Polsilver Super Iridium

Απάντηση
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

μετα απο καμμια 10αρια ξυρισματα με την συγκεκριμενη λεπιδα να πω και εγω τη γνωμη μου.
πολυ καλες λεπιδες,ιδιαιτερα γλυκες και ηπιες και αρκετα ανθεκτικες.απο τις πιο ανθεκτικες λεπιδες που εχω χρησιμοποιησει,μου δινουν τουλαχιστον 5 πολυ καλα ξυρισματα.
εχουν ομως ενα μειον, (τουλαχιστον στο δικο μου δερμα)δεν ειναι αρκετα κοφτερες.τη δουλεια τους σιγουρα την κανουν καλα,χρειαζομαι ομως επιπλεον περασματα για να παρω το bbs. αυτο κατ'αναγκη δεν ειναι κακο ,ομως οι bic chrome platinum,οι astra superior platinum ακομα και οι πολυ ηπιες personna platinum ειναι αρκετα πιο κοφτερες.
για να μην τις υποτιμησω ομως,ξαναλεω οτι συνολικα ειναι πολυ καλες λεπιδες.
σημ.τωρα που το ξανασκεφτομαι, μαλλον η επιμεταλλωση με platinum ταιριαζει στο δερμα μου. :)
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

Έχω χρησιμοποιήσει της απλές Super Iridium και υπέθετα ότι πρόκειται για ακριβώς το ίδιο πράγμα, αφού μέχρι και στο περιτύλιγμα είναι ίδιες.
Σήμερα έκανα το πρώτο ξύρισμα με τις Polsilver Super Iridium και δεν είχαν την ίδια αίσθηση.
Ένα περίεργο πράγμα.

Γένια 3 ημερών, MWF και 3 περάσματα. DE89 Barley.

Πιο άγριες από τις SI, καμία σχέση με την γλυκύτητα τους. Τραβάνε.
Κόβουν αλλά είναι πιο άγαρμπες.
Είχα και ερεθισμό στο λαιμό και κοψιματάκια.
Σίγουρα κατώτερες από τις Astra superior Platinum.

Tην επόμενη φορά θα κάνω ταυτόχρονο τεστ σε μισό και μισό πρόσωπο με τις δύο να δω τι θα γίνει.
Γενικά δεν το ευχαριστήθηκα...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

Μετά από δύο ξυρίσματα άμεσης αντιπαραβολής σε μισό και μισό πρόσωπο με τις Polsilver SI και τις απλές Super Iridium καταθέτω τελική ετυμηγορία.

Ξύρισμα 1. Γένια 3 ημερών, MWF και 3 περάσματα. DE89 Barley.
Ξύρισμα 2. Γένια 3 ημερών, κρέμα Proraso σανταλόξυλο κόκκινη και 3 περάσματα. DE89 Barley.

Οι Super Iridium είναι σαφώς πιο γλυκές και δεν τραβάνε καθόλου. Ακούγονται στο κόψιμο περισσότερο.
Κανένα κόψιμο ή ερεθισμός.
Οι Polsilver τραβάνε ελαφρώς, απαιτούν περισσότερη προσοχή και μπορούν να σε πληγώσουν σχετικά εύκολα. Επίσης είναι αρκετά ακριβότερες.
Kαι οι δύο είναι γλυκύτερες από τις feather και κόβουν εξίσου καλά.
Παρόλα αυτά νομίζω ότι όλες τους υπολοίπονται από τις Astra Superior Platinum και τις gillette 365.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Παναγιώτη αν εννοείς αυτές τις Super Iridium τις οποίες έχω και εγω δεν νομίζω να είναι καθόλου φθηνότερες απο τις Polsilver . Έτσι και αλλιώς τις βρίσκεις δύσκολα και οι τιμές στο ebay μπορεί να φθάσουν και τα 7 ευρώ το ενα πακετάκι των δέκα λεπίδων . Πριν λίγο καιρό πήρα μια 100άδα απο ebay στα 35 ευρώ περίπου . Πολύ καλή τιμή για τα δεδομένα.

Εικόνα
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Να σε ρωτησω Παναγιωτη γιατι με μπερδεψε η τελευταια παρατηρηση σου. Σε τι υπολοιπονται οι Polsilver SI απο τις Astra και τις Gillette 365 ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

Ηρακλή προφανώς στο δικό μου δέρμα, οι ASP και οι 365 κόβουν το ίδιο ή και περισσότερο με τις PSI/SI αλλά δεν πληγώνουν και δεν ερεθίζουν καθόλου το δέρμα. Η γλυκύτητα τους είναι μοναδική και κατά πολύ ανώτερη των Persona platinum -σε οποιαδήποτε συσκευασία.
(Να θυμίσω ότι για μένα, οι κατά γενική ομολογία εξαιρετικές πορτοκαλί Bic είναι ότι χειρότερο έχω δοκιμάσει χαχα)
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εννοειται οτι ειναι θεμα δερματος - δεν εχω πια καμια αμφιβολια για αυτο ! Παντως ρωτησα για να συγκεντρωνω γνωμες για μελλοντικες δοκιμες :-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

aris22 έγραψε:Παναγιώτη αν εννοείς αυτές τις Super Iridium τις οποίες έχω και εγω δεν νομίζω να είναι καθόλου φθηνότερες απο τις Polsilver . Έτσι και αλλιώς τις βρίσκεις δύσκολα και οι τιμές στο ebay μπορεί να φθάσουν και τα 7 ευρώ το ενα πακετάκι των δέκα λεπίδων . Πριν λίγο καιρό πήρα μια 100άδα απο ebay στα 35 ευρώ περίπου . Πολύ καλή τιμή για τα δεδομένα.

Εικόνα
Αυτές εννοώ και πριν κάνα χρόνο τις είχα πάρει 3,5 με 4 από το gifts n care.
Ξέρω ότι παίζονται παιχνίδια διαθεσιμότητας από αμερικάνους και άλλους πωλητές...
Σιγά μη δώσω 7 για δεκάδα...
Το λιμάνι ώρες ώρες είναι μεγάλο πιασάδικο.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Κοντά στα 4 ευρώ που τις πήρες η τιμή τους είναι σχεδόν ίδια με τις Polsilver και κάποιες φορές αρκετά ακριβότερη. Φθηνότερες πάντως δεν είναι.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Αν εννοείται 4 ευρώ το κουτάκι για τις Polsilver κάνετε λάθος. 4,75 είχα πάρει (σε δημοπρασία όμως) τις 25.
95 λεπτά το κουτάκι.
Τώρα βρίσκεις και με 14 ευρώ 50άδα και 20 κατοστάδα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”