Timor Solingen Stainless

Απάντηση
NavalArchitect

Δεν είμαι καλός στα reviews για λεπίδες, θα κάνω μιά προσπάθεια όμως αφού πριν λίγο καιρό μου ζητήθηκε.

Από τις πιό αγαπημένες μου λεπίδες αυτή την εποχή, σύγχρονες και σχετικά εύκολα διαθέσιμες. Τις αγοράζω από το Connaught. 24 Στερλίνες το πακέτο των 100 λεπίδων.

Πριν προχωρήσω, να ανεφέρω τί εμπειρίες έχω ήδη από λεπίδες DE:

- Wilkinson vintage ('60s-'70s)
- Astra Platinum
- Bic Chrome Platinum
- Bolzano
- Derby
- Dorco
- Feather
- Gillette Rubies
- Merkur
- Personna (Israelis)
- SuperMax Stainless
- SuperMax Platinum
- Wilkinson (German)
- Wilkinson (U.K.)
- Gillette Platinums (Malta)
- και κάνα-δυό ακόμη που ξεχνώ.

Επίσης να αναφέρω πως έχω μέτριες/κανονικές τρίχες όσο αφορά τη σκληρότητά τους.

Ευκολία κοψίματος τρίχας: Καλή, 3/5.

Ερεθισμός στο πρόσωπο: Από ελάχιστος έως μέτριος, 3/5.

Διάρκεια ζωής (ξυρίσματα): Στοιχεία μή διαθέσιμα εδώ, δεν κρατώ λεπίδα πάνω από 1-3 ξυρίσματα.

Συγκριτικά με άλλες λεπίδες:
> Αρκετά πιό ακριβείς και κοφτερές από τις μέτριες έως πολύ μέτριες Wilkinson (German)
> Λιγότερο κοφτερές και ακριβείς από τις Feather (Ευρωπαικής ή Ιαπωνικής αγοράς)
> Περισσότερο προστατευτικές για το δέρμα από τις Feather (Ευρωπαικής ή Ιαπωνικής αγοράς)
> Κατάτι χειρότερες στην ακρίβεια και ικανότητα κοψίματος από τις Ισραηλινές Personna
> Λιγάκι πιό ακριβείς στο κόψιμο και επίσης πιό ανθεκτικές από τις Ινδικές SuperMax Platinum

Επιγραμματικά: Συνιστώνται, 3/5.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Ευχαριστούμε Κωνσταντίνε για την παρουσίαση.

Από ότι κατάλαβα δεν είναι και κάτι το σπουδαίο κατά την γνώμη σου, αφού την βάζεις ένα σκαλί κάτω από τις Personna που στοιχίζουν το 1/3 της τιμής τους.

Να συμπληρώσω και μια φωτογραφία για να είναι πιο ολοκληρωμένο το νήμα.

Εικόνα



Πηγή φωτογραφίας: Deutche Optik™
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Τις εχω,δεν ειναι κατι το αξιοπροσεκτο
Μαλιστα και με την τιμη που εχουν σε σχεση με αλλες πεφτουν πιο πισω στην καταταξη
Οταν τελειωσουν δεν θα ξαναπαρω
Τις εχω χρησιμοποιησει κατα κορον σε Open Comb.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Tις δοκίμασα και σε open comb-merkur 15c και σε slant μηχανή και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.
Χρησιμοποίησα κρέμα ξυρίσματος όσες φορές τις δούλεψα,αλλά αυτό μικρή σημασία έχει.
Κόβανε μέτρια,αφήνοντας υπολείμματα από εδώ και εκεί,αναγκάζοντάς με να ξαναπερνάω σε διάφορα σημεία.
Ερεθισμούς δεν είχα αλλά το δέρμα δεν ήταν όπως με τις viking's sword ή τις personna,lord κ.λ.π
Αν αναλογιστούμε και την αυξημένη τιμή τους,δε νομίζω οτι αποτελούν κάτι ξεχωριστό.Πολύ ακριβές για το-σχεδόν-τίποτα!
Μια μέτρια λεπίδα σε γενικές γραμμές που δε νομίζω να ξαναγοράσω.
Πάντα βέβαια ισχύει το ymmv,εδώ όμως έχουμε να κάνουμε και με την αυξημένη τιμή!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

ΤΤις είχα δοκιμάσει παλιότερα (πριν κανένα 8μηνο) με την EJ και δεν μου αρέσανε. Τις είχα βρει πολύ τραχιές. Είπα χθες να τις δοκιμάσω και με την progress και με έκπληξη αντίκρισα την παρακάτω εικόνα.
Εικόνα
Σχεδόν όλες έχουν σε κάποια σημεία οξείδωση. Είναι τόσο εύκολο με τον καιρό να οξειδώνονται οι λεπίδες; :doh: Βρήκα τελικά μια που δεν ήταν οξειδωμένη και τη δοκίμασα. Αν και είχε πολύ καλό βάθος κοπής, ήταν και πάλι τραχιά. Συνυπολογίζοντας και την οξείδωση (μην κοπώ και πάθω και τίποτε), τις βλέπω για κάδο ή για αναμνηστικές μαζί με τα υπόλοιπα της συλλογής.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εγώ τη δοκίμασα σήμερα πρώτη φορά με την μηχανή menrock (μεσοεπιθετική μοιάζει στη "φάτσα" με την ej19) και τη βρήκα αρκετά τραχιά. Παρά τα 3,5 περάσματα όμως τα τσουξίματα με την εφαρμογή του alum ήταν πολύ λίγα. Θα συνεχίσω αλλά από ότι βλέπω πιο πάνω πρέπει να τόχει η συγκεκριμένη λεπίδα. Θα τη δω και σε άλλες μηχανές.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Μετά από λίγες ακόμα δοκιμές πήρα το υπόλοιπο πακέτο (κι έχει και 10 πανάθεμά το) και το έβαλα στην άκρη για να το χρησιμοποιώ όπου χρειάζεται ξυράφι (πλην πξ). Δεν τα κόβει τα γένια (μου). Είναι ένα κλικ καλύτερο από το derby. Nα το χαρίσω σε κάποιον δεν αξίζει να δώσει τα ταχυδρομικά.
"Aut viam inveniam aut faciam "
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Καλησπέρα...
Στο προχθεσινό μου ξύρισμα δοκίμασα και εγώ αυτή την λεπίδα για πρώτη φορά και το συμπέρασμα είναι ότι είναι στο ίδιο επίπεδο περίπου με τις Astra πράσινες. Ίσως λιγάκι πιο κοφτερές αλλά όχι μεγάλη διαφορά. Μου τραβούσαν και αυτές τα γένια μου όπως και οι Astra και δεν έκοβαν με τίποτα. 4 περάσματα χρειάστικαν για BBS. Θα δοκιμάσω και άλλες φορές και αυτές όπως και τις Astra για να έχω καλύτερη εικόνα αλλά προς το παρών την αφήνω και αυτή στην άκρη μιας και δεν με ικανοποίησε.
Άβαταρ μέλους
vstromini
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 11:12
4
Τοποθεσία: thessaloniki
Has thanked: 5116 times
Been thanked: 2487 times
Ηλικία: 52

Νομίζω θα κάνεις την καλύτερη δουλειά.Υπαρχουν πολύ καλύτερα ξυραφάκια
στην αγορά.Κανε δοκιμές μέχρι να βρεις αυτό που ψάχνεις
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”