Πάμε για τ'αστέρια: Λεπίδες Astra (ASS, ASP, AKP)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Αίσχος κύριοι, αίσχος!
Αγοράζω πάραυτα το στοκ σας.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Για να πω την αλήθεια έχω και εγώ ένα κουτάκι με 5 δώρο από φίλο συμφορουμίτη. Έκανα ένα ξύρισμα πριν 2 χρόνια και δεν μου βγήκε καλό. Πολλές κοκκινίλες και ερεθισμοί. Φυσικά δεν το ξαναδοκίμασα από τότε (χαζό εκ μέρους μου). Θα το δοκιμάσω ξανά γιατί από τότε έχουν αλλάξει αρκετά στο τρόπο που ξυρίζομαι και ίσως τελικά εκπλαγώ ευχάριστα (μπορεί και όχι)!
Και να επανέλθω σε παλαιότερη ερώτηση μου μερικά post πιο πάνω που δεν απαντήθηκε. Ξέρει κάποιος να μου πει δύο λόγια για τις Μπλε Astra???
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

5 ξυρίσματα με Asta Keramik. Δεν θα την πάω στα 6. Ίσως κάποια από τις επόμενες να δοκιμάσω να την
πάω στα 7-8. Δε με ενθουσίασε. Κοφτερή, ναί, μαλακιά, ναί, αλλά (ΠΟΚ πάντα έτσι;) δεν με ξετρέλανε
όσο περίμενα από την πλειοψηφία των κριτικών εδώ. (Καλά το ξέρετε κριτικές από άλλους εκτός φόρουμ, ειδικά
Αμερικανούς ούτε διαβάζω πλέον, είναι αδιανόητο και άκρως εκνευριστικό να έχουν ως λεπίδα αναφοράς
τη Ντέρμπυ και να συγκρίνουν με αυτήν και τις Άστρα, και τις Πολσίλβερ και τις Φέδερ κλπ)
Είναι πολύ καλή λεπίδα λοιπόν, κοφτερή και γλυκειά, για μένα όμως υπάρχουν καλύτερες.

Οι μπλέ οι Αστρα Άκη, απο τις οποίες ξόδεψα ένα κουτάκι, είναι λίγο πιό κοφτερές κατα τη γνώμη μου από τις
λαδί-πράσινες. Στα ίδια επίπεδα κατά τα άλλα. Καλές δηλαδή. Αλλά είπαμε, όλα είναι "ΠΟΚ"
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ευχαριστώ Νωντα. Πήρα ένα κουτάκι σήμερα και αύριο θα δοκιμάσω.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Ποσο υποκειμενικο πραγμα οι λεπιδες...
Αν εχει παντως κανεις, πρασινες Astra SP τις παλιες με μαυρα γραμματα, ευχαριστως θα τον βοηθουσα να τις ξεφορτωθει. Με το αζημιωτο βεβαια.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

@akis_peiraias αν σου δουλεύουν οι πράσινες αυτές λογικά θα τις λατρέψεις.
Δεν είναι τραχιά στο πρώτο ξύρισμα όπως οι πράσινη, πιο smooth αλλά και πιο αποτελεσματική.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Δεν υπάρχει πουθενά λατρεία για τα ξυραφάκια.Ο,τι βολέψει τον καθέναν.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Τις Astra superior stainless (μπλέ) πάντως τις λάτρεψα. Στη Variant έδωσε ρέστα. Θα δοκιμαστούν και με τις άλλες μηχανές μου (κυρίως με ήπιες γιατί προσωπικά το ποσό κόβει η λεπίδα το βλέπω κυρίως στις ήπιες μηχανές) και αν περάσουν τα προσωπικά μου τεστ μάλλον θα πάρω και από αυτές μια 100αδα....
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Αλλάζουν τα γούστα όσο περνάει ο καιρός. Βελτιώνεται και η τεχνική μας. Οι παλιοί, δεν έχετε φτάσει στο σημείο να παίρνετε άψογο ξύρισμα χωρίς ερεθισμούς σχεδόν με οποιαδήποτε λεπίδα και σαπούνι;
Εμένα μου πήρε πάνω από δύο χρόνια να το καταφέρω αλλά έτσι είναι. Και με Ντέρμπυ κάνω δουλειά, και την Φέδερ την βρίσκω πια πούπουλο (όνομα και πράμα). Σκλήρυνε και το δέρμα μας με το καθημερινό λεπίδι.

Επανέρχομαι στο θέμα. Έβαλα προχτές μια απλή πράσινη Άστρα και την βρήκα πολύ καλή εκεί που τις σνόμπαρα τόσα χρόνια. Ολα είναι ρευστά και ΠΟΚ στον μάταιο τούτο κόσμο. Αλλά συγκριτικά, οι μπλε μου φαίνονται οι πιο κοφτερές και τραχιές, έπειτα οι πράσινες και τέλος οι Κεράμικ.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Που θα βρω astra keramic?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”