Polsilver Super Iridium

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Οχι Νώντα δεν εννοούσα τις polsilver για τα 4 ευρώ αλλά τις Super iridium .Και μιλάμε πάντα για το ενα πακετάκι και όχι για 50άδα ή 100άδα που βγάνουν φθηνότερες . Πχ ο Γιώργος το πακετάκι τις polsilver (5άδα) τις έχει 1,95 € . Οσο για τις Iridium super μόνο απο ebay νομίζω μπορούν να βρεθούν αυτή την στιγμή εκτός να μου διαφεύγει κάποιο κατάστημα που να τις έχει
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Αρη, παιζουν και στο Aliexpress
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

herco δεν είμαι σίγουρος αν αυτές είναι αυθεντικές.
Από την άλλη αυτές τις λεπίδες τις είχε ο Ιρλανδός αλλά για περίπου 6 λίρες το πακετάκι προ 2 εβδομάδων.Αν ρωτήσετε ίσως έχει στοκ!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Stelios2247
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 09 Δεκ 2015, 21:53
8
Has thanked: 17 times
Been thanked: 30 times

Τέταρτο ξύρισμα με τη συγκεκριμένη λεπίδα, τρεις φορές με την πρώτη λάμα και πρώτη φορά σήμερα με τη δεύτερη. Επειδή ξυρίζομαι καθημερινά, έχω την δυνατότητα για πολλούς πειραματισμούς σε σύντομο χρονικό διάστημα. Μετά λοιπόν από το κάζο της Derby και της Bolzano και το υποχρεωτικό ξύρισμα με παλιό πλαστικό ξυραφάκι, όχι μόνο δεν είχα ευχαριστηθεί ξύρισμα την προηγούμενη εβδομάδα, αλλά είχα κάνει ένα πρόσωπο σαν %^#@ .
Πρώτο ξύρισμα λοιπόν με ToOBS, απλό προς τα κάτω, δύο περάσματα. Απροβλημάτιστο, και δίνοντας στο πρόσωπό μου περιθώριο να επουλωθεί. Κανένα ασφαλές συμπέρασμα, αλλά σίγουρα καλή πρώτη εντύπωση.
Δεύτερο ξύρισμα με μια από τις αγαπημένες μου κρέμες, τη LEA classic. Πάλι απροβλημάτιστο, αλλά μέτρια εντύπωση. Σαν την persona στο πρώτο πέρασμα.
Το τρίτο ξύρισμα όμως ήταν αποκάλυψη! Η Pannacrema San Francisco αποδείχτηκε κλάσεις ανώτερη από την LEA, με αποτέλεσμα το polsilver να μου κάνει ένα ξύρισμα σε επίπεδο astra που τα θεωρώ κορυφαία!

Έχοντας λοιπόν αυτή την εμπειρία, σήμερα άλλαξα λάμα και ξαναχρησιμοποίησα την pannacrema. Και ναι, κατάφερα να κάνω το πρώτο μου κόντρα ξύρισμα, ever! :occasion-partyblower:
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

η pannacrema ειναι σαπουνι με ζωικο λιπος ενω η LEA classic ειναι απλη κρεμα(απο τις καλυτερες κατ εμε).οποτε ειναι φυσικο να κανεις καλυτερο ξυρισμα με την pannacrema. αλλιως συμπεριφερεται η λεπιδα στο σαπουνι(tallow) και αλλιως στη κρεμα.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Τέταρτο ξύρισμα σήμερα με την Polsilver Super Iridium. Έχω κάνει δύο ξυρίσματα με κάθε λεπίδα αν και νομίζω οτι με παίρνει άνετα και για τρίτο. Οτι καλύτερο έχω χρησιμοποιήσει από λεπίδα και έχω χρησιμοποιήσει αρκετές. Το ξεροκέφαλο μου φταίει γιατί τις έχω ένα δίμηνο και τις είχα ξεχάσει.

Παρέα με την Parker 26c μου δίνει το πιο βαθύ και γλυκό ξύρισμα. Έχω σκληρά γένια και ευαίσθητο δέρμα, και ο συνδυασμός των δύο μου επιτρέπει ξύρισμα χωρίς τραβήγματα και χωρίς ερεθισμούς. Σχεδόν BBS σε όλο το πρόσωπο, χωρίς κόντρα εκτός από 2-3 σημεία που μπορώ άνετα να κάνω κόντρα. Όσο και να τεντώσω το δέρμα μου (εκτός του οτι προπονούμαι στα τεντώματα για την Feather Artist ss, μόνο με καλό τέντωμα μπορώ να πάρω βάθος σε κάποια σημεία χωρίς κόντρα), με ξυρίζει τόσο γλυκά και χωρίς να νιώσω τη παραμικρή δυσφορία.

Θα δοκιμάσω άλλες 4 λεπίδες της Gillette που περιμένω να έρθουν, αλλά δε ξέρω κατα πόσο μπορούν να τα πάνε καλύτερα απ' αυτή τη λεπιδάρα! Είμαι πολύ κοντά στο να τελειώσω επιτέλους τις δοκιμές και η 100άδα πλησιάζει! Θα την είχα χτυπήσει ηδη τη 100άδα Polsilver, αλλά αφού είναι στο δρόμο οι υπόλοιπες που περιμένω, θα τις δοκιμάσω και αυτές μπας και...

Απλά πράγματα και χωρίς υπερβολή, είναι λεπιδάρα με ολή τη σημασία της λέξεως! :clap:
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Spiros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: 13 Αύγ 2013, 15:21
10
Τοποθεσία: Πειραιάς
Has thanked: 3843 times
Been thanked: 3639 times
Ηλικία: 60

Είναι η standard λεπίδα μου. Έχω σταματήσει τις δοκιμές. Για τις λεπίδες τουλάχιστον. Πολύ καλή. Κάνω 3 ξυρίσματα.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Εκανα 2 ξυρισματα με την 34c και ειχα ερεθισμο.Οχι πολυ αλλα δεν ηταν ανετα.Κανω ενα 3ο με την EJ DE89 και η λεπιδα μεταμορφωθηκε.Γλυκια και ανετη και εκοβε καλυτερα.Δεν ξερω τι να πω...
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Τα μάθατε τα νέα; Διάβασα στο TSR ότι έχει σταματήσει η παραγωγή τους. Τρέξτε να προλάβετε!
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27996 times
Been thanked: 29304 times
Ηλικία: 64

Ηλία, το έχω δει και γω και μάλιστα είναι πριν μήνες αυτή η φήμη.
Polsilver υπάρχουν αρκετά στο ebay τουλάχιστον, αλλά καλού κακού, καβάτζωσα μιά 50αδα πριν μερικές μέρες, έχοντας ήδη αρκετά πακετάκια.

Ευτυχώς υπάρχουν ακόμα τα perma sharp.
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”