Gillette Silver Blue Double Edge Blades

Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Πολύ καλή λεπίδα ! Κοφτερή καί κρατάει αρκετά ξυρίσματα !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Ως νέος στο ΠΞ έχω χρησιμοποιήσει μόλις 3 λεπίδες Astra , Personna και αυτες τις Gillette.
Οι Personna μου αρεσαν λιγότερο απο όλες αν και φυσικά θα ξαναπάρουν κάποιες ευκαιρίες.
Οι Gillette μου αρεσαν περισσότερο απο όλες. Κοφτερές αλλα ευγενικές. Συγχωρούν λάθη αλλα δίνουν ένα βαθυ ξύρισμα. Θα τις αγορασω σίγουρα ξανά στο μέλλον.
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
filman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: 24 Φεβ 2019, 10:57
5
Has thanked: 13382 times
Been thanked: 5834 times
Ηλικία: 54

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε δει διαφορά με τα συγκεκριμένα ξυραφάκια. Πριν δυο μήνες περίπου αγόρασα κάποια που το χαρτί περιτυλίγματος ήταν μόνο και έκοβαν φανταστικά τα είχα ευχαριστηθεί. Πριν λίγο καιρό αγόρασα κάποια που ήταν τυλιγμένα σε διπλό χαρτί. Το εσωτερικό ήταν διαφανές απλό και το εξωτερικό άσπρο με μεγάλα γράμματα Gillette. Το δεύτερο ένιωθα να τραβάει και να μην κόβει όπως το πρώτο. Δοκιμασμένα και τα δυο σε ej89bl και r41. Δυστυχώς δεν έχω το κουτάκι του πρώτου αλλά στο δεύτερο έχω δει πως κατασκευάζονται στη Ρωσία.
Φίλιππος
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Οταν λες "Το δεύτερο ένιωθα να τραβάει και να μην κόβει όπως το πρώτο" εννοεις οτι δοκιμασες μονο ενα απο τα δευτερα αυτα ξυραφακια ? Αν ναι, ισως να επεσες σε ελαττωματικο. Δοκιμασε και αλλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Οι Gillette Silver Blue είναι σε διπλά χαρτάκια. Δεν έχω δει με μονό... :think:
Μήπως οι πρώτες ήταν οι Gillette Blue Super (με το πρόσωπο του King Gillette) και οι δεύτερες οι Gillette Silver Blue???
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3096
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27819 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

Εχω χρησιμοποιήσει Gillette silver blue και με μονά χαρτάκια (κηρόχαρτο) και με διπλά (κηρόχαρτο εσωτερικά, λευκό με μπλε γράμματα απ'έξω)
Δεν παρατήρησα καμία διαφορά στην απόδοση.
Σε αυτό με το μονό χαρτάκι, επειδή μου έκανε εντύπωση, κοίταξα προσεκτικά το κουτάκι. Από Ρωσία και αυτό, τίποτα δεν υπονοούσε ότι είναι μαϊμού.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
filman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: 24 Φεβ 2019, 10:57
5
Has thanked: 13382 times
Been thanked: 5834 times
Ηλικία: 54

Από το δεύτερο κουτάκι χρησιμοποίησα δύο ξυραφάκια και είχα τα ίδια αποτελέσματα(με το διπλό χαρτί).
Και το δεύτερο κουτάκι είναι το Gillette silver blue.
Και το πρώτο Gillette silver blue.
Φίλιππος
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Λοιπον στο χθεσινό ξύρισμα (ξυρίζομαι κάθε 2-4 μέρες ανάλογα με τα γένια) χρησιμοποίησα για πρώτη φορά την συγκεκριμένη λεπίδα και έμεινα αρκετά ικανοποιημένος. Δεν είναι τόσο κοφτερη όσο η perma sharp , η astor και η feather αλλά είναι σίγουρα πιο κοφτερή από κάθε άλλη λεπίδα που έχω χρησιμοποιήσει νομίζω. Τράβαγε λίγο τα γένια αλλά όχι σε ενοχλητικό βαθμό. Σίγουρα βοήθησε και το καλό σαπούνι της faena με την καλή προστασία του. Αυτό που με ενόχλησε πάντως είναι ότι παρόλο που έκοβε χωρίς να τραβάει ενοχλητικά δεν ήταν και τόσο αποτελεσματική. Δηλαδή χρειάστικαν 3-4 χέρια για bbs. Δεν ξέρω αν φταίει ο συνδιασμός της με την μηχανή που είναι η feather as-d2 ή άν έφταιγε το σαπούνι το οποίο ορισμένες φορές μου έδινε την εντύπωση ότι απλά η λεπίδα γλυστράει πάνω στις τρίχες χωρίς να τις κόβει. Αλλά με ξύρισε με σχεδόν καθόλου αμυχες στο οποίο όμως βοήθησε σίγουρα πάρα πολύ και το σαπούνι
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Αυτό που αναφέρεις έχει μία δόση αλήθειας, καθώς η Feather AS-D2 είναι μία πολύ ποιοτική και καλή μηχανή, αλλά και πολύ mild, οι Ιάπωνες αρέσκονται να φτιάχνουν μηχανές που δεν φτάνουν ούτε το mid, οπότε θέλει και μία πιό κοφτερή λεπίδα για να κάνεις δουλειά, αλλιώς θα παιδεύεσαι, και θα καταπονείς το δέρμα σου.

