Οι καλύτερες και οι χειρότερες λεπίδες σας

Απάντηση
pavlos2003
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 13 Ιαν 2017, 08:45
7
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Γραφοντας κριτικη για τα ξυραφακια νομιζω πως πρεπει πρωτα να ξεκινησω απο το οτι χρησιμοποιω to Lord 6 , και δευτερον οτι εχω σκληρα γενια κ ευαισθητο θα ελεγα δερμα.
Σαν νεος στο ΠΞ εκανα μια πρωτη δοκιμη 3-4 ξυρισματα με αρκετα απο τα πιο δημοφιλη εδω ξυραφακια.
Τα γραφω με σειρα απο τα χειροτερα προς τα καλυτερα για το δικο μου δερμα (κ μηχανη) κ θα ακολουθησει κ δευτερος γυρος με αυτα που με ικανοποιησαν.

Persona Platinum : σκαλιστηρι.δε κοβει, το ξυρισμα ειναι πολυ δυσκολο.
Bic Chrome Platinum : κοβει λιγο καλυτερα, το ξυραφακι που μου εκανε περισσοτερους ερεθισμους απο ολα.
Gillete 7 SS (πρασινο) : Λιγο καλυτερο μικρη βελτιωση στην κοπη λιγοτεροι ερεθισμοι.
Bolzano : Λιγο καλυτερο σε ολα, οχι κατι ιδιαιτερο.

Polsilver : Περναμε σε ενα ικανοποιητικο ξυραφακι,ακομα καλυτερο, καλη δουλεια.Θα το ξαναδοκιμασω μαλλον.

KAI : Ισως το πιο κοφτερο απο ολα της δοκιμης, γενικα απο τα πολυ καλα, δεν κανει ερεθισμους, θελει λιγο προσοχη ομως, κοβει ευκολα..
Gillete silver Blue : πολυ καλο, περναει στα επικρατεστερα για μονιμο. Ισως κανει λιγα κοψιματακια, ισως δε το συνηθισα εγω.
Feather : Εξαιρετικης κοπης κ συμπεριφορας προς το δερμα κ αυτο.
Permasharp : Επισης εξαιρετικο, πολυ κοφτερο αλλα επισης κ πιο μαλακο ταυτοχρωνα, εμπνεει περισσοτερη ασφαλειακ εμπιστοσυνη μαλλον.

Το οτι καθε 3 ξυρισματα μεσο ορο αλλαζα ξυραφακι ισως δεν ηταν οτι καλυτερο για την επιδερμιδα μου που βλεπω οτι δεν ειναι κ στα καλυτερα της....
Θα υπαρξει δευτερος γυρος, μαλλον ομως μονο με την τελευταια και επικρατεστερη 4αδα.
Στο πολυ κοφτερο αλλα με λιγοτερους ερεθισμους κ κοψιματα δεν κατεληξα απο τον πρωτο γυρο ποιο υπερισχυει.
stellios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 10 Απρ 2017, 12:14
6
Has thanked: 189 times
Been thanked: 142 times

δηλαδή μέχρι στιγμής μακρυά απο derby
που έχει τις περισσότερες αρνητικές γνώμες
pavlos2003
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 13 Ιαν 2017, 08:45
7
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Υστερα απο 2ο γυρο δοκιμων, τελικα αποφασιζω να κρατησω η μαλλον να προμηθευτω πλεον 1 κ μονο ξυραφακι το permasharp.
Απο αυτα που με ικανοποιησαν ειναι το καλυτερο με διαφορα στο συνολο.
Εξαιρετικη κοπη κ ταυτοχρωνα "σεβεται" την επιδερμιδα...
Αμεσως 1 κλικ πιο κατω το silver blue Gillete.
Τα Feather/Kai οπως προανεφερα ειναι λιγο περισσοτερο κοφτερα , ομως ταυτοχρωνα θελουν προσοχη γιατι σχεδον (?) παντα κοβομαι κ με τραβαει κ λιγο το δερμα...
Αν δεν αλλαξω μηχανη δε νομιζω να χρησιμοποιησω πλεον κατι διαφορετικο , την δε πρωτη 4αδα μαλλον δε χρειαζεται να τη ξαναδοκιμασω ποτε στο δικο μου δερμα κ τριχα...
Άβαταρ μέλους
τασος9322
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 16:40
7
Τοποθεσία: Πειραιας
Has thanked: 7547 times
Been thanked: 6832 times
Ηλικία: 45

