Πάμε για τ'αστέρια: Λεπίδες Astra (ASS, ASP, AKP)

Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

εχει τοσες ωραιες λεπιδες,μην κανεις σαν μωρο.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Δεν κυκλοφορούν πλέον Δημήτρη, είναι discontinue, και εγώ από μέλος μας τις δοκίμασα.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Λοιπόν να κάνω μια αναφορά για τις νέες Astra superior platinum (πράσινες). Εννοώ αυτές που από την μία δεν φέρουν κανένα διακριτικό σχετικά με μάρκα και τύπο και από την άλλη η γραφή είναι με laser και όχι όπως οι παλιές.
Εικόνα
Οι νέες έχω την αίσθηση ότι είναι πιο κοφτερές, αν και πλέον είμαι σίγουρος γιατί τις έχω δοκιμάσει αρκετές φορές και κάποιες φορές παράλληλα με τις παλιές. Πλησιάζουν αρκετά σε αίσθηση κοπής τις μπλε Astra, τις superior stainless. Τις παλιές τις νιωθω λίγο πιο αδύναμες. Φυσικά όπως όλοι ξέρουμε το πιο υποκειμενικό αντικείμενο στο Π. Ξ είναι οι λεπίδες αλλά αυτή την αίσθηση μου δίνουν. Αν είναι πιο γλυκιές σε αίσθηση από τις παλιές να πω ότι δεν μπορώ ακόμα να εκφέρω γνώμη γιατί βλέπω μικροδιαφορές από μηχανή σε μηχανή (όπως με όλες τις λεπίδες μου). Σίγουρα όμως δεν είναι τραχειές.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Πριν από μερικά χρόνια πήρα μια κατοστάδα ASP (πράσινες) καθώς θεωρούσα ότι είναι οι ιδανικές λεπίδες για μένα.
Σχεδόν 4 χρόνια μετά την αγορά της κατοστάδας, κατάλαβα ότι με τις ASP δεν ταιριάζουμε. Προτιμώ πιο κοφτερές λεπίδες.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
9
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1116 times
Been thanked: 714 times
Ηλικία: 52

Μετά το feather που δεν έκοβε!!!! συνεχίζω την γκαντεμιά μου με τις λεπίδες.
Σειρά έχει μια Astra platinum η οποία έκοβε από την μια κόψη και τράβαγε από την άλλη!!! Ιδίως στο 4 και 5 ξύρισμα τράβαγε πολύ.
Είμαι περίεργος να δω τι άλλη παραξενιά θα μου τύχει σε λεπιδες.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Σήμερα όπως έγραψα μου ήρθε άλλη μια 100αδα Άστρα μπλε. Το συγκεκριμένο ξυράφι στο πρόσωπο μου είναι εξαιρετικό, κοφτερό και γλυκό. Μου θυμίζει όπως έχω ξαναπεί Polsilver. Ήρθαν λοιπόν και λες και κάτι με έτρωγε άνοιξα ένα κουτάκι και έβγαλα ένα να το δω... Και εκεί διαπίστωσα ότι και σε αυτά έγινε η αλλαγή με τη χάραξη laser από τη μια πλευρά και "λευκή" τελείως η άλλη και έπαθα ένα σοκ. Αν οι λεπίδες κατάντησαν σαν τα πράσινα Άστρα? Γιατί για μένα τα πράσινα Άστρα δεν είναι πλέον ίδια. Τους έδωσα ευκαιρίες με όλες τις μηχανές μου και δυστυχώς μου έδιναν με όλες την ίδια δυσάρεστη αίσθηση. Τσούξιμο στο πρόσωπο μετά το ξύρισμα.... Μέχρι το επόμενο ξύρισμα θα αναρωτιέμαι και για τα μπλε...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Περιμένουμε εντυπώσεις και για τις μπλέ.

Όπως έχω ξαναγράψει πολλάκις
Οι πράσινες που όσοι αγαπήσαμε τις λατρέψαμε πάθανε άγριο reformulation ποιοτικής απαξίωσης :P :'( :'( :'(
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Παντού αυτό γίνεται.τυχαιο...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Για τα δικα μου γενια οι Astra stainless(οι παλιες,πλεον) ταιριαξαν καλυτερα απο τις platinum.Μετριας επιθετικοτητας,γλυκες ταιριαζουν με αρκετες μεσοεπιθετικες μηχανες και ειναι καταλληλες για καθημερινο ξυρισμα.Με προβληματιζει αυτη η κατασταση με το Ρωσικο εργοστασιο της Gillette,δεδομενου οτι πολυς κοσμος παγκοσμιως χρησιμοποιει τις λεπιδες τους.Διεκοψαν τα Polsilver και εδω και ενα χρονο εξευτελισαν τις Astra platinum.Λεπιδες σημαιες της εταιριας.Που το πανε;
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Αυτο παντα με προβληματιζε. Υποστηριζουμε/χρησιμοποιουμε - και εγω εννοειται - τις λεπιδες της PG/Gillette επειδη ειναι οντως καλες και κανουμε πως δεν ξερουμε οτι το μονο που απασχολει την εταιρεια ειναι οι πωλησεις των Fusion.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”