Αν τώρα ορισμένες φορές σου έδινε την εντύπωση η λεπίδα ότι γλιστράει πάνω στις τρίχες χωρίς να τις κόβει, όπως μας λες, δοκίμασε να φτιάξεις/διορθώσεις την γωνία κοπής σου, άμβλυνε την λίγο, άνοιξε την δηλαδή και προσπάθησε να βρεις την χρυσή τομή μεταξύ μπάρας και λεπίδας, χωρίς να ασκείς καμία απολύτως πίεση. :)
~
Και για να επιστρέψω και στο θέμα, η Silver Blue είναι μία από τις καλύτερες λεπίδες της Gillette, και ymmv πάντα ειδικά στις λεπίδες, μου αρέσει πολύ, το μόνο μεγάλο φάουλ/θέμα της, είναι η κόλλα που βάζουν σε λάθος σημείο, και είναι κάτι που πολλές φορές κάνει την λεπίδα άχρηστη, με μέσο όρο 6/10 λεπίδες, η κόλλα που βάζουν σε μεγάλη ποσότητα είναι πάνω στην κόψη της λεπίδας, (απαράδεκτο) και που πρέπει να την βγάλεις οπωσδήποτε αν θέλεις να κόβει.

Είναι μια πολύ καλή λεπίδα, και θα την δούλευα πιό πολύ, αν δεν είχε αυτό το θέμα, την κόλλα ανάλογα την ποσότητα και το μέρος που είναι την βγάζω με μία άλλη λεπίδα, χωρίς να αγγίξω την κόψη, ξεκινάω από την μέση της, ώστε να την ανασηκώσω και μετά με το χέρι, κάποτε που ήθελα πολλές τους είχα στείλει και email, αλλά δεν...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Φήμες λένε πως η Feather AS-D2 είναι
τόσο ήπια ως ξυριστική μηχανή ,που μόνο
αν χρησιμοποιηθούν λεπίδες Feather
αποδίδει σωστά .
Ναι μεν αποτελεί εξαίρετο αποτέλεσμα της ιαπωνικής εξέλιξης των «δυτικών» Gillette Tech ,κληρονόμησε δε το πολύ μικρό εύρος γωνίας κοπής .

Είναι και οι GSB αρκετά «γλυκιές» ...

Δοκίμασε πολύ πιο κοφτερές λεπίδες με την
ακριβοθώρητη γκεϊσα.
Μερικά παραδείγματα :Feather ,KAI, Gillette Rubie ή Nacet ή 7 o’clock SharpEdge ή
7 o’clock Super Platinum ( το μαύρο πακετάκι Made in India ) ,PermaSharp ,Bic Chrome Platinum .

Από προσωπική εμπειρία,
οι GSB αρχίζουν να κόβουν καλά,
εφόσον χάσουν τις επικαλύψεις τους
οι κόψεις,δηλαδή μετά από ένα-δύο
ξυρίσματα των τριών περασμάτων.
Και συνεχίζουν να παραμένουν κοφτερές
-και γλυκιές συνάμα-
για αρκετά ακόμη ξυρίσματα ,αν τυχόν και τις «τερματίζεις» τις λεπίδες ,όπως ο γράφων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”