Wilkinson Sword

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
pasgko
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:49
5
Been thanked: 16 times
Ηλικία: 49

Μετά το τέταρτο ξύρισμα, τραβούσε πολύ στο δέρμα. Δεν νομίζω να μου ταιριάζουν. Βέβαια είναι τα πρώτα που χρησιμοποιώ οπότε έχω πολύ δρόμο.
Thomas_M
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 05 Μάι 2020, 21:48
3
Τοποθεσία: Frankfurt am Main
Has thanked: 4 times
Been thanked: 101 times
Ηλικία: 34

Λοιπόν νεκρανάσταση του θέματος για τις συγκεκριμμένες λεπίδες.
Αγόρασα νωρίτερα τις εν λόγω Wilkinson Sword Black, δεν μου προκάλεσε κάποιον ερεθισμό ή κάποιο κόψιμο. Στο δικό μου δέρμα έκατσε πολύ καλά. Δυστυχώς τα γερμανικά σουπερ μάρκετ δεν έχουν ποικιλία. Όσα γύρισα Rewe, DM, Rossmann έχουν και τα 3 τις εν λόγω λεπίδες. Άλλαζε η τιμή μόνο. Το περασμένο Σάββατο ήταν η τελευταία φορά που ξυρίστηκα με το εργοστασιακό Merkur το οποίο και εκείνο μου άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις. Προς το παρόν στις δοκιμές είμαι σα νέος στο άθλημα του ΠΞ.
andreas88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2021, 14:33
2
Been thanked: 2 times

Είχα δοκιμάσει πρώτη φορά τα Wilkinson sword που ήταν στο πακέτο με τη μηχανή πεταλούδα και ψιλοαπογοητεύτηκα.Ισως επειδή ήταν και το πρώτο μου ξύρισμα με de μηχανή.Πριν λίγο μου ήρθε όρεξη για ξυρισματάκι, γένια 3 ημερών.Πιάνω στα χέρια την gillete king c και όπως ψάχνω για τις nacet στο καλαθάκι που εχω τις λεπίδες πέφτει το μάτι μου στο κουτάκι με τις Wilkinson sword που δεν είχα ξαναχρησιμοποιήσει απο το πρώτο μου ξύρισμα.Λεω ας κάνω μια δοκιμή τώρα που έχω και λίγο παραπάνω εμπειρία.Σαπουνάκι haslinger μέλι και πρώτο χέρι ψιλοαπογοήτευση καθώς άφησε πολλές τρίχες αλλά αυτό γίνεται γενικά με αυτή τη μηχανή καθώς είναι πολύ ήπια.Παω δεύτερο χέρι κόντρα και παθαίνω πλάκα! Φοβερό ξύρισμα χωρίς καθόλου ερεθισμούς που είναι σπάνιο για το δέρμα μου..Θα τους δώσω και άλλες ευκαιρίες για να δώ αν έτυχε ή αν τελικά ταιριάζουν τόσο καλά στο δέρμα μου..
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1524
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12671 times
Been thanked: 13331 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Φίλε @andreas88 ,δοκίμασε και τις λεπίδες : Gillette Wilkinson Sword saloon pack, νομίζω θα τις ευχαριστηθείς περισσότερο... πιο ήπιες και αποδοτικές από ρις πρώτες που ανέφερες...
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2076
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8340 times
Been thanked: 11287 times
Ηλικία: 55

Κ σε μένα εχουν καθίσει καλά με διάφορες μηχανές οι Wilkinson Sword που αναφέρει ο @gkarave.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1265 times
Ηλικία: 53

Με τα “νέα” Wilkinson Sword δεν ταιριάζουμε.Μιλάω για τις λεπίδες που είναι κατασκευασμένες στη Γερμανία.Τις έχω συγκρίνει με τις Made in England σε κουτάκια των δέκα από τις οποίες έχω αρκετές(1970-80) και δεν έχουν καμία σχέση.Είναι άλλες λεπίδες με το ίδιο όνομα.Δεν μπαίνω στο κόπο να κάνω σύγκριση με άλλες μάρκες που κυκλοφορούν.Μιλάω για τις Αγγλικές σε σχέση με τις Γερμανικές.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2076
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8340 times
Been thanked: 11287 times
Ηλικία: 55

babkoug έγραψε: 25 Φεβ 2022, 01:30 Κ σε μένα εχουν καθίσει καλά με διάφορες μηχανές οι Wilkinson Sword που αναφέρει ο @gkarave.
Προφανώς εννοούσα τις Gillette Wilkinson Sword 8) .
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
kwnssk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 09 Μαρ 2022, 09:50
2
Τοποθεσία: Ίλιον
Has thanked: 50 times
Been thanked: 89 times
Ηλικία: 36

Είναι φυσιολογικό που μου τραβάνε οι συγκεκριμένες λεπίδες τις τρίχες; είναι οι λεπίδες που είχε μέσα η ΞΜ της wilkinson
Κώστας
-------------
:animals-dogrun:
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2076
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8340 times
Been thanked: 11287 times
Ηλικία: 55

@kwnssk
Οι λεπίδες Δεν πρέπει να σε τραβάνε. Όπως θα διαβάσεις σε πολλά σημεία του φόρουμ, η λεπίδα είναι το πιο σχετικό πράγμα στο ΠιΞι. Μία λεπίδα που για κάποιον είναι τέλεια, για άλλον είναι μέτρια και για άλλον είναι κακή. Επίσης μπορεί μία λεπίδα που για σένα τώρα δεν είναι καλή σε έξι μήνες-ένα χρόνο να γίνει καλή, γιατί το δέρμα σου θα είναι σε άλλη φάση. Όπως επίσης μια λεπιδα στον ίδιο άνθρωπο συμπεριφέρεται διαφορετικά με άλλη μηχανή. Ή κάτι δεν έχεις κάνει καλά στην προετοιμασία σου και δεν φταίει η λεπίδα. Ή μπορεί να έχεις πέσει σε προβληματική λεπίδα. Ή ή ή. Βάλτες στην άκρη αφού σε τραβάνε κ τις ξαναδοκιμαζεις μετά από κάποιους μηνες. Πάρε πολλές διαφορετικές λεπίδες κ κάνε δοκιμές πάνω από μία φορά. Λεπίδες του ίδιου brand δεν είναι ίδιες. Άλλο Treet platinum, άλλο Treet stainless κτλ. Μπορεί μία να μη σου κάθεται καλά και η άλλη να σου κάθεται σούπερ. Και όπως σου είπα βρες τη φορά που έχουν τα γένια σου και να ξυρίζεσαι με τη φορά αυτή για αρχή.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
kwnssk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 09 Μαρ 2022, 09:50
2
Τοποθεσία: Ίλιον
Has thanked: 50 times
Been thanked: 89 times
Ηλικία: 36

Θα τις δοκιμάσω και στην 97r και θα επανέλθω
Κώστας
-------------
:animals-dogrun:
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”