Bic Astor

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Για πολλους εντος αλλα και εκτος Ελλαδος, το Bic Astor stainless ειναι το απολυτο ξυραφακι!
Made in Greece (να ακουσω να λενε οτι δεν κανουμε ουτε ξυραφακια! :P ) Επισης η κλασσικη ελληνικη μαρκα ξυραφιου! Οι πιο πολλοι απο εμας (ειδικα οι πιο μεγαλοι) θυμουνται τον παππου τους να ξυριζεται με ενα DE και Astor. Η ποιοτητα του διχαζει ομως μερικους, μεσα σε αυτους περιλαμβανεται και ο γραφων. Μαλλον οι αποκλισεις στην ποιοτητα για να ειμαι ακριβης και δεν ξερω εαν ειναι φαινομενο το οποιο παρατηρηθηκε για πρωτη φορα μετα την εξαγορα της Bιολεξ απο τη Bic. Εχω καταφερει και εχω κανει μεχρι και 9 ξυρισματα με ενα Astor. Πριν λιγες μερες με ξεσκισε ομως στο πρωτο ξυρισμα! :evil: Δευτεριατικο που λεμε, αλλα με ολη την αρνητικη εννοια.
Σε γενικες γραμμες ειναι ομως ειναι ενα ξυραφακι με το οποιο με αρεσει να ξυριζομαι, οταν η ποιοτητα ειναι αυτη που πρεπει να ειναι!...

Εσεις τι εμπειριες εχετε? Ποσα ξυρισματα αντεχει μεσο ορο ενα Astor σε σας? Ειχατε και εσεις τετοιες αποκλισεις στην ποιοτητα?

Γραψτε τα παντα που εχετε μεσα στην ψυχη σας!! Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

δεν το εχω δοκιμασει, ούτε σκοπεύω, είναι στα κουτιά τους και εκεί θα παραμείνουν ως ενθύμια από αυτόν που τα είχε αγοράσει...

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22274 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Moccahead έγραψε:Για πολλους εντος αλλα και εκτος Ελλαδος, το Bic Astor stainless ειναι το απολυτο ξυραφακι!
Βρίσκω λίγο υπερβολικό το παραπάνω... Σε γενικές γραμμές θεωρώ πως είναι ένα από τα καλά ξυραφάκια (από αυτά που έχω δοκιμάσει, εννοείται), προσωπικά το έχω φτάσει μέχρι τα 4 ξυρίσματα. Αυτό όμως δεν λέει κάτι, γιατί λόγω επιλογής δεν πάω ποτέ πιο πέρα με οποιοδήποτε ξυραφάκι.
Εχει τύχει και σε μένα να σφαχτώ στην πρώτη φορά, αλλά... Δεν είμαι και τόσο σίγουρος πως έφταιγε το συγκεκριμμένο ή γενικότερα το hardware-software... Μπορεί να έφταιγα εγώ και η ψυχολογική κατάσταση ή διάθεσή μου κατά το εν λόγω ξύρισμα (σήμερα πχ. κατάφερα να κοπώ με ένα Personna, ξυραφάκι που θεωρείται mild). Το κακό είναι πως πέταξα το συγκεκριμμένο ξυραφάκι κι έτσι δεν μπορώ να πω τι θα έκανε μια δεύτερη ή τρίτη φορά :roll:
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ειπα "για μερικους" ειναι ετσι. Ολοι ξερουμε οτι το ιδιο ξυραφακι σε 527164 προσωπα εχει 527164 διαφορετικα αποτελεσματα! λογικο ειναι ενα ποσοστο απο αυτα να το θεωρει κορυφη. Ειναι υποκειμενικη αποψη... Εγω πχ δεν το θωρω κορυφη. Τις εντυπωσεις που εχετε κανει θελουμε να δουμε γραμμενες.. :mrgreen:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

και εγώ δεν περνάω ποτέ τα 3-4 ξυρίσματα με οποιοδήποτε ξυραφάκι...

τα Big - Astor έχουν ακριβώς αυτό που περιγραφεις Στέφο, αποκλίσεις στην ποιότητα όχι ανα παρτίδα αλλά ανα λάμα...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Bic Astor ειναι το ξυραφακι μου και ειναι το μονιμο ammo της Merkur μου

Η αληθεια ειναι οτι μου εχει τυχει (2 φορες) πακετακι των 5 να βγει σκαρτο και να μου κανει χαλια ξυρισμα.

Απο τα τοσα πακετακια ομως που εχω χρησιμοποιησει πιστευω οτι δεν εγινε κ τιποτα. Ασε που ειναι και τα πιο φτηνα σε συγκριση με τα Gillette η τα Wilkinson
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22274 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

HIT έγραψε: Ασε που ειναι και τα πιο φτηνα σε συγκριση με τα Gillette η τα Wilkinson
Αυτό είναι αλήθεια, 1,36 € στο Καρφούρ και στον Α-Β. Τα φθηνότερα πάντως που βρίσκεις στην ελληνική αγορά είναι τα Personna, 1 € τον Τσομπάρη και τον Ξένο. Και είναι πακετάκι των 10 ;)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

ναι αλλα πρεπει να κατεβεις στο κεντρο δυστυχως
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22274 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Αν καταλήξεις σε κάποια μάρκα και πάρεις μια ικανή ποσότητα δεν είναι πρόβλημα ;)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Τα Astor τα έχετε για δάπεδο;
Ή για μουσειακους λόγους;
Γιατί για χρήση τα θεωρώ ακατάλληλα ...
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”