Gillette 7 o'clock super platinum

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26475 times
Been thanked: 25944 times

Πρώτη δοκιμή σήμερα με τις εν λόγω λεπίδες.

Εικόνα

Θυμίζω ότι είχαν έρθει δώρο με την Mühle από Connaught. Η αλήθεια είναι ότι τις είχα πάρει λίγο με κακό μάτι, καθότι οι εμπειρίες από τις ομόσταυλες Gillette Platinum ήταν τραγικές. Προς μεγάλη μου έκπληξη οι λεπίδες αυτές ήταν τρομερή αποκάλυψη για μένα. Κοφτερές όσο έπρεπε, έκοβαν τα γένια εύκολα (γένια 3 ημερών), μου άφησαν το δέρμα απαλό, δεν είχα ερεθισμούς και κοψίματα, έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος σε όλα γενικά τα επίπεδα. Πλησίασαν τον θρόνο των Personna για μένα σε ποιότητα, δεν τον κατέλαβαν όμως για δυο μη ποιοτικούς λόγους. Το πακέτο είναι των 5 λεπίδων και στοιχίζει 3£+μεταφορικά (οι δέκα λεπίδες) και δεν τις βρίσκω Θεσσαλονίκη. Στα μείον ακόμη και ένας χαζός μεν λόγος, αλλά έχω και γω τα κολλήματά μου, έχουν λίγη κόλλα στις τέσσερις άκρες του χαρτιού που με εκνευρίζει. :!@#!

Η πρώτη μου επαφή μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις, μένει να δούμε πόσα ξυρίσματα θα βγάλουν και την απόδοση σε κάθε ξύρισμα. Συνήθης διάρκεια για μένα 3-5 max ξυρίσματα.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

wolfy έγραψε: ...Στα μείον ακόμη και ένας χαζός μεν λόγος, αλλά έχω και γω τα κολλήματά μου, έχουν λίγη κόλλα στις τέσσερις άκρες του χαρτιού που με εκνευρίζει. :!@#!
...
Αντώνη αυτό με εκνευρίζει και εμένα. Όχι μόνο οπτικά αλλά και όταν πλησιάζω την μηχανή στο πρόσωπο, επειδή η κόλλα μυρίζει σαν λάδι μηχανής.

Από τις συγκεκριμένες λεπίδες είχα υψηλές προσδοκίες αλλά δυστυχώς δεν επαληθεύτηκαν. Κυρίως επειδή με γρατζουνούσαν. Τις θεωρώ κατώτερες από τις κίτρινες.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εχω παλι βρισκω το αρωμα του λαδιου μηχανης sexy.. Την καταβρισκω. Α.. Ναι και οι ΑΚΡ μυρισζουν ετσι ατην αρχη.. Χαχα
Εικόνα
Tommy h
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 20 Φεβ 2012, 19:36
12
Has thanked: 24 times
Been thanked: 7 times

Τις ίδιες λεπιδές παρήγγειλα και εγώ και τις περιμένω, πάντως εχω διαβάσει καλές κριτικές και επίσης είχα και καλές εντυπώσεις απο τις κίτρινες Gillette , τώρα σε αλλους ταιριάζουν και σε αλλους οχι,οπως οι feather που κάποιοι τις θεωρούν κορυφαίες σε πολλούς οπως και σε εμένα δεν προσφέρουν άνετο ξύρισμα ((μικρόκοψίματα-ingrow hairs).
θωμάς
Άβαταρ μέλους
Mike
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 16 Απρ 2012, 22:55
12
Been thanked: 2 times
Ηλικία: 29

και οι bolzano μυριζουν κολλα... αληθεια γιατι τη βαζουν ?
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Νομίζω για να πιάνει καλύτερα όταν κόβεται στην μέση και χρησιμοποιήται με savvete...
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26475 times
Been thanked: 25944 times

Μετά από 3 ξυρίσματα με τις εν λόγω λεπίδες, πάντα στην Merkur 33C, μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλές λεπίδες. Συνεχίζουν να ισχύουν όλα όσα έγραψα παραπάνω. Για την διάρκειά τους, με τα δικά μου γένια αντέχουν καλά μέχρι τα 3 ξυρίσματα. Υπάρχει βέβαια μια βαθμιαία πτώση ανάμεσα σε κάθε ξύρισμα, λογικό μεν αλλά λίγο πιο έντονο από ότι θα περίμενα. Ενδεχομένως κάποιος με πιο αραιά γένια να βγάλει 5-8 ή και παραπάνω ξυρίσματα. Εγώ πλέον επειδή θέλω κοφτερή λεπίδα για να γίνει σωστά η δουλειά μου την αλλάζω στα 3.

Συμπερασματικά, είναι πάρα πολύ καλές κατά την γνώμη μου, με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα που ανέφερα παραπάνω και αν έχει την ευκαιρία κανείς, νομίζω ότι αξίζει να τις δοκιμάσει.
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Εχω τις Κιτρινες
Δεν βρηκα κατι το ιδιαιτερο και τις ξεχασα γρηγορα
Με τοσες αλλες επιλογες εχουν θαφτει πλεον.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Δοκίμασα τις μαύρες και εγώ.
Δύο ξυρίσματα.
1 με την EJ89 και 1 με την slim στο 7. Γένια 4 ημερών και LaToja stick.
Κοφτερή και αρκετά γλυκιά.
Με την ΕJ κανένας ερεθισμός. Ένα ελαφρό τράβηγμα στα κόντρα.
Με την slim στο 7 δοκίμασα αρχικά να ξυριστώ με την ίδια λεπίδα και την ίδια πλευρά. Με τίποτα. Τραβούσε πολύ.
Γυρνάω αλλιώς τη μηχανή με την νέα ακμή και τα παίρνω προς τα κάτω με την φορά των γενιών. Καταπληκτικό ξύρισμα προς τα κάτω. Θέρισμα επιπέδου super iridium! Μπορεί κανείς να μείνει μόνο με ένα πέρασμα. Σχεδόν τέλειο αποτέλεσμα και στο λαιμό!

Δεν έμεινα εκεί και έκανα και τα άλλα δύο επικίνδυνα περάσματα κόντρα και από έξω προς τα μέσα. Κόπηκα επειδή το παράκανα. Είχα 3 κοψιματάκια αλλά κανένα ερεθισμό. Κανένα. Σίγουρα δεν είναι η καλύτερη λεπίδα για την slim αλλά είναι από τις κορυφαίες.
Με προβλημάτισε βέβαια η μακροζωϊα της λεπίδας, γι'αυτό θα επανέλθω μετά από λίγα ξυρίσματα.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Μετά και από ένα τελευταίο ξύρισμα με την EJ η ετυμηγορία μου βγήκε. Με pannacrema αυτή τη φορά.
Πάλι είχα κοψίματα. Πάλι η μία πλευρά της λεπίδας τραβούσε παλαβά. Γύρισα πλευρά και ήταν καλύτερα. Συνολικά έκανα 2 ξυρίσματα με την ίδια και 1 με την άλλη πλευρά. Από ότι φαίνεται ολες οι κόψεις δεν είναι ίδιες...

Ήθελα να πιστεψω αλλά...
Μου θυμίζουν feather στο πιο άγαρμπο. Είναι κάτω από την πρώτη πεντάδα μου.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”