Εγω παλι ειμαι απτους τυχερους που οτι ξυραφακι και αν εχω δοκιμασει,μου εκαναν ολα,οποτε η επιλογη μου ειναι καθαρα θεμα κοστους,οποτε τα αγαπημενα μου ειναι τα personna!!
κατα τον δαιμονα εαυτου
Άβαταρ μέλους
Κάβειρος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 04 Μαρ 2017, 15:08
7
Τοποθεσία: Stuttgart
Has thanked: 126 times
Been thanked: 374 times
Ηλικία: 49

Οι καλύτερες μου είναι οι feather, astra και οι bic, οι χειρότερες bolzano και derby.
Καλοί μου άνθρωποι!
Άβαταρ μέλους
John
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 17 Σεπ 2012, 12:28
11
Has thanked: 6 times
Been thanked: 13 times

Εγώ πάλι έχω κολλήσει με τις Personna Platinum Chrome, γλυκιές και κοφτερές, τουλάχιστον για τα γούστα μου. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει και πολλές μάρκες, και δεν νομίζω είναι η αλήθεια να το κάνω, μόνο και μόνο γιατί οι Personna αυτές και γενικά απ' ότι είδα όλες οι Personna, Lab blue, Med prep κτλπ κτλπ δεν έχουν κόλλα επάνω τους, μου τη σπάει αυτό, αφήνει κόλλα πάνω στην μηχανή, και γενικά δεν βρισκω λόγο ύπαρξης κόλλας πάνω στις λεπίδες. Αυτά... και με 1€ το πακέτο που τις βρίσκω είναι πιστεύω πολύ καλό deal !!

Υ.Γ. Εντελώς Off-Topic, αλλά πιστεύω ότι ο όρος ξυραφάκια είναι λίγο λάθος, καλύτερα ο όρος λεπίδες, όπως στα αγγλικά είναι blade έτσι και στα ελληνικά είναι λεπίδα, με το όρο ξυραφάκια συνήθως αναφερόμαστε στα συστηματικά ή στα μιας χρήσεως, γενικά τα πλαστικά δηλαδή. Νομίζω συμφωνείτε σε αυτό !! Καλό βράδυ !!
DE Razor: Merkur 15C, Brush: Omega 11137, Cream: Proraso Sandalwood
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Γιαυτό το θέμα λέγεται : Οι καλύτερες και οι χειρότερες λεπίδες σας !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
John
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 17 Σεπ 2012, 12:28
11
Has thanked: 6 times
Been thanked: 13 times

Ναι σωστό και αυτό, η βασική ενότητα όμως λέγετε ''Το Ξυραφάκι'', αυτό εδώ είναι υποκατηγορία. Σε πολλά sites το αναφέρουν έτσι και δεν καταλαβαίνω το γιατί.
DE Razor: Merkur 15C, Brush: Omega 11137, Cream: Proraso Sandalwood
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Για εμάς τους 'καμμένους' είναι γνωστός, ο σωστός όρος λεπίδα. Για τους καινούργιους ή για τους μη έχοντες ιδέα, μια χαρά είναι κατα τη γνώμη μου το ξυραφάκι.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Για πολλες δεκαετιες λεγεται ξυραφακι - και δεν μπερδευεται με τιποτα αλλο. Ο ορος λεπιδα αναφερεται και στην κοψη ενος ξυραφιου και σε κατι που κοβει γενικα.

Δεν νομιζω οτι εχει σχεση με το αν εισαι καινουργιος ή παλιος στο παραδοσιακο ξυρισμα. Απο τα μεσα των 70ς με εστελναν (παππουδες, θειοι, πατερας) να τους παρω ξυραφακια - και δεν εννοουσαν τα πλαστικα. Απο την αλλη αυτο ειναι το τελευταιο θεμα που θα θελα να αντιπαρατεθω εδω στο φορουμ - οποτε οτι πειτε.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”