Voskhod teflon coated

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Προσωπικά μου κάθισαν πολύ καλά.
Σε adjustable νιώθω ότι θέλουν +1 στη ρύθμιση σε σχέση με αλλες λεπίδες ( Astra SP, Gillette SB)
Πολύ γλυκες σα να μη περνάει τίποτε απο το δερμα ( ή σα πλαστικό που έχει κουρβα!) και δεν αφηνουν τίποτα στο μάγουλο σε πρώτο πέρασμα κ ελάχιστα μόνο πράγματα στο λαιμό.
Με την R41 ταίριαξαν απολυτα. ΒBS χωρίς ερεθισμούς με τη λεπίδα να περνάει αέρας απο το πρόσωπο.
Θα επαιρνα ( θα πάρω ) ανετα 100σταδα. Πολύ ελκυστικές τιμές στο eBay.
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
filman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: 24 Φεβ 2019, 10:57
5
Has thanked: 13382 times
Been thanked: 5834 times
Ηλικία: 54

Συμφωνό απόλυτα με τον ElGreco πολύ καλός συνδυασμός R41 με voskhod. Έχω δοκιμάσει feather,astra πράσινα,Gillette sb,supermax diamond και το ποιο γλυκό ξύρισμα το είχα με το voskhod. Πολύ κοφτερά τα προαναφερόμενα αλλά μου έκαναν ερεθισμό με την R41. Περιμένω άλλα τρία polsilver,bic chrom,rapira και σταματάω εδώ. Μέχρι στιγμής τα voskhod προηγούνται.
Φίλιππος
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εμένα με 2-3 μηχανές που τα δοκίμασα το ίδιο αποτέλεσμα. Γρατσούνισμα λες και κόβεις με πριόνι (!!!) Και λίγα που μου είχαν μείνει τα χάρισα.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
filman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: 24 Φεβ 2019, 10:57
5
Has thanked: 13382 times
Been thanked: 5834 times
Ηλικία: 54

Με τι μηχανές; γιατί μετά τη r41 θα τα δοκιμάσω και στη ej89bl
Φίλιππος
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Με την menrock που είναι ολό'ϊδια με την ej89, με την futur και με την parker 24c. Επίσης ξέχασα και με την fatboy!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Basil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 17 Σεπ 2017, 14:15
6
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού - Αττική
Has thanked: 761 times
Been thanked: 605 times

paratairosexthros έγραψε: 29 Δεκ 2017, 21:23 Μήπως μπορεί κάποιος να μας κάνει ένα συγκριτικό των διαφόρων επιστρώσεων στις λεπίδες,για να ξέρουμε και εμείς οι υπόλοιποι τί σημαίνουν τα teflon,ptfe και τα υπόλοιπα, και αν υπάρχουν διαφορές;
Ελπίζω να μην είναι αργά και εκτός θέματος, τώρα δίαβαζα για το συκεκριμμένο ξυραφάκι μιας και άκουσα καλά λόγια και είπα να το δοκιμάσω.

Το PTFE (polytetrafluoroethylene) ανακαλήφθηκε την δεκαετία 1930, αργότερα η DuPont το κατωχήρωσε με το όνομα Teflon οπότε λέγεται Teflon PTFE
Οι ιδιότητές του είναι:
Αντοχή στα χημικά
Αντοχή στην διάβρωση
Χαμηλός συντελεστής τριβής
Είναι αντικολλητικό
Καλύπτει τραχύτητες επιφανειών οπότε γίνεται αποξυστικό
…..

Ψέκασμα (Spraying) γίνεται σε υγρή μορφή ή σε πούδρα με την μέθοδο της ηλεκτροστατικής βαφής. Και στις 2 περιπτώσεις, για ένα καλό spaying, έπεται ψήσιμο για να σχηματιστεί κρούστα.
Επικάλυψη (Coating) γίνεται κυρίως στην βιομηχανία και περιλαμβάνει 2 χέρια (primer coating/coating), το πάχος της επικάλυψης μπορεί να φτάσει και να ξεπεράσει τα 1000 μm (1 mm)! Και εδώ έπεται ψήσιμο.
Προσωπικά πιστεύω ότι οι περισσότεροι κατασκευαστές λεπίδων κάνουν τουλάχιστον ένα απλό υγρό άψητο πέρασμα spray και ας μην το λένε.
Όσοι πάλι το τονίζουν (Teflon ή PTFE, το ίδιο είναι) πάλι το ίδιο spray κάνουν, διαφορετικά αν έκαναν coating το ξυραφάκι θα γινόταν πολύ ασύμφορο και χοντρό.
Παρακάτω σύνδεσμοι για περισσότερα
Chemours
Teflon Coating Spray
Teflon Industrial Coating

Βασίλης
Βασίλης
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Κι εμένα μου κάθισαν πολύ καλά οι Voshkod - τελείωσα μόλις το πρώτο πακετάκι, οπότε δεν είναι βιαστικό συμπέρασμα.

Στην Edwin Jagger ειδικά είναι πολύ αποτελεσματικές και αρκετά γλυκές. Οπως έχω ξαναγράψει, ύστερα από πέντε χρόνια πείρας θα καταφέρω να ξυριστώ καλά με όλα τα ξυραφάκια, είναι όμως ορισμένα που ξεχωρίζουν και τα ευχαριστιέμαι περισσότερο από τ' άλλα. Τα Voshkod ανήκουν σ' αυτήν την κατηγορία, μαζί με καμιά δεκαριά μάρκες ακόμα (Feather, Derby Extra, Gillette 7 o'clock κίτρινα, Bic Chrome Platinum, Lord Super Chrome κ.ά.)
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
9
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1116 times
Been thanked: 714 times
Ηλικία: 52

Βιαστικό συμπέρασμα, αλλά έχω ενθουσιαστεί με αυτές τις λεπίδες.
Είμαι ακόμα στην πρώτη λεπίδα, αλλά έχω πάρει 4 ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ξυρίσματα που δεν τα είχα πετύχει με κανένα συνδυασμό ως τωρα.
Θα επανέλθω με νεότερα.
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Λοιπον στο προηγούμενο μου ξύρισμα χρησιμοποίησα την συγκεκριμένη λεπίδα και το αποτέλεσμα ήταν αρκετα καλό με δεδομένο ότι είχα ακόμη ερεθισμούς από το προγενέστερο κακό ξύρισμα. Μου φάνηκε στα ίδια επίπεδα με το persona. Είχα πολυ λίγους ερεθισμούς αλλά σε αυτό ίσως να βοήθησε και η προετοιμασία με κρύο νερό. Δεν είναι η πιο κοφτερή λεπίδα αλλά δεν τραβούσε ενοχλητικά τα γένια. Και σε συνδιασμό με μια καλή προετοιμασία καθώς και με ένα καλό σαπούνι με την κατάλληλη μηχανή θα είναι μια χαρά πιστεύω.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Δοκίμασε και άλλες λεπίδες.εγω προτείνω τις derby premium ή τις shark.ηπιες λεπίδες αλλά με καλή κόψη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”