Gillette Nacet

paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Τις πήρα από το μαγαζάκι στην Παράσχου,Γκύζη.Φτηνές ήταν,δεν χάνω τίποτα είπα.Τρίτη χρήση σήμερα.Η πρώτη με Gillette Tech και Cella δεν μπορεί να είναι κριτήριο,μιας και η μηχανή είναι από πολύ ήπια έως κόβει με δυσκολία.Δεύτερη χρήση με Μwf και Ej,με πολλά μικροκοψιματάκια.Σήμερα με EJ και Pannacrema.Πολύ καλύτερα.Δεν είναι η σούπερ κοφτερή λεπίδα,αλλά κόβει όσο πρέπει.Μπορεί να χρειαστεί λίγα περισσότερα περάσματα για να σε αφήσει με πρόσωπο γυαλί,αλλά δεν σε ενοχλεί.Δεν είναι τραχιά,ούτε απρόβλεπτη.Καλοζυγισμένη λεπίδα και αξιόπιστη.Την βάζω στην ίδια κατηγορία με τις Lord super(στο μπλε κουτάκι) και τις Treet dura sharp,γύρω στο 7 με 8 στην κλίμακά μου.Είναι πολύ καλή για καθημερινό ξύρισμα και ,αν και υπάρχουν καλύτερες για μένα(Supermax stainless,Personna κά),η συγκεκριμένη και φτηνή είναι και αποτελεσματική.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Στο ιδιο κλιμα και η δικη μου εμπειρια.

Μου τις εφερε ο κολλητος μου απο το ιδιο μαγαζι - αλλα δεν μου ειπε τιμη - οποτε δεν γνωριζω καν ποσο κοστιζουν.

Απο πλευρας αποδοσης, πολυ κοντα στις Lord Super SS οπως ειπε και ο paratairosexthros - στη δικη μου L5 (που ειναι λιγο πιο επιθετικη απο την Gillette Tech) κοβουν αρκετα καλα. Δεν ειχα ποτε κανενα κοψιμο και ειναι ιδανικες για καθημερινο ξυρισμα (χωρις ακροτητες) αλλα και για διαλειμμα απο τις κορυφαιες - IMHO - Personna Platinum και Lord Super Chrome. Οπως ανεφερθη ηδη αποτελουν μια πολυ καλη αγορα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Κι εγώ έμεινα πολύ ικανοποιημένος από αυτό το ξυραφάκι. Ηδη μετράω τρία ξυρίσματα με την Jagger και θα το δοκιμάσω τουλάχιστον άλλη μία φορά, να δω πόσο αντέχει.

Συμφωνώ ότι δεν είναι τραχύ (ούτε όμως και γλυκό) και κόβει όσο πρέπει, πολύ ισορροπημένο και αποτελεσματικό.
Άβαταρ μέλους
Pedro
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 16 Φεβ 2016, 07:20
8
Has thanked: 49 times
Been thanked: 81 times
Ηλικία: 47

Καλημέρα σε όλους!

Χθές βραδυ δοκίμασα τη συγκεκριμένη λεπίδα για πρώτη φορά.Το αποτέλεσμα δεν θα έλεγα οτι ήταν και ικανοποιητικό.Δεν πηρε τη τρίχα βαθιά και χρειάστηκε και δευτερο πέρασμα.Για μένα μεχρι τωρα στη πρώτη θέση ειναι το Gillette Silver Blue.Άντε να δώ πιο θα πάρει τη θέση του!!! :think:

:ot Να ρωτήσω κάτι?Έχω φθάσει τις 20 δημοσιευσεις και δεν μπορώ να δώ καποια θέματα.Θα μπορούσε να το δει καποιος Moderator?

Ευχαριστώ

Added in 1 minute 56 seconds:
Οκ !Μπορώ να τα δώ τώρα :auto-dirtbike:
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Pedro και για μένα στη δική μου μούρη κορυφαία σε ξύρισμα χωρίς ερεθισμούς και αποτελεσματικά είναι τα Gillette silver blue και δεν τα αλλάζω με τιποτε . Ξυρίζομαι με κάτι άλλα που έχω για να τα τελειώσω και μετά θα κάνω στοκ από τα Gillette και δεν ξαναπειραματίζομαι γιατί έχω καταλάβει ότι ακόμα και μια μηχανή το πόσο καλά θα αποδόσει έχει σχέση με το ξυραφι. Τις Gillette εγώ προσωπικά τις θεωρώ όσο κοφτερές είναι οι Feather ( αν και δεν καταλαβαίνω γιατί οι Feather έχουν γίνει μέτρο σύγκρισης ) αλλά πολύ μα πολύ απαλές , πραγματικά λες και δεν πέρασε ξυραφι από το πρόσωπο μου ... φυσικά YMMV
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Pedro
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 16 Φεβ 2016, 07:20
8
Has thanked: 49 times
Been thanked: 81 times
Ηλικία: 47

Καλημέρα.
Ναι έχεις δίκιο Aki.Είναι θέμα υποκειμενικό για το τι αρέσει και το τι πηγαίνει στον καθένα μας σε αυτη την ιεροτελεστια τελικά.Το κάθε δερμα και πρόσωπο εχει τις δικες του απαιτησεις.Επειδή και γω τώρα ξεκινησα σοβαρα με το "αθλημα",θα δοκιμαζω και τις αλλες λεπιδες μου μου προτείνουν για να δω τελικά που θα καταληξω.Έπισης και αλλοι σοβαροι παραγοντες παιζουν ρόλο όπως ειναι η μηχανή,η κρέμα,και η γωνία θέσης της μηχανης.Προς το παρον εχω μια μηχανη,και ενα πινέλο.Απλα εχω δοκιμάσει 3-4 λεπιδες και δεν έμεινα ικανοποιημένος.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Εάν γνωρίζει κάποιος που μπορεί κανείς να βρει τις Nacet στην Αθήνα και πόσο, ας γράψει δυό λόγια εδώ. Ευχαριστώ προκαταβολικά
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Τις έφερνε το μαγαζάκι στην Παράσχου αλλά έκλεισε.
Τώρα τις έφερνε και ο hairmaker και δεν τις Βλέπω.
Επειδή δεν ξέρω θα σου συστηνα να κάνεις αίτημα στον hairmaker να τις.ξαναφέρει...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Ο hairmaker τις έχει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Γνωρίζει κανείς τις παρακάτω ή τις έχει χρησιμοποιήσει?
Βρηκα κάποια reviews στο ίντερνετ αλλά αν κάποιος τις έχει χρησιμοποιήσει ας πει 2 λόγια...


Εικόνα
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”