ASTOR λεπίδες αλλά από που;

Απάντηση
manolis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 27 Σεπ 2012, 10:04
11
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Κύριοι χαίρεται.
Το τελευταίο διάστημα λόγο κρίσης αγοράζω ξυραφάκια ASTOR από την λαϊκή (Ξάνθη), το κόστος είναι μικρότερο.
Εδώ και λίγο καιρό έχει αλλάξει η συσκευασία (η εσωτερική) και για την ακρίβεια δεν υπάρχει το εσωτερικό λευκό χαρτάκι που ήταν κολλημένο πάνω στο ξυραφάκι.
Ρώτησα την κυρία που τις πωλούσε (ομογενής από την Ρωσσία) μήπως άλλαξε προμηθευτή, η απάντησή της ήταν αρνητική.
Μήπως κάποιος γνωρίζει τον λόγο;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Βρες κάποιο μαγαζί με είδη κομμωτηρίου στην Ξάνθη, και ζήτα ανταλλακτικές λεπίδες ξυρίσματος. Οποία μάρκα και αν πετύχεις σίγουρα θα είναι καλύτερες από τις Astor και οικονομικότερες γιατί θα βγάζουν περισσότερα ξυρίσματα.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Μανώλη ίσως να σ'έχουν "Κάτσει" καλά οι Αστορ αλλά δε νομίζω να βρείς πολλούς "λάτρεις" τους στο φόρουμ.
Δοκίμασε και κάτι άλλο, άν θα βρείς σε μαγαζί όπως λέει ο Στέλιος, αλλά και τις Rapira που σίγουρα θα βρείς
στη Λαϊκή σε πάγκους Ομογενών, ξέρεις αυτούς που έχουν μικροεργαλεία, ψιλικά, πλαστικά τάπερ κλπ κλπ.
Εγώ είχα πάρει το κουτάκι με τις 10 1€ το καλοκαιρι.
manolis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 27 Σεπ 2012, 10:04
11
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Χρόνια πολλά και καλά ξυρίσματα.
Ευχαριστώ ''stelakis1914'' και ''Νώντας'' για τις απόψεις σας.
Είναι αλήθεια ότι κατά διαστήματα στην λαϊκή έχουν φέρει polsilver, sputnik και κάτι maxtor (μακριά), σταθερή αξία οι rapira.
Υπάρχουν φορές που με τις astor μπορείς να κάνεις και 3-4 ξυρίσματα, άλλες πάλι 2 και με το ζόρι, προφανώς υπάρχει κάποιο θέμα με την ποιότητα.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10560
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26397 times
Been thanked: 25867 times

Τις Astor μπορείς να τις βρεις σε οποιοδήποτε super market, τουλάχιστον εδώ στην Θεσσαλονίκη (αλλά νομίζω και παντού). Δεν είναι όμως ούτε οι πιο οικονομικές (1,37€/5 λεπίδες συνήθως και τις βρήκα στο 1€ στα Jumbo), ούτε και οι καλύτερες δυνατές για τα χρήματά τους. Όπως είπε και ο Στέλιος, όποια και να πάρεις (ενδεχομένως) να σου κάτσει καλύτερα. Αν βρεις Personna ακόμα καλύτερα, με 1€/10 λεπίδες και πολύ καλή ποιότητα, νομίζω ότι είναι ο ορισμός της οικονομίας (επειδή το θέτεις ως προς το οικονομικό).

Τώρα για το κύριο ερώτημά σου, εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω τον λόγο που άλλαξε η συσκευασία αλλά δεν νομίζω ότι είναι και τόσο σημαντικό ως γεγονός (ότι μπορεί να σηματοδοτεί και κάποιες αλλαγές πχ). Το έχουμε δει και σε άλλες μάρκες, αν δεν τις δοκιμάσεις δεν μπορείς να ξέρεις.
manolis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 27 Σεπ 2012, 10:04
11
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Αντώνης έχεις δίκιο για τις Persona, αλλά δυστυχώς στην Ξάνθη δεν υπάρχει τίποτα. Που και που τα Hondos φέρνουν κάτι ψιλά όχι άξια λόγου.
Άβαταρ μέλους
tsallinia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Ιαν 2014, 10:47
10
Has thanked: 12 times
Been thanked: 73 times

Στα hondos Ιωαννίνων έχει μόνο gillette πάντως! 2 ευρώ οι 5 λεπίδες. Κλεψιά...
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Οι αλυσίδες Μαρινόπουλος (Carrefour) και Jumbo έχουν σίγουρα Astor σε όσα καταστήματά τους έχω επισκεφτεί (1.30 και 1 Ε αντίστοιχα).
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”