Πάμε για τ'αστέρια: Λεπίδες Astra (ASS, ASP, AKP)

Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

Οδηγεις το αυτοκινητο σου καθε μερα και ξερεις πως παει.
Ενα πρωινο, βαζεις μπροστα και ξεκινας.
Το αυτοκινητο ρεταρει. Δεν κρατα σταθερες στροφες, ουτε στρωτο ρελαντι.

Ε μια τετοια αισθηση εχεις ακομη και οταν πεσεις σε χαμηλοτερης ποιοτητας λεπιδα απο το ιδιο κουτακι. Ποσο μαλλον απο ολες τις λεπιδες μιας νεας συσκευασιας.

Σωστες οι αποψεις παραπανω. Δεν τιθεται απαραιτητα ζητημα συνομωσιας...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

akis_peiraias έγραψε: 18 Μαρ 2020, 09:55 Στις πράσινες Άστρα συμφωνώ και εγώ με τον Παναγιώτη. Έχω κάνει και πείραμα μισό πρόσωπο με τις Version 1 και μισό με τις Version 2. Οι καινούργιες ήταν σα να με εγδερναν. Δοκίμασα και 2η φορά μήπως ήταν μάπα το ξυραφάκι. Τίποτε. Στο τέλος μου άφηναν και ένα αίσθημα καψίματος στο δερμα. Δε νομίζω οτι ειναι κάποιο είδος συνομωσιας, αυτό που νομίζω είναι ότι στις συγκεκριμένες κάτι άλλαξε στην επεξεργασία ή στα coatings, προφανώς για το καλύτερο, αλλά σε εμένα δεν δουλεύει δυστυχώς. Δεν μπορώ να πω όμως το ίδιο για τις μπλέ Άστρα. Και στις παλιές και στις νέες δεν υπάρχει καμία διαφορά! Την ίδια αίσθηση έχουν. Γλυκιές και κοφτερές! :think:
Εμένα Άκη οι μπλε που τις χρησιμοποιώ πολύ καιρό ήταν από τις αγαπημένες μου. Εδώ και λίγο καιρό συμβαίνει το εξής: ξεκινάει το ξύρισμα και είναι όποως παλιά η λεπίδα, γλυκιά και κοφτερή. Και δεν μιλάμε για επόμενο ξύρισμα αλλά στο 3ο πέρασμα παρουσιάζει τον κακό της εαυτό. Τράβηγμα και όχι καλό κόψιμο
"Aut viam inveniam aut faciam "
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Σήμερα το πρωί ξυριστικα για πρώτη φορά με astra green. Αν και νεος στο ΠΞ θα τα συγκρίνω με bic astor που έχω καταναλώσει περίπου 10 λεπίδες στο παρελθόν και τα feather που ξυριζομουν τον τελευταίο μήνα. Επίσης να πω ότι έχω πολύ σκληρά γένια και σχετικά πυκνά οπότε αν η λεπίδα δεν κόβει καλά το καταλαβαίνω πολύ έντονα μιας και τραβιέται πολύ η τρίχα. Επίσης έχω ξηροδερμια οπότε όταν το ξυραφάκι κόβει πολύ ειδικά στην κόντρα σχεδόν πάντα θα έχω κάποια μικροκοψηματακια στα σημεία που το δέρμα μου δεν είναι τόσο smooth λόγο της ξηροδερμιας.

