Πάμε για τ'αστέρια: Λεπίδες Astra (ASS, ASP, AKP)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Γνωριζει καποιος την διαφορα ανμεσα στις astra keramic με τις platinum ?

http://connaughtshaving.com/astrakeramik.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Εικόνα
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Eπανερχομαι , μηπως βρηκατε κατι για τις Astra Keramic ? ειναι νεες η κατι με αλλη ονομασια για αλλες
αγορες ?

εδω εχει μια περιγραφη .

http://www.razorandbrush.com/barberiablade.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Με το συμπαθιο, παπαριτσες λεει...

Στο λιμανι θα τις βρεις και αν.. Δεν τις εχω δει σε γερμανικο ή αγγλικο ή αλλο ευρωπαϊκο σοπ, και πιστεψε με ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ αποθηκευμενα (ρωτα τον ΔΑΔΑ)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Στεφανε αυτο παρακατω νομιζω ειναι Αγγλικο , δεν ξερω τι να πω μακαρι να ειναι κατι καινουργιο και
λιγο καλιτερες απο τις παλαιοτερες .
Μπας και κανουν ακομα ερευνες για καλλιτερο κατασκευστηκα προιον? μακαρι !

http://connaughtshaving.com/astrakeramik.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

Να προσθέσω για τις sp ότι είναι οι λάμες που κάνουν πιο μαλακό ξύρισμα από αυτές που έχω δοκιμάσει (gillette κίτρινες, bolzano, Perma sharp).Παρεπιπτώντος, και οι perma είναι ίδιο style αλλά λόγο τιμής θα προτιμούσα αυτές.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

hero έγραψε:Eπανερχομαι , μηπως βρηκατε κατι για τις Astra Keramic ? ειναι νεες η κατι με αλλη ονομασια για αλλες
αγορες ?
Υπάρχουν στον Τσομπάρη με 0,6€ η πεντάδα.

JohnnyBlade έγραψε:ή κατι δεν καταλαβα ή κατι δεν καταλαβες εσυ.
δεν λεω για τα κοκκινα, personna λεω αυτα
http://www.xenos-xenos.gr/index.php?pag ... &Itemid=34" onclick="window.open(this.href);return false;
Η μπλε συσκευασία των λεπίδων Personna, που φαίνεται στην εικόνα, περιέχει 10 λεπίδες τυλιγμένες σε κόκκινο χαρτάκι. 1€ κοστίζει το πακέτο των 10 λεπίδων σε Ξένο και Τσομπάρη.


Δοκίμασα σήμερα για πρώτη φορά Astra Keramik Platinum. Μου φάνηκαν πιο κοφτερές από τις Astra Superior Platinum, γεγονός που μου αρέσει. Οι Astra SP κάνουν πιο μαλακό ξύρισμα, αλλά σε ταλαιπωρούν περισσότερο μέχρι να πάρουν καλά όλες τις τρίχες.

Προς στιγμήν οι αγαπημένες μου είναι οι Derby και οι Bic Astor. Το κακό με τις Bic είναι ότι πέφτει γρήγορα η απόδοσή τους. Είναι πολύ καλές στο πρώτο ξύρισμα, στο δεύτερο και τρίτο καλούτσικες, 4ο-5ο έτσι κι έτσι, ενώ μετά αχρηστεύονται. Η κλιμάκωση της απόδοσης όμως είναι αισθητή ήδη από το 2ο ξύρισμα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αλέξουρος την 21 Φεβ 2011, 12:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Αλέξουρος έγραψε:Προς στιγμήν οι αγαπημένες μου είναι οι Derby και οι Bic Astor. Το κακό με τις Bic είναι ότι πέφτει γρήγορα η απόδοσή τους. Είναι πολύ καλές στο πρώτο ξύρισμα, στο δεύτερο και τρίτο καλούτσικες, 4ο-5ο έτσι κι έτσι, ενώ μετά αχρηστεύονται.
Personna έχεις δοκιμάσει;
Αυτές που πωλούνται εδώ , 1€ η 10άδα;;;
Αν όχι , δοκίμασέ τες.
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Έχω τις Personna στο ράφι, θα είναι η επόμενη δοκιμή μου. Δεν έχω προλάβει να τις δοκιμάσω όλες, επειδή αγόρασα πολλές μαζί.

Για την πληρότητα του θέματος ανεβάζω φωτογραφίες από τη λεπίδα και τη συσκευασία της. Στο χάρτινο κουτάκι, βρίσκονται 5 λεπίδες. Αυτές είναι συσκευασμένες αρχικά σε κηρόχαρτο και μετά σε χαρτί με τα χρώματα της συσκευασίας.

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Οι λεπίδες είναι καλές, κόβουν εύκολα τις τρίχες, αλλά θέλουν λίγη προσοχή, διότι δε συγχωρούν πολλά, σε αντίθετη με τις αδερφές τους τις Superior Platinum.

Τις βρίσκει κανείς στον Τσομπάρη με 0,6€ την πεντάδα. Η συσκευασία είναι η λευκή πλαστική που βλέπετε στην εικόνα και οι λεπίδες βρίσκονται καθεμία σε κηρόχαρτο. Δεν υπάρχει δηλαδή το επιπλέον χάρτινο περιτύλιγμα που έχουν οι Astra SP, χωρίς αυτό να θεωρείται μειονέκτημα.

Επίσης έχουν 4 σταγόνες κολλητικής ουσίας που βοηθάει την τοποθέτησή τους σε σαβέτα.

Εικόνα


Είναι πιο κοφτερές από τις Astra SP, αλλά δεν κάνουν το ίδιο απαλό ξύρισμα. Προσωπικά τις προτιμώ σε σχέση με τις SP, διότι οι Keramik Platinum παίρνουν σχεδόν τα πάντα στο πέρασμά τους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αλέξουρος την 21 Φεβ 2011, 23:39, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Made in Czech Republic?!?!?!? :iirre :iirre :iirre :dance5
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”