Bic Astor

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8233 times

Οι δοκιμές έγινε σε Parker variant, Razorock gamechanger84p, Rex ambassador, και merkur progress. Ίσως σε μια ανοιχτή χτένα να ήταν αλλιώς. Θα τα ξαναδοκιμάσω στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ναι έτσι είναι με τις λεπίδες!

Βέβαια υπάρχουν και πολλοί παράγοντες στην εξίσωση...
Παίζει μεγάλο ρόλο Βασίλη και σε σε ποιά μηχανή τις δοκίμασες. :)

Άκυρο Βασίλη γράφαμε μαζί...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8233 times

@Tony
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Βασιλη, εχουμε κουμπι thanks στα posts - για να γλυτωνουμε τις μονολεκτικες απαντησεις ;)
Εικόνα
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Παιδιά όπως είχα πει πριν 3-4 βδομάδες και αφού δοκίμασα και άλλες λεπίδες σε αυτό το διάστημα η εντύπωση πως οι bic astor είναι από τις πιο κοφτερές (αν όχι και οι πιο κοφτερές) λεπίδες παραμένει. Επειδή δύσκολα θα έκανα ξύρισμα χωρίς αμυχές (ίσως και κοψίματα) με την astor δεν είχα σκοπό να την ξαναχρησιμοποιήσω αλλά αφού δοκίμασα και άλλες λεπίδες και σύγκρινα απλά άλλαξα γνώμη. Η astor κόβει και ξυρίζει πολύ περισσότερο από τις περισσότερες γνωστές και διαδεδομένες λεπίδες που έχω δοκιμάσει. Θεωρώ ότι με ένα καλό σαπούνι με καλή προστασία και με περισσότερη προσοχή, εξάσκηση και εμπειρία το ξύρισμα θα είναι αρκετά καλό και ευχάριστο με την συγκεκριμένη λεπίδα και χωρίς αμυχές και κοψίματα. Απλά χρειάζεται προσοχή και όχι βιασύνες και μαγκές γιατί με την συγκεκριμένη λεπίδα ακόμη και youtubers που ξυρίζονται χρόνια την έχουν πατήσει.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Κάτι πρέπει να έχει αλλάξει στην παραγωγή των bic astor.δεν εξηγείται αλλιώς το γεγονός ότι εκεί που ήταν στις τελευταίες θέσεις της προτίμησης μεταξύ των μελών, έχει ανέβει τόσο πολύ.τουλαχιστον εγώ την θυμάμαι πολύ τραχιά και μη κοφτερή.την δοκίμασα πάλι πρόσφατα και διαπίστωσα ότι έχει βελτιωθεί και σε κοπή και σε αίσθηση στο δέρμα.αν και δεν είναι η λεπίδα της επιλογής μου ,δεν θα έλεγα όχι για ενα ξύρισμα μια στο τόσο. λέτε να είναι ιδέα μου ή έχουν όντως βελτιωθεί?
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν εχει αλλαξει κατι Μαχο. Οι Astor παντα εκοβαν, αλλα οπως τοτε ετσι και τωρα, κοβουν ατσαλα. Κακη ποιοτητα κατασκευης και επικαλυψης. Τωρα γιατι επανηλθαν και Θεοποιουνται δεν το καταλαβαινω.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4705 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Μόδα είναι θα περάσει..
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

herco έγραψε: 25 Ιουν 2020, 14:16 Δεν εχει αλλαξει κατι Μαχο. Οι Astor παντα εκοβαν, αλλα οπως τοτε ετσι και τωρα, κοβουν ατσαλα. Κακη ποιοτητα κατασκευης και επικαλυψης. Τωρα γιατι επανηλθαν και Θεοποιουνται δεν το καταλαβαινω.
Νομίζω ότι ο λόγος που επανήλθαν είναι αυτός ακριβώς που αναφέρεις. Ότι κοβουν και πάρα πολύ μάλιστα. Για μένα ίσως και για άλλους αυτό είναι το κυριότερο από μια λεπίδα. Μία λεπίδα που κόβει δεν τραβάει την τρίχα είναι πιο αποτελεσματική οπότε χρειάζονται λιγότερα περάσματα και εν τέλη αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μειώνονται οι ερεθισμοί