Σχετικά με τα πράσινα άστρα μου τράβαγε αισθητά έως ενοχλητικά τα γένια μου ως ένδειξη οτι δεν είναι και τόσο κοφτερά. Στην αρχή είπα ότι μπορεί να φταίει ότι δεν έχω κάνει ντους πριν και μπορεί να μην έχουν μαλακώσει αρκετά τα γενια. Παρόλα αυτά ήταν πρωι τα εβρεξα αρκετες φορές με ζεστό νερό και τα έκανα και κανένα 5λεπτο μασάζ με preshave proraso white. Και ο αφρός πάλι proraso white σαπούνι ήταν πολύ πετυχημένος και τον εφάρμοζα στο πρόσωπο μου με το πινέλο αρκετή ώρα οπότε δεν έβρισκα κάποιο λάθος στην προετοιμασία. Η επιβεβαίωση το ότι τα πράσινα άστρα δεν είναι και τόσο κοφτερά πέρα από ότι τραβουσε τα γένια ήρθε προς το τέλος του τρίτου περάσματος κόντρα που δεν είχα σχεδόν κανένα κόψιμο παρόλο που το δέρμα μου δεν ήταν και στην καλύτερη του κατάσταση. Επίσης ακόμη και μετά το τρίτο κόντρα πέρασμα είχαν μείνει αρκετά σημεία που η τρίχα γρατζουνουσε. Μιας και είχα ακόμη αφρό έκανα και τέταρτο κόντρα πέρασμα συν διορθωτικό στο οποίο είχα 1-2 αμιχες σε σημεία όπου το δέρμα μου ήταν τραχη λόγο ξηροδερμιας αλλά συγκριτικά με άλλα ξυρισματα ήταν σαν να μην είχα καθόλου κόψιμο.

Τελικά με 4 περάσματα το αποτέλεσμα ήταν σχεδόν bbs χωρίς ερεθισμους και γενικά πάρα πολύ ικανοποιητικό. Καθόλα τα περάσματα ακόμη και στα κόντρα είχα την σιγουριά της λεπίδας ότι δεν θα κοπω και επειδή όντως δεν έκοβε βαθιά έβαζα και λίγο παραπάνω πίεση στην μηχανή μπας και κόψει επιτέλους τα πεισματάρικα γενιά μου. Γενικά μου έδωσε την εντύπωση ότι ξυριζομουν με ξυραφάκι feather έπειτα από 4-5 ξυρισματα δηλαδή όταν αρχίζει και τραβάει και ειναι στα όρια για να το πετάξω επειδή τραβάει τα γενια.Θα τα δοκιμάσω και μετά από ντους με ακόμη καλύτερη προετοιμασία.

Πάντως από την πρώτη χρήση αυτό που μου άρεσε ήταν ότι δεν με αγχωσε ότι θα με κόψει και ήμουν πιο άνετος και πιο σίγουρος ακόμη και να πιέσω περισσότερο την μηχανη. Είχα την αίσθηση ότι δεν θα κοπω με τίποτα. Σίγουρα θα την προτιμούσα σε βιαστικό ξύρισμα. Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν ότι δεν εκοβε τόσο καλά και τραβαγε τα γένια μου πολύ ενοχλητικά. Δεν ήταν ευχάριστο το ξύρισμα τουλάχιστον όχι τόσο ευχάριστο και γλυκό όσο με μια feather. Επίσης χρειάστηκαν 4 περάσματα από τα οποία τα 2 ήταν κόντρα και παρόλα αυτά στον λαιμό μου δεν έκανε bbs ξυρισμα. Σίγουρα δεν το απορρίπτω ακόμη αλλά δεν είναι καλύτερο από τα feather. Ίσως σε ποιο επιθετική μηχανή και σε πιο μαλακά γένια να είναι πιο αποδοτικη λεπίδα. Θα τα έχω για πιο βιαστικό και πιο πρόχειρο ξύρισμα που δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ η τελειότητα.

