Voskhod teflon coated

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Εμένα πάλι μου έκατσαν καλά. Με την 34G είναι βούτυρο. Εχω κανονικό δέρμα και γένεια.
Εννοείται πάντα καλή προετοιμασία μαρέγκα με SOC γουρουνάκι ή Commodore X3 ασβουδάκι (αναλόγως κεφιών και σάπωνος), έπειτα με ένα πέρασμα Voskhod τα μάγουλα BBS (!), ο λαιμός με το δεύτερο πέρασμα κόντρα DGS! Είμαι στην τέταρτη χρήση της λεπίδας και έχω τα ιδια αποτελέσματα. Είναι οι all around λεπίδες μου. Το ότι μου τις φέρνει Ρωσίδα με 6,10 ευρώ την κατοστάδα μάλλον είναι άσχετο ε...
Σε αντίθεση με άλλους, οι Derby μου ξέσκισαν το λαιμό οπότε, παρότι δεν είναι πολιτικώς ορθό, η τούρκικη προέλευσή τους με βοήθησε να μη λυπηθώ που τις πέταξα αμέσως. :gr
Επίσης δεν καταλαβαίνω π.χ. πώς οι Personna αρέσουν στους περισσότερους, εμένα με τραβάνε πάρα πολύ.
Άγνωσται αι βουλαί του ΠΞ.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Και μένα Αντρέα οι Voskhod μου έχουν κάτσει πολύ καλά στην 34C,ενώ οι περισσότερες λεπίδες σε αυτή την μηχανή είναι αποτυχία.
Στην EJ ταιριάζουν εξίσου καλά,αν και εκεί ταιριάζουν οι περισσότερες λεπίδες.Και στην slim όμως ήταν πολύ αποτελεσματικές.Γενικά τις θεωρώ κοφτερές και γλυκές.
Εγώ τις είχα πάρει από Ρώσο στο ebay γύρω στα 13 ευρώ την κατοστάδα.Αλλά και πάλι είναι πολύ καλή τιμή,μιας και μου βγάζουν 4-5 ξυρίσματα το τεμάχιο.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Ως γνωστόν στο ΠΞ ισχύει το YMMV. Ξυραφάκια, μηχανές, κρέμες κλπ
σε άλλους ταιριάζουν και είναι Νο 1, αλλά σε άλλους δέν "κάθονται".
Και μένα μου "κάτσανε" πολύ καλά οι Βοσχόντ. Και κοφτερές αλλά και γλυκές.
Αφού ενώ έλεγα κάποια στιγμή να πάρω 2η κατοστάδα ASTRA , έτσι να υπάρχουν,
στα προσεχώς είναι 100άδα Βοσχόντ (και άλλη μιά Μπίκ χρωμίου).
Τις χρησιμοποιώ με Matador Toro Mastiff και Parker με μπάρα (94r).
Τις είχα πάρει (100) γύρω στα 8-9 ευρώ αν θυμάμαι από το λιμάνι, όταν ήταν αρκετά πεσμένο το ρούβλι,
τώρα έχουν γύρω στα 11+ (με τα ταχυδρομικά)
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Λοιπόν, δοκιμαστηκαν με την slim και η αποδοση τους ήταν πολυ καλη στο 7-8. Χωρίς να κοβουν τρελα εξ αρχής, 4 ξυρισματα τα βγαζουνε.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

