ( στα οκτώ κομμάτια ).
Τέλος πετάω το φακελάκι όπως είναι στη σακούλα με τα απορρίμματα προς ανακύκλωση.

μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 147 times
Been thanked: 226 times

Δημοσίευση από μιχαλησ @ » πριν από 10 μήνες

έχω την εντύπωση ότι στα Feather τα παλιά μπαίνουν συρταρωτά από κάτω ,κάπου το είχα δει αλλά δεν θυμάμαι που.

Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Λύκειο
Λύκειο
Has thanked: 6687 times
Been thanked: 8684 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Tzimisce » πριν από 10 μήνες

Εγώ πάλι, έχω πάρει ένα κουτί από σαπούνι Dove, το έχω τυλίξει με χαρτοταινία για να γίνει κάτι σαν κουμπαράς και χώνω μέσα τις λεπίδες όπως είναι. :)
Μιχάλης

Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Αγαπημένος εξοπλισμός: EJ DE89LBL, merkur progress, Gillette: slim adjustable, fat boy, slim twist, superspeed, tech. , Semogue OC 2band & 830, soaps: dimitris soaps, tabac, arko, MWF, macaroot, palmolive, cella, DRHarris.
Has thanked: 5430 times
Been thanked: 4186 times

Δημοσίευση από kikos7 » πριν από 9 μήνες

Πρόσφατη ανάρτηση του πατριώτη Γιώργου
Δημήτρης

Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Αγαπημένος εξοπλισμός: Edwin Jagger DE86RC14BL
Fatip Piccolo
Feather Popular
Ikon El Jefe
Merkur 15c, 34c, 37c, Futur
Mühle R41 (head)
Parker Variant
Weishi 9306
Dovo shavette stainless
Feather ss artist club
no name shavettes
Has thanked: 541 times
Been thanked: 621 times

Δημοσίευση από Sitalkas » πριν από 9 μήνες

Κουτάκι Amstel, γιατί είμαστε και λαϊκά παιδιά, και προβλέπω να μη γεμίζει από λεπίδες μέχρι να με πάνε 4.
Στο τέλος της ζωής του, ή της δικής μου, θα είναι ένα 100% ανακυκλώσιμο υλικό, απ τον αλουμινένιο ντενεκέ μέχρι τις stainless steel λεπίδες. :dance:
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα

Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”