Για τα ξυραφάκια

Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Φαίνεται όλες οι Weber έχουν το θέμα.
Στην Jagger καμμιά φορά όπως έγραψα παραπάνω απλώς είναι λίγο λοξή και ισιώνει πάρα πολύ εύκολα.
Και λοξή να είναι δεν δημιουργει πρόβλημα στο ξύρισμα.
Στην Weber όμως το κυττάω και ξανακυττάω. Ελάχιστα μέν, αλλά στη μιά πλευρά η λεπίδα εξέχει πιό πολύ, οπότε
αυτή η πλευρά ξυρίζει λίγο πιό επιθετικά ας το πούμε έτσι και η άλλη πιό ήπια...
Ίσως η μοναδική που δεν έχει τέτοια προβλήματα να είναι η Futur με τον "οδηγό" που έχει στη μέση,
ή άλλες που να είναι έτσι

edit Ας μας πει και ο τρίτος που έχει Weber , έχει πρόβλημα; Άρη ;;
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Και εγω σε ολες τις μηχανές που έχω οι οποίες έχουν πύρρους στο ενα κομμάτι της κεφαλής και οπές στο άλλο κομμάτι , ποτέ δεν παρατήρησα τέτοια φαινόμενα . Αλλά και αν υποθετικά υπάρχουν κάποιες διαφορές δεν είναι καθόλου αισθητές σε εμένα οπότε και δεν προβληματίζομαι καθολου.

Οσο για την Weber Νώντα τώρα που το επισημαίνεις ειδικά για αυτήν , θα την δοκιμάσω , θα την ελέγξω πιο επισταμένα και θα σας πω * :megagrin


*
Οπτικά σύντομα , ξυριστικά όμως σε καμιά 15-20 μέρες... :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 895 times
Επικοινωνία:

herco έγραψε: Προκειται για αναλωσιμο ειδος και οχι για κατι που το παντρευομαστε για βδομαδες/μηνες -
Συμφωνώ με χίλια.

Δεν θέλω προς Θεού να επιβάλλω την άποψή μου, αλλά μετά 40 χρόνια ξυρίσματος έχω μάθει επιτέλους ότι η λεπίδα πρέπει να είναι φρέσκια και κοφτερή. Αν προκαλεί δισταγμούς, τότε πέτα την αμέσως!
Είναι το μόνο στοιχείο του ΠΞ στο οποίο δεν πειραματίζομαι. Σπάνια φτάνω λεπίδα στο 5ο ξύρισμα, και ποτέ με αλλαγή μηχανής κ.λπ. Στο τρίτο, το πολύ τέταρτο, ξύρισμα, απορρίπτεται.

H καλή λεπίδα Περσόνα κοστίζει 14 λεπτά η μία, αν αγοράσεις ένα κουτάκι των 10. Αν βγάζεις τρία ξυρίσματα ανα λεπίδα, με ένα κουτάκι μπορείς να βγάλεις 30 ξυρίσματα, δηλαδή από ένα έως δύο μήνες χαλαρά... Ούτε 0,05 ευρώ το ξύρισμα.

Η λεπίδα είναι ίσως το φτηνότερο αναλώσιμο στο ΠΞ και μάλλον το πιο αποφασιστικής σημασίας αναλώσιμο!
Μη τις λυπάστε, λυπηθείτε το πρόσωπό σας!
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

aris22 έγραψε:*[/size][/b] Οπτικά σύντομα , ξυριστικά όμως σε καμιά 15-20 μέρες... :megagrin
Εχεις ξεφυγ :megagrin
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

herco έγραψε:Απο τη στιγμη που θα "ξεβιδωσεις" τη μηχανη και θα το αφαιρεσεις δεν προκειται ποτε να ξανακουμπωσει στην ιδια ακριβως θεση. Θα εχεις μια λαμα λοιπον που στραβωνει σε αλλο σημειο - ενω παραμενει ηδη με κλιση απο το προηγουμενο κουμπωμα. Αυτο δεν ειναι καθολου καλο....
Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω, μερικώς. Απο την στιγμή που το άνοιγμα της λεπίδας (οπές και σχισμή) είναι ελαφρώς μεγαλύτερο απο τις αντίστοιχες υποδοχές της κεφαλής, μπορεί να υπάρχουν διαφορές, απειροελάχιστες και ανεπαίσθητες, στο πως καθεται η λεπίδα.

Γι'αυτό και εγώ, όταν βάλω την λεπίδα και όσο είναι ακόμα χαλαρή, πριν δηλαδή σφίξω τελείως την κεφαλή, κουνάω την μηχανή πέρα δώθε. Έτσι έχω την αίσθηση -ή την ψευδαίσθηση- οτι λόγω δυναμικής ενέργειας, η λεπίδα κάθεται στην ίδια ακριβώς θέση.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Μόλις το δοκίμασα στην Weber . Μπορώ να πω οτι υπάρχει μια πολύ μικρή ανοχή που έπρεπε να την προσέξω απο πολύ κοντά για να την καταλάβω , γιατί μέχρι τώρα στο ξύρισμα δεν είχα καταλάβει καμιά διαφορά μεταξύ των δυο πλευρών της κεφαλής. Στην ουσία απλά θέλει λίγο πριν το τελευταίο σφίξιμο που γίνεται για να βιδώσει η κεφαλή , να κρατηθεί σταθερή η λεπίδα για να ευθυγραμμιστεί 100% . Αλλά και πάλι τονίζω οτι στο ξύρισμα δεν είχα παρατηρήσει τίποτε που θα με έκανε να ψαχτώ περαιτέρω .
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Άρη δεν λέω για το όταν είναι λίγο "λοξή", λέω ότι είναι όλη η μία πλευρά της λεπίδας ελάχιστα πιό "έξω" από το
κάλυμμα της κεφαλής, πιό "εκτεθειμένη" από την άλλη πλευρά που είναι λίγο πιό "μέσα".
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Οχι κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει σίγουρα . Επειδή πριν το είχα δοκιμάσει με χρησιμοποιημένη λεπίδα που οσο να ναι είχε κάποια υπολείμματα ξεραμένου σαπουνιού , πήγα πριν 2 λεπτά και έφερα καινούργια λεπίδα Bic Chrome που γυαλοκοπάει και μηδενίζει την πιθανότητα να μην παρατηρήσεις κάτι. Πόρισμα ? Η λεπίδα κάθεται αλφάδι ! Ισομερώς εκτεθειμένη και απο τις δυο πλευρές χωρίς να προβάλει ούτε ελάχιστα απο την μια ή απο την άλλη πλευρά.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
giobi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 12 Απρ 2013, 02:01
11
Τοποθεσία: Κάντζα-Παλλήνη
Has thanked: 327 times
Been thanked: 151 times
Ηλικία: 55

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις.
Αντωνης
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”