Λάδωμα λεπίδων;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Σε κάποιο ξυριστικό site του εξωτερικού (νομίζω στο sharpologist.com) είχα διαβάσει κάποτε πως μια απλή συνταγή για να κρατάνε περισσότερο τα ξυραφάκια και να διατηρούν καλό επίπεδο κοψίματος σε όλες τις χρήσεις, είναι το λάδωμά τους μετά τη χρήση με ελαιόλαδο. Καθώς το ελαιόλαδο είναι αδιάλυτο στο νερό, υποτίθεται ότι εκτοπίζει την υγρασία από την κόψη και σχηματίζει ένα λεπτό φιλμ το οποίο δεν επιτρέπει την κόψη να έρθει σε επαφή με τον αέρα (και να οξειδωθεί).

Προσωπικά το δοκιμάζω εδώ και 1-2 μήνες, αλλά ακόμη δεν έχω σαφή άποψη. Έχω την αίσθηση ότι οι λεπίδες διατηρούν λίγο καλύτερο επίπεδο κόψης στις επόμενες (πλην της πρώτης) χρήσεις, αν και δεν είμαι σίγουρος ακόμη αν κρατάνε παραπάνω (έχω κρατήσει λεπίδα και για 7 ικανοποιητικά ξυρίσματα, αλλά δεν ξέρω αν οφείλεται στο λάδι ή σε τυχαία καλή κατασκευή...)

Ποιά είναι η άποψή σας; Μύθος ή πραγματικότητα; Το εφαρμόζετε;
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Στις σύγχρονες λεπίδες, είναι μάλλον μύθος.

Μια λεπίδα που την χρησιμοποιείς παρα-μέρα και κάνεις 4-5 ξυρίσματα, πόσο να προλάβει να οξειδωθεί?
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Με τοσο χαμηλο κοστος που εχουν οι λεπιδες αναρωτιεμαι αν αξιζει να μπεις καν στον κοπο.
Το Ιασονας με Ο
nikos.a

Προσωπικά, έχω καταλήξει να χρησιμοποιώ 2 λεπίδες, τις αγαπημένες μου Αstra και καμιά φορά τις Personna. Φτηνές και πολύ αποτελεσματικές, ειδικά οι πρώτες. Μου βγάζουν άνετα 5 ξυρίσματα. Δεν τις κρατάω παραπάνω και δεν υπάρχει λόγος να κάνω όλη αυτή τη διαδικασία που περιγράφεται. Οι λεπίδες είναι πολύ χαμηλής αξίας. Γενικά τέτοια "πειράματα" δεν τα βλέπω με καλό μάτι. Όταν είσαι ευχαριστημένος με κάτι, απλά δεν το αλλάζεις.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Το κόστος είναι τόσο χαμηλό που το θεωρώ ανόητο να στίψω την λεπίδα για να μου βγάλει 1 άντε 2 παραπάνω ξυρίσματα. Το πρόσωπο μου αξίζει περισσότερο από 0.05€ που θα κερδίσω, άσε που μπορεί να ερεθιστώ και να χαλάσω ένα υπέροχο ξύρισμα.
Στα 3 ξυρίσματα πάει κουβά η λεπίδα(Personna) και στα 5-7 η Feather.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”