τις δοκιμασα με αρκετες μηχανες,δεν μου ταιριαξαν.πολυ τραβηγμα και καθολου δουλεια.μαζι με feather,bolzano,dorco platinum και merkur απο τις χειροτερες λεπιδες που εχω δοκιμασει.ουτε οι αστορ τοσο χαλια. :doener
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Για μένα είναι οι καλύτερες της Mostogleshmash, ως προς την ολισθηρότητα. Και σε DE89 μια χαρά μου βγήκαν, έχω πάρει 400 λεπίδες. Όπως πάντα, το μόνο σίγουρο με τις λεπίδες, είναι ότι το να βασίζεσαι στις γνώμες άλλων, είναι μάταιο. Μόνο τις Lada δεν έχω δοκιμάσει από το ίδιο εργοστάσιο. Το κακό με το teflon, είναι πως στο πρώτο ξύρισμα, πρέπει να φθαρεί πρώτα το teflon για να ελευθερωθεί πλήρως η κόψη. Εγώ με το DE89, μπορώ άνετα να ασκήσω πίεση για αντιστάθμισμα, χωρίς να κοπώ. Αν κάποιος έχει μη επιθετικό ξυράφι και προσπαθεί χωρίς πίεση να τα βγάλει πέρα, θα έχει πρόβλημα απόδοσης, όχι μόνο με αυτή, αλλά και με άλλες λεπίδες. Μια καλή εναλλακτική για teflon και μάλλον καλύτερη κόψη, είναι οι Sputnik.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Καταλαβαινεις βεβαια οτι το Teflon στο ονομα τους ειναι απλα εμπορικο τρυκ. Ολα (σχεδον) τα ξυραφακια εχουν επιστρωση PTFE.
Εικόνα
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

[mention]herco[/mention]

Έχω διαβάσει αυτή τη θεωρία, αλλά δεν έχω δει ποτέ αποδείξεις ότι είναι το ίδιο. Δηλαδή, έχω δει να γίνεται "spraying" PTFE σε λεπίδα. Αλλά η εταιρεία μετά δεν τη διαφημίζει ως PTFE. Εγώ υποψιάζομαι, πως το coating, αναφέρεται σε κάτι πιο "συστηματικό" από το απλό spraying. Για το μεν spraying είναι ψέκασμα, το δε coating, είναι επίστρωση. Και περιέργως, και οι Derby και οι Voskhod για παράδειγμα, στο 1ο ξύρισμα, σε μένα γλιστράνε πολύ πιο πρόδηλα από άλλες. Και σίγουρα πάντως, σε μένα οι Voskhod και οι άλλες Rapira, δε γλιστράνε το ίδιο.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Μήπως μπορεί κάποιος να μας κάνει ένα συγκριτικό των διαφόρων επιστρώσεων στις λεπίδες,για να ξέρουμε και εμείς οι υπόλοιποι τί σημαίνουν τα teflon,ptfe και τα υπόλοιπα, και αν υπάρχουν διαφορές;
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

[mention]paratairosexthros[/mention]

Φίλε, εγώ μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, με βάση αυτά που έχω ψάξει στο google. Teflon και PFTE είναι το ίδιο. Από κει και πέρα, αν θυμάμαι καλά, εδώ δείχνει προς το τέλος, την Croma Diamant να ψεκάζεται με PTFE:



Η Croma δεν την διαφημίζει ως teflon coated.

Η Voskhod,που πωλείται ως teflon coated, μιλάει για "στρώση"


Εικόνα

Τέλος, για παράδειγμα η Dorco, στην Prime Platinum (STP301), λέει:

The Dorco Prime STP301 blades contain a double Teflon coating that is added for extra smoothness and to ensure a long lasting shave.

http://www.dorcousa.com/dorco-prime-pla ... es-stp301/

Οι παραπάνω, είναι ας πούμε, οι λόγοι που δεν πιστεύω ότι "teflon να ναι κι ό,τι να ναι". Δηλαδή, για μένα, το ψέκασμα είναι κάτι "στο περίπου". Το να μιλάς για στρώση ή επίστρωση, θεωρητικά τουλάχιστον υπονοεί, κάτι πιο συστηματικό. Το να μιλάει άλλος για διπλή στρώση, υποδηλώνει ότι όντως υπάρχει διαφορά, ανάμεσα σε απλό ψέκασμα και σε στρώση. Ή για να το πω αλλιώς. Αν σε ψεκάσω με νερό με ένα ψεκαστικό για τα λουλούδια κι αν σε ρίξω στη μπανιέρα, θα είσαι βρεγμένος με νερό. Δε θα είναι όμως το ίδιο.

Αυτό πιστεύω, μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”