Για τα ξυραφάκια

Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Υποτίθεται πως το ελαιόλαδο μένει πάνω στην επιφάνεια της κόψης και αφού ούτε εξατμίζεται, ούτε διαλύεται στο νερό, διώχνει την υγρασία και εμποδίζει την οξείδωση της κόψης - συνεπώς βγάζει περισσότερα ξυρίσματα ανά λάμα.
Το εφάρμοζα μια περίοδο, αλλά δεν μπορώ να πω ότι είδα μετρήσιμη διαφορά... Δεδομένου του κόστους των ξυραφιών, δεν αξίζει τον χρόνο που σπαταλάς :b
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Για να αποτρεψει την οποια τυχον οξειδωση μπορει να δημιουργηθει στην κοψη της λαμας μεταξυ των ξυρισματων, πολλοι πιστευουν οτι ετσι το ξυραφακι διατηρειται φρεσκο για περισσοτερα ξυρισματα. Εγω πιστευω οτι ειναι ανουσιο αν λαβουμε υποψιν μας το κοστος της καθε λεπιδας.

*Με προλαβε ο Μπιλ!!
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Οχι μόνο ανούσιο, αλλά ξοδεύεις τσάμπα και βερεσέ το ελαιόλαδο που είναι σαφώς πιο ακριβό.

Το συγκεκριμένο τόπικ το διάβασα σήμερα για πρώτη φορά και ομολογώ ότι προβληματίστηκα, γιατί τον πρώτο καιρό μου στο ΠΞ έβγαζα κάθε φορά τη λεπίδα και για να καθαρίσω τη μηχανή, αλλά και για να δοκιμάσω άλλη λεπίδα, ώστε να πετύχω αυτήν που μου κάθεται καλύτερα. Μόλις το τελευταίο δεκαήμερο άρχισα να αφήνω το ξυραφάκι στη μηχανή μέχρι να επέλθει ο φυσικός του θάνατος (3 χρήσεις, δεν έχω αφήσει κανένα περισσότερες). Από δω και πέρα, συνεχίζω έτσι, βγαίνουν και πιο ασφαλή συμπεράσματα για το αν μου κάνει το ξυραφάκι.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Μία ζιλέτ σαν αυτή που έχω στο avatar μου, την έχω 22 χρόνια.
Χωρίς καθάρισμα.
Και είναι κυριλέ.
Οπότε δεν αξίζει καν να το συζητάμε.
Ξυραφάκια, σας το γράφω παντού.
Μην κάνετε πάνω από 2 ξυρίσματα με το κάθε ένα.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Επανηλθες μεν, απαραλλαχτος δε..

Φιλικα
Στεφος



ΥΓ: Το μνμ σου δεν θα παει για ανακυκλωση, αλλα προσεξε καλα τα ΠΜ σου...
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Τις τελευταίες μέρες και για όποιον δε το παρατήρησε ( όχι Γιάννη-iogi, φυσικά δεν αναφέρομαι σε σένα :megagrin ), έχω σταματήσει να γράφω πόσες φορές έχω χρησιμοποιήσει τη λεπίδα στο " ξύρισμα της ημέρας ".

Το θεωρώ πλέον ανούσιο, αφού επικεντρώνομαι στο να φτιάξω αρμονικούς αρωματικούς συνδιασμούς που άλλες φορές αφορούν μόνο τα σαπούνια και τα post shave προιόντα που ακολουθούν και ολοκληρώνουν ένα ξύρισμα και άλλες φορές ξεκινούν απο την επιλογή του σαπουνιού στο ντουζ και καταλήγουν στο balsam ή στην ενυδατική.

Η επιλογή των σαπουνιών (ξυρίσματος) στο καθημερινό set-up, μιάς που ό,τι έχω είναι, για μένα προσωπικά, απο πάρα πολύ καλό μέχρι και κορυφαίο σε προστασία, γλίστρημα και ενυδάτωση, κάνει τη δουλειά των λεπίδων μιά εύκολη υπόθεση.

