Personna 74 tungsten steel

nikos.a

Καλησπερα σε ολους! Νεος στο φορουμ, ασχολουμαι το τελευταιο τριμηνο με το ΠΞ, επειτα απο χρονια χρηση πλαστικων μηχανων. Προσφατα, ηρθαν στην κατοχη μου 11 πακετακια Personna 74 tungsten steel blades, απο την αποθηκη του μαγαζιου του παππου μου το οποιο εχει κλεισει προ 10ετιας. Θα ηθελα να ρωτησω, γνωριζετε κατι γι' αυτες, μπορω να της χρησιμοποιησω κλπ.;
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26273 times
Been thanked: 25719 times

Καλησπέρα Νίκο και καλώς μας ήρθες. Άνοιξε ένα πακετάκι και δες για τυχόν οξειδώσεις πάνω στην λεπίδα. Αν είναι καθαρή, μπορείς να την χρησιμοποιήσεις. Αν θες έξτρα μέτρα ασφαλείας, μπορείς να την βάλεις σε λίγο καθαρό οινόπνευμα για αρκετά λεπτά και μετά να την χρησιμοποιήσεις.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Καλως ηρθες φιλε μου. Δεν υπάρχει θεμα με οξειδωση. Έχεις τις μαλλον ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ λεπιδες που παρηχθησαν ποτε
Στο λιμανι φευγουν για πολλά λεφτα το πακετακι. Ο λογος ειναι οτι ειναι κραμα βολφραμιου-ατσαλιου. Τοτε ειχαν κινηθεο δικαστικα καποιες εταιρειες εναντιων της ASRCO γιατι απλα οι λεπιδες αντεχαν απιστευτα πολυ! Δεν ξερω αν ισχυουν τα 80-90 ξυρισματα που εχω διαβάσει, σίγουρα ομως πιο πολλα απο τα 18 των ΑΚΡ. Και γιαυτο η εταιρεια δεν τις παρήγαγε παρά μόνο ενα χρόνο, αν θυμάμαι καλά!

Ανοιξε ενα πακετακι και δοκιμασε τες. Τα αλλα 10 κράτησε τα αν εεγα οτι ειναι κεφαλαιο για δυσκολες στιγμες δεν θα ηταν υπερβολή
Εικόνα
nikos.a

Καλως σας βρηκα! Ευχαριστω για τις πληροφοριες, εριξα μια ματια στο B&B και καποιοι ισχυριζονται οτι ειναι οι καλυτερες λεπιδες που παρηχθησαν ποτε, οπως λες κι εσυ Στεφανε, απο αποψη αντοχης και ποιοτητας. Για του λογου το αληθες εβγαλα και καποιες φωτο( αφησα 2 πακ. στο σπιτι στο χωριο).

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26273 times
Been thanked: 25719 times

Έχω διαβάσει και εγώ πολύ καλές κριτικές για αυτές τις λεπίδες. Όταν τις δοκιμάσεις γράψε τις εντυπώσεις σου εδώ.

Εγώ πάντως θα τις τσέκαρα για οπτική φθορά (οξειδώσεις) πριν τις χρησιμοποιήσω. Αλλά αυτό είναι καθαρά δικό σου θέμα.
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Τι αγόραζες κάποτε με 100 δραχμές... :-)
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Μόλις λίγη ώρα νωρίτερα διάβαζα σε ένα forum του εξωτερικού γι αυτές και μάλιστα τις ανέφεραν σαν legend blade.Και μετά είδα αυτό το θέμα.Μου έκανε μεγάλη εντύπωση ,γιατί έλεγαν οτι αυτή η λεπίδα κράταγε για δεκάδες ξυρίσματα και μου εξήψε την φαντασία.Δεν τις είχα ακούσει ποτέ στο παρελθόν.Μάλλον κάποιοι παλαιότεροι μπορεί να θυμούνται τις επιδόσεις τους και να μας διαφωτίσουν περαιτέρω.Φίλε Νίκο,φύλαξέ τες καλά(αν και τώρα που τις ανέφερες εδωμέσα,να κοιμάσαι με το ένα μάτι ανοιχτό.. 8) )
Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον πάντως να χρησιμοποιούσες μία ,να μας έλεγες και τις δικές σου εντυπώσεις.Α,και το πόσα ξυρίσματα θα σου βγάλει.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Πρεπει να ειναι πολυ "παλιοι" και δεν το νομιζω να εχουμε σε αυτη την ηλικιακη κατηγορια μελη. Ο λογος ειναι οτι παρηχθησαν πριν 40 χρονια περιπου...
Εικόνα
nikos.a

Σημερα τις δοκιμασα, εχοντας βεβαια επιφυλαξεις... Οξυδωσεις δεν υπαρχουν. Για καλυτερα ομως, εβαλα το ξυραφακι που επροκειτο να χρησιμοποιησω σε καθαρο οινοπνευμα για λιγα λεπτα. Τελικα, επιβεβαιωθηκαν ολα αυτα που εχω διαβασει. Εκανα με διαφορα το καλυτερο ξυρισμα μεχρι στιγμης, τηρωντας οπως και καθε αλλη φορα τα της προετοιμασιας. Απαλο, βαθυ ξυρισμα χωρις ερεθισμους κλπ. κλπ.. Φανταστικη λεπιδα. Απ' οσες εχω δοκιμασει, τις συγκεκριμενες τις βαζω στην κορυφη. Τωρα, μπορει να πειτε, νεο μελος ειναι, αναλογικα εχει ελαχιστες δημοσιευσεις, βγαζει ευκολα συμπερασματα κ.α.. Μου αρεσει να διαβαζω οσα με ενδιαφερουν και να μην το παιζω, ας το θεσω ευγενικα, παντογνωστης ή ακομα και υπερβολικος. Το θεωρω τραγικο, απ' οποιον και να γινεται. Ειμαι της αποψης "γηρασκω δ' αιει πολλα διδασκομενος".
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26273 times
Been thanked: 25719 times

Αυτό είναι ευχάριστο. Με ποια μηχανή τις δοκίμασες;
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”