Για τα ξυραφάκια

Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Υπάρχει περίπτωση το ξυραφάκι να μην κάθεται τελείως ευθυγραμμισμένο,
αυτό όμως δεν δημιουργεί κανένα προβλημα στο ξύρισμα, όπως γράφει και
στο ιστολόγιό του ο Τόμ.
Το είχα ψάξει το θέμα γιατί Κι εμένα μου συμβαίνει, και το ευθυγραμμίζω , έτσι, μόνο για να φαίνεται ωραία.
;)
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Εννοείται Νίκο.

Να προεξέχει το ίδιο και από τι δύο πλευρές. ΑΚριβώς.

Δείτε το βίντεο που είδα και το άκουσα αυτό ....
Το εξηγεί από το 0:35
[youtube][/youtube]
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Αυτό που έγραψα εγώ μου συμβαίνει στην Jagger, να είναι καμμιά φορά λοξά η λεπίδα.
Αυτό που λέει στο βίδεο μου συμβαίνει στην Ουέμπερ. Νομίζω δλδ. Η μιά πλευρά ξυρίζει
λιγότερο από την άλλη . Τελευταία το πρόσεξα....
Η πρώτη περίπτωση δεν παίζει κανένα ρόλο στο ξυρισμα, η δεύτερη όμως....
nikos.a

Προσωπικά, το ακούω πρώτη φορά αυτό που λέτε. Δεν μου έχει τύχει ποτέ σε καμία από τις μηχανές που έχω... Η λογική λέει, ότι ακριβώς κι από τις 2 πλευρές προεξέχει το ίδιο, από τη στιγμή που στη κεφαλή της μηχανής υπάρχουν υποδοχές. Τώρα, δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Θα συμφωνήσω με τον Νίκο, έχω δοκιμάσει Mercur 34c, 41, 42, Futur, EJ DE89, Barley, Muhle R41 2013 και σε καμία μα καμία δεν μου έχει τύχει αυτό. Από την στιγμή που βάζω το ξυραφάκι εξέχει και στις 2 πλευρές το ίδιο.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Διαφορετικό άνοιγμα στις δύο πλευρές και στην 41C την EJ89 Barley και στην Weber Bulldog. Στην EJ λιγότερο. Πάντα προσέχω ποια πλευρά χρησιμοποιώ...
Υπάρχουν ανοχές στην κατασκευή.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Στην EJ DE89 που λές Πέτρο (μιας που είναι η μόνη που έχω), θα παρατηρείς ότι όταν βάζεις το ξυράφι μπορείς να το κουνήσεις λίγο δεξιά αριστερά. Από την στιγμή που μπαίνει και δεν εφαρμόζει αλλά σου δίνει λίγο περιθώριο πέρα-δόθε τότε μπορεί να προεξέχει και λίγο έξω... Λογικό είναι όταν κάτι δεν είναι εφαρμοστό, να παίζει....
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
nikos.a

Εγώ που έχω και την L και την Barley, από τη στιγμή που τις βιδώνω, δεν κουνιέται καθόλου. Ούτε πριν παίζει. Τι να πω. Μάλλον είμαι πολύ τυχερός... Όλες είναι εντάξει.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Δεν λέμε για τζόγο.
Καθώς βιδώνεις η λεπίδα σφίγγει τελείως και ευθεία, απλά υπάρχει διαφορά στο κενό που αφήνει η λεπίδα σε κάθε πλευρά. Η μια πλευρά της μηχανής δηλ ξυρίζει πιο βαθιά.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
nikos.a

Πίστεψέ με, θα το είχα παρατηρήσει. Είμαι πολύ σ' αυτά.

Eγώ πάλι είμαι της άποψης ότι αν συνέβαιναν όλα αυτά, θα είχε γίνει ένας μικρός χαμός. Αναφέρομαι στα ξένα φόρουμ. Δεν νομίζω να την πρότειναν σε αρχάριους όλοι, αν είχαν παρατηρήσει ότι η μία πλευρά κάνει πιο βαθύ ξύρισμα. Μη ξεχνάμε ότι μιλάμε για τη Jagger, για μένα τη πιο σοβαρή εταιρία στο χώρο των μηχανών!
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”