Εκτός θέματος: Να πω ότι ναι μεν στο ΠΞ δεν έχω εμπειρία αλλά ξυριζομαι με πολυλεπιδα ξυραφακια 20 χρόνια τώρα οπότε μια εμπειρία γενικά στο ξύρισμα την εχω. Επίσης δεν έχω πλούσιο εξοπλισμό. 3 μηχανές όλες και όλες εχω οι 2 αρκετά φτηνές αλλά τίμιες μηχανές και η τρίτη η feather as-d2 που κατά γενική ομολογία είναι κορυφαία. Από σαπούνια μόνο proraso ολόκληρη την white σειρά έχω σαν σετ. Μόνο λεπίδες έχω 6-7 διαφορετικές μάρκες και με αυτά πειραματίζομαι προς το παρών οπότε και οι απόψεις μου και οι συγκρίσεις μου σε αυτό το θέμα του forum. Περιμένω σύντομα και την καινούργια μου rex ambassador που είναι ρυθμιζόμενη και εκεί θα μπορέσω να δοκιμάσω και σε διαφορετικές ρυθμίσεις τις λεπίδες ώστε να δω πως συμπεριφέρονται σε διαφορετικές βαθμίδες επιθετικότητας της μηχανής. Περιμένω και καινούργια σαπούνια και after shave και preshave ωστε να εμπλουτίσω και το ράφι μου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 31 Μάι 2020, 00:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: formation
Άβαταρ μέλους
Pan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: 28 Απρ 2019, 07:16
4
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 438 times
Been thanked: 636 times

Να αναφέρω κι εγώ την εμπειρία μου, η οποία με βρίσκει σύμφωνο με τους προλαλήσαντες.
Γενικώς ξυρίζομαι μετά από μπάνιο/ντους και χρησιμοποιώ κι ένα pre-shave. Lathering με υπομονή και ρυθμίσεις -είτε στην variant, είτε στην progress- αναλόγως τις ημέρες αξυρισιάς. Οι πράσινες με τραβάνε, είτε λιγότερο, είτε περισσότερο, πάντα. Κι αρκετός ερεθισμός.
Αντιθέτως, τα δυο ξυρίσματα που έχω ως ώρας κάνει με τις μπλε, ήταν τα καλύτερα που έχω κάνει ever. Εντάξει, και με τις feather έχω κάνει πολύ καλά ξυρίσματα, αλλά οι μπλε μου φάνηκαν πιο απαλές και συγκρίσιμα, ίσως ένα κλικ κάτω, κοφτερές.
Ως ώρας, οι μπλε έχουν γίνει οι αγαπημένες μου, μέχρι τις επόμενες, καθώς οι δοκιμές λεπίδων συνεχίζονται.
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Πότε άλλαξαν οι Astra ? Εγω με αγορά που έκανα στα πρώτα μου βήματα απο Γιώργο (Wellshaved) ήταν υπέροχές και συγχωρούν .
Όταν θέλω ξύρισμα χωρίς άγχος και καλό αποτέλεσμα είναι επιλογή μου η Πράσινη ASTRA ή μπλέ μου αρέσει το αποτέλεσμα αλλά με ερεθίζει .
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Λοιπόν μετά απο 3 ή 4 ξυρίσματα με την μπλε astra μπορώ να πω ότι είναι πιο κοφτερή από την πράσινη και γενικά έκανα αρκετά καλά ξυρίσματα με αυτήν σε μηχανή feather as-d2. Σήμερα όμως στο 4 ξύρισμα και στην rex ambassador με τράβαγε και με ενοχλούσε αν την πίεζα λίγο. Ίσως να ήταν και ότι ξυρίστικα με καινούρια μηχανή για πρώτη φορά αλλά τις προηγούμενες φορές δεν με ενοχλούσε καθόλου σε αντίθεση με σήμερα που σε κάποια στιγμή σκέφτηκα να την πετάξω και να βάλω άλλη λεπίδα. Θα την δοκιμάσω άλλη μια φορά με feather as-d2 που ξέρω πιο καλά για τα τελικά συμπεράσματα γιατί μέχρι και το 3 ξύρισμα ήμουν πολύ ικανοποιημένος.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Οι μπλε Astra είναι όντως από τις πιο κοφτερές λεπίδες. Ο συνδυασμός με επιθετική μηχανή (Rex ambassador) κάνει όλο το σύνολο να είναι πιο επιθετικό. Οπότε ο συνδυασμός με πιο ήπια μηχανή (τη Feather) σου φαίνεται καλύτερος....
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Apostolos K
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 01 Φεβ 2021, 17:17
3
Τοποθεσία: Εύοσμος
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 8028 times

Εμενα η εμπειρια μου με την πρασινη Astra δεν ηταν ποτε καλη. Ειλικρινα ειναι το μονο ξυραφακι που με ολες τις μηχανες μου δινει παρα πολλους ερεθισμους.Και του εχω δωσει πολλες ευκαιριες.
Επεσαν στα χερια μου πριν μερικους μηνες οι παλιες με τα γραμματα με μελανη.Θα δω καποια διαφορα πιστευετε με μια ηπια μηχανη οπως ειναι η Muhle R108?Δισταζω να τις χρησιμοποιησω ειναι αληθεια αλλα λεω ρε γμτ τοσος κοσμος κανει λαθος;
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28002 times
Been thanked: 29305 times
Ηλικία: 64

Απόστολε, από προσωπική εμπειρία, έχω δοκιμάσει και τις 2 version των Astra platinum (τυπωμένα με μελάνι ή laser) και δεν βρήκα καμία διαφορά.
Πάντα τις χρησιμοποιώ με επιθετικές μηχανές και με ρυθμιζόμενες στις ψηλές ρυθμίσεις και δουλεύουν μιά χαρά.

Σε ήπιες μηχανές (πχ Merkur 34 ή Muehle R89) δεν μου έδωσαν καλά αποτελέσματα.
Δοκίμασε αν θέλεις και τις μπλε astra τις stainless. Ξυρίζουν μιά χαρά.

Πάντα βέβαια YMMV, ειδικά στις λεπίδες.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2114
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8509 times
Been thanked: 11485 times
Ηλικία: 55

Τις πράσινες πάντα τις θεωρούσα από τις πιο safe λεπίδες. Μαλλον αυτό θεωρούν κ πολλά καταστήματα ξυριστικών κ κανουν δώρο ένα πακετάκι τους με την αγορά μηχανης... Όταν ήθελα να εχω το κεφάλι μου ήσυχο πέταγα πάνω μιά αστρα σε όποια μηχανή μου έπιανα... Ώσπου πήρα την Pearl Flexi κ μαζί είχε δώρο κλασικά Άστρα πράσινες. Κανω τα πρώτα ξυρίσματα με Feather κ όλα καλά. Μετά λεω κάτσε να δοκιμάσω κ το Δώρο. Χαμός, στο τελείωμα φουλ ερεθισμοί στον λαιμο. Πεταμα. Σε επόμενα ξυρίσματα δοκιμάζω Feather, Gillette 7 o'clock πράσινη κ όλα καλά... Μετά λέω δεν μπορεί, ας δοκιμάσω πάλι μία Astra. Χαμός πάλι από ερεθισμούς, άσε που με είχε γδάρει κιόλας στο μουστάκι, ένα σημείο που γενικά δεν εχω πρόβλημα. Αφού το ένιωθα να με ψιλογδέρνει κ δεν σταματούσα γτ σκεφτομουν μπα αποκλείεται. Ξεγελούσε κ η προστασία του savon mystere. Προβληματικη 5άδα, δεν μου ταιριάζει μαζί με την συγκεκριμένη μηχανή; Δεν ξέρω... Παρεπιπτόντως είναι οι παλιές με τύπωμα κ από τις δύο πλευρές.

Προστέθηκε μετά από 19 λεπτά 48 δευτερόλεπτα:
Από ήπιες εως επιθετικές μηχανές, μια χαρά με ξύριζαν έως τωρα. Από πλευράς ερεθισμών εννοώ πάντα. Απο EJ 89 εως Muhle R41 ποτέ δεν είχα θέμα.
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”