Επιλογή ξυραφιού για παρθενικό ξύρισμα με Safety razor !

padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

Η αλήθεια είναι οτι σε αυτά τα πέντε κόντρα δεν πίεσα σχεδόν καθόλου. Πιο πολύ αναζητούσα τη γωνία (πάντα μαλακά) παρά ξύριζα.
ίσως να φαίνονται πολλές αλλά εκ του αποτελέσματος είμαι ΟΚ.

Φυσικά και ξέρω τη διαδικασία και στο επόμενο θα είμαι επιμελής 8)
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Γιάννη αφού δεν έχεις ερεθισμούς, σίγουρα κανένα πρόβλημα. Απλά θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη. 5 Ξυρίσματα κόντρα είναι υπερβολικά :P ... Τουλάχιστον ακούγονται . Όπως και να έχει , εσύ ξέρεις , απλά πρόσεχε. Φιλικά το λέω να σε προστατέψω....
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

Δεύτερο ξύρισμα εχτές πάλι με papira, τρια περάσματα (κάτω, πλαγια, κοντρα) + κάποια μερεμέτια πολύ καλύτερα αποτελέσματα, κανένας ερεθισμος εξαιρετικό ξύρισμα. Το Sample pack ήρθε, οπότε την Κυριακή θα δοκιμαστεί άλλη λεπίδα.
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

Προετοιμάζοντας το ...έδαφος για το ξύρισμα με feather ξυρίστικα σήμερα με Polsilver Super Iridium. Έκανα το καλύτερο ξύρισμα μέχρι στιγμής ( με palmolive classic cream) αλλά με έπιασε τρελό razorburn μετά, τρόμαξα να συνέλθω. Δυστυχώς μου είχε τελειώσει το Azzaro chrome balm το οποίο μόλις το έβαζα δεν καταλάβαινα τίποτα και ταλαιπωρήθηκα λίγο. Εϊχα βάλει και pre shave prorazo το άσπρο και παραδόξως δεν μου έκανε τίποτα.

Στο δεύτερο ξύρισμα θα προσπαθήσω με άλλη κρέμα.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

padjon72 καλο ξυρισμα με razorburn δεν το καταλαβαινω.προσπαθησε να μην βαζεις πιεση στη μηχανη και λιγοστεψε τα περασματα με τη λεπιδα.το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν φταιει η κρεμα για αυτο.
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

macho έγραψε:padjon72 καλο ξυρισμα με razorburn δεν το καταλαβαινω.
Καλό ξύρισμα εννοώ εύκολο και βαθύ. Στο λαιμό που με τις άλλες λεπίδες μένει κάτι, με την Polsilver καθάρισα με ένα πέρασμα.
Γενικά δεν την πίεσα, τρια περάσματα έκανα άνετα.

Θα αφήσω λίγο το πρόσωπο να ηρεμήσει και Κυριακή βράδυ βλέπουμε 8)
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Πρώτο ξύρισμα με DE (παρθενιά) ήταν με Wilkinson, γιατί αυτό είχε μόνο ο Χόντος. Δεν κόπηκα, αλλά όταν έβαλα το asl πετάχτηκα μέχρι το ταβάνι... Εννοείται ότι έμειναν υπολείμματα κυρίως στο λαιμό γιατί δεν ήξερα κινήσεις και γωνίες. Δεν νομίζω ότι φταίει το ξυράφι αλλά η απειρία μου.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”