Αγοράζοντας μιά λεπίδα τώρα, έχω την απαίτηση να με ξυρίζει απο 4 έως 6 φορές, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ξυρίζομαι 6 φορές την εβδομάδα και συνήθως κρατώ την ίδια λεπίδα απο τη 1η έως και την 6η μέρα, χωρίς πρόβλημα.

Ναί, το παραδέχομαι πως υπήρξαν φορές που αναγκάστηκα να την αντικαταστήσω νωρίτερα. Όταν τη νιώθω στομωμένη, όταν τραβάει, όταν δε ξυρίζει, εννοείται πως πετιέται.

Αλλά δε θα ένιωθα εντάξει να πετάξω μιά λεπίδα απο το 2ο μόλις ξύρισμα. Οκ, μπορεί να έχω 10 σαπούνια 5 πινέλα και 15 asl , που λέει ο λόγος, αλλά δε κρατάω ένα σαπούνι που δε μου αρέσει και έχω ξυριστεί μαζί του ελάχιστες φορές ή μιά φορά το εξάμηνο. Το ίδιο συμβαίνει με όλα τ'άλλα. Γιατί να το κάνω με τις λεπίδες ?

Όλα παίζουν το ρόλο τους στο rotation και ο ρόλος της λεπίδας είναι να με ξυρίζει.

Όσο το κάνει καλά έχει καλώς. Χαριστικά τις δίνω και τις διπλάσιες απο τις 2 ευκαιρίες. Απο 4 έως 6.

Αν όμως πέταγα μιά λεπίδα απο το 2ο ξύρισμα ή αν ένιωθα πως μιά λεπίδα δε τραβάει παραπάνω απο 2 ξυρίσματα δε θα την ξαναγόραζα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
stergios

Εγω αυτο που παρατηρησα οσο αφορα τους τζογους στο ξυραφακι, ειναι οτι η λεπιδα καθεται σωστα χωρις τζογους απ τη στιγμη που αρχιζει κ σφιγγει η κεφαλη στη μηχανη με το ξυραφακι μεσα φυσικα. Ειδατε τζογους με την κεφαλη λασκα κ το ξυραφακι "ισιο-χαλαρο". Αντιθετως οταν ειναι σφιγμενη η κεφαλη, το ξυραφακι καμπυλωνει, παιρνει τη "φορμα" της κεφαλης, κεντραρεται σωστα γυρω απο τους οδηγους-τρυπες της μηχανης.

Πιστευω οτι αν δοκιμασετε να βαλετε ενα ξυραφακι στην κεφαλη της μηχανης σας, κ πιεσετε το ξυραφακι να λυγισει κ να παρει το σχημα, την καμπυλη της κεφαλης, τοτε το "παιξιμο" εξαφανιζεται η τουλαχιστον ειναι αορατο στο ματι κ στο χερι κ μαλλον κ στο προσωπο. :-)

Τωρα αν καποιες μηχανες εχουν μεγαλυτερες ανοχες τοτε τα πραγματα αλλαζουν.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2116
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8511 times
Been thanked: 11504 times
Ηλικία: 55

Τις χρησιμοποιημένες λεπίδες τις στερεώνω σε Μαγνητική ταινία των 2.50€/m μέχρι να ολοκληρώσουν τον κύκλο τους. Καλό είναι να είναι σε χώρο που δεν έχει υγρασία ή τουλάχιστον μέσα στο ντουλάπι. Έτσι και εγώ την έχω στερεώσει έξω από το ντουλάπι του μπάνιου :clap: :think: . Ούτε η ταινία δε χωράει μέσα χωρίς κίνδυνο να ρίξεις τα ξυραφάκια παίρνοντας μια λοσιόν και τα δωμάτια μου πέφτουν μακριά.

Εικόνα

Εικόνα
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”