Lord Super Stainless

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Εικόνα

Αν και είμαι θιασώτης της Feather, είτε λόγω κόστους, είτε λόγω αυξημένης επιθετικότητας, είτε λόγω ασυμβατότητας με κάποιες από τις μηχανές μου ( π.χ. με την Gilette New Typa, ή παλαιότερα με την Merkur Slant Bar, πάντα είχα στο ντουλάπι μου και μια άλλη μάρκα, συνήθως Personna. Πριν απο κάποιο καιρό δοκίμασα τυχαία μία Lord Super Stainless. Παρόλο που έχω δοκιμάσει αρκετές λεπίδες, σίγουρα όχι όσες άλλα μέλη καθώς η ευαίσθητη επιδερμίδα μου δεν άφηνε πολλά περιθώρια για πειράματα, στη ουσία ξυρίσματα πάνω απο το όριο του αποδεκτού έκανα με: Feather, Personna, Astra Keramik, Astor και τώρα ήrθαν να προστεθούν και οι Lord καταλαμβάνοντας την δεύτερη θέση μετά τις Feather.

Με σαφώς μειωμένη επιθετικότητα από τις Feather όπως και διάρκεια, αλλά ικανοποιητικά κοφτερές, γλιστρούν δεν κολλάνε, δεν ερεθίζουν και είναι σε πολύ καλή τιμή.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ολες οι λεπιδες της Lord ειναι οκ (εξαιρουνται οι ASCO.... παναθεμα τες). Οι συγκεκριμενες αν και δεν ειναι "γλυκες" οπως οι Lord Super Chrome - ειναι κοφτερες και αντεχουν τις ταλαιπωριες. Ειναι το ιδιο ακριβως προιον με τις αντιστοιχες Shark Super (Soltraco) η τιμη τους ειναι πραγματικα χωμα, ο δε ηχος τους ειναι χαρακτηριστικος και συντελει στην ολη διαδικασια.

Μου αρεσει - οπως σε ολους μας - να δοκιμαζω λεπιδες, αλλα οι Lord Super SS ειναι οι αγαπημενες μου - και σε ευχαριστω Αποστολε που βρηκες το χρονο να γραψεις 2 λογια για αυτες.

Btw η Lord αλλαξε προσφατα το σχεδιασμο του site της - προς το καλυτερο εννοειται.
Εικόνα
nikos.a

Ειχα στο νου μου να δοκιμασω κι εγω τις συγκεκριμενες. Δεν ετυχε ακομα. Θα ειναι σιγουρα σε καποια απο τις επομενες αγορες.


Στο site της εταιριας, στην κατηγορια των προιοντων Lord, στην φωτογραφια του παραθυρου των safety razors, εχουν τις Feather AS-D2 και Weishi TTO ή ειναι η ιδεα μου?
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μια χαρα τις ειδες Νικο. Απο οτι φαινεται η Lord ειναι τοσο μεγαλοκαρδη που διαφημιζει ανταγωνιστες στο επισημο σαιτ της....

(Ελπιζω να το διορθωσουν μεχρι να ολοκληρωθει η κατασκευη της σελιδας)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Αν δείτε τα τελευταία ξυρίσματα μου, τις χρησιμοποιώ καθημερινά.
Είναι όντως πολύ καλές και θα περάσουν ψηλά στις προτιμήσεις μου.
Τεστάρω λίγο τη διάρκεια τους .
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Νομίζω εκεί χάνουν λίγο Γιάννη...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Απόστολε, μάλλον έχεις δίκιο γιατί σήμερα έκανα το 3ο.
Βέβαια είναι και 1,00 € οι 10 οπότε μαζεύεται λίγο η κατάσταση απο το χαμηλό κόστος.
if you have a great shave you have a great day
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 894 times
Επικοινωνία:

Mόλις τέλειωσα ένα κουτάκι.
Με Futur, Gillette Slim, Gillette Tech.
Πολύ καλή στο πρώτο ξύρισμα, καλή στο δεύτερο, από κει και πέρα χάνουν πάρα πολύ.

Κάτω από τις Persona για το δικό μου γούστο, αλλά ψηλά. Σαφώς καλυτερη από Shark.
Θα συνεχίσω δοκιμές και με άλλες μηχανές.
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Το κλασικό Lord Super Stainless ξυραφάκι μου 'κατσε κι εμένα αρκετά καλά, αν και το αισθάνθηκα κάπως τραχύ. Σίγουρα λιγότερο αποτελεσματικό από το Lord Super Chrome, που είναι κορυφή.

[youtube][/youtube]

Αν και ο βασικός λόγος που κάνω το ποστ (πριν κανά δίμηνο δοκίμασα το ξυραφάκι άλλωστε) είναι αυτή η ΥΠΕΡΚΑΛΤ διαφήμιση που ανακάλυψα. :megagrin
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”