ASCO Super Stainless

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Λεπίδες οι οποίες δεν κόβουν, κολλάνε, έχουν τραχιά κόψη, σχετικά λεπτές. Γενικώς για πέταμα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
StavrosM
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 13:15
11
Τοποθεσία: Αθήνα, Λαμία, Βόλος
Has thanked: 8 times
Been thanked: 14 times
Ηλικία: 48

Με πρόλαβες...... ευτυχώς
ήμουνα έτοιμος για παραγγελία.

Τόσο χάλια ?
"Ουδείς Επικυνδυνέστερος Εχθρός εκ του Ευεργετηθέντος Αχάριστου"
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Τώρα ξέρεις πως είναι αυτά...το καλό για εμένα μάπα για εσένα και τούμπαλιν...Πάντως καλύτερα πάρε Bic Astor απο το SuperMarket.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
StavrosM
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 13:15
11
Τοποθεσία: Αθήνα, Λαμία, Βόλος
Has thanked: 8 times
Been thanked: 14 times
Ηλικία: 48

Χαχαχα οκ, σε ευχαριστω παντως
"Ουδείς Επικυνδυνέστερος Εχθρός εκ του Ευεργετηθέντος Αχάριστου"
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Δεύτερη δοκιμή σήμερα μ' αυτό το ξυραφάκι και τα συμπεράσματα είναι πάνω κάτω ίδια με την πρώτη, χωρίς ωστόσο να είμαι και τόσο ενθουσιασμένος.

Στο WTG ενώ φαινόταν να κόβει ικανοποιητικά, όταν ξεπλύθηκα και χαϊδεύτηκα βρήκα να μην έχει κόψει στο βάθος που καταφέρνουν άλλες λεπίδες της κατηγορίας (Derby π.χ.). Και στο ATG, ενώ ένιωθα το ξυράφι να γλιστράει και όντως να κόβει σε βάθος, βρήκα μετά το δέρμα μου ελαφρώς πιο ερεθισμένο απ' ό,τι συνήθως.

Ισως, βέβαια, όλα αυτά να είναι δείγματα ότι το ξυραφάκι δεν είναι τόσο ταιριαστό στο δικό μου πρόσωπο. Θα δείξει... Δύο γενικά χαρακτηριστικά, πάντως, είναι ότι: α) Δεν είναι ιδιαίτερα κοφτερό, β) είναι αρκετά γλυκό, αλλά υπάρχουν και υπέρτερα (Gillette Silver Blue, για παράδειγμα).

Σε κάθε περίπτωση, YMMV, όπως συμβαίνει με όλες τις λεπίδες.
Άβαταρ μέλους
Phoenix
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 12 Απρ 2019, 08:46
5
Has thanked: 1142 times
Been thanked: 670 times
Ηλικία: 39

Μάλλον είμαι ο μόνος που ενθουσιάστηκε με το ξύρισμα που κάνουν; :)
Έγραψα και στο Ξύρισμα της Ημέρας (σημερινή ημερομηνία) πως πραγματικά δεν καταλάβαινα πως πέρναγε λεπίδα πάνω από το δέρμα μου.
Μήπως πρέπει να την κοιτάξω την περίπτωση μου; :P
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Κάθε πρόσωπο μοναδικό και καθε λεπίδα περίπτωση.
Άμα σου κάθεται καλά ,όλα καλά (οκ).
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Οχι, κι εμένα μου άρεσαν οι Asco. Οπως και σχεδόν όλες από το αιγυπτιακό εργοστάσιο, παρότι υπάρχουν διαφορές από μάρκα σε μάρκα. Αλλαξε η άποψή μου που έχει καταγραφεί ακριβώς από πάνω, μια και μεσολάβησαν έκτοτε πολλά ξυρίσματα (νομίζω έχω τελειώσει πλέον δύο πακετάκια).

Edit: Να προσθέσω ότι θυμάμαι πως η λεπίδα η απέδιδε καλύτερα με τη Lord L6 παρά με την Edwin Jagger.
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Λοιπόν, έψαξα σερτς το τόπικ για να το φέρω στην επιφάνεια και να διατρανώσω στην ομήγυρη ότι βρήκα με μεγάλη βεβαιότητα την αγαπημένη μου λεπίδα, μετά από 7 μήνες δοκιμών άνω των 40-50 διαφορετικών. Για τουε πρώτους 3-4 ή και 5 μήνες, θεωρούσα ότι η voskhod είναι η τελική. Παραμένει όντως η 2η αγαπημένη μου.

Αλλά, την ποιότητα, τη βαθύτητα και την απλότητα με την οποία η Asco super stainless θερίζει μούσια 2ημέρου, δεν την έχει καμία άλλη. Η βόσχοδ ακολουθεί κατά πόδας, καθώς σε ποιότητα (ύπαρξη ή μη ερεθισμών) και απλότητα (καλό κόψιμο) αντιστοιχεί στην Asco, αλλά η βαθύτητα που προσφέρει η Asco στο ξύρισμά της είναι από άλλο πλανήτη. Μιλάμε για 15-17-20 ώρες διατήρηση BBS, ενώ στη Voskhod μετά βίας 10-12. Για λεπίδες του συρμού, τύπου αστρα, ζιλετ μπλε και λοιπές μετριότητες, το ίδιο το BBS είναι ερώτημα σε κάθε ξύρισμα.

Ψάχνομαι ήδη για την πρώτη μου 100άδα και ο σκοπός του ποστ είναι να υπενθυμίσω τη λεπίδα στους παλιούς και να τη μάθω στους νεότερους, ως μία πολύ πιθανή λύση για κοκκινοτρίχηδες, λεπτοτρίχηδες, προκοτρίχηδες αραιόμουσους κι ασπρουλιάρηδες με ελαστικό και όχι τόσο ευαίσθητο δέρμα. YMMV βεβαίως, αλλά αν βλέπετε τον εαυτό σας στην περιγραφή αυτή, λογικά δε θα χάσετε!
De savoir vient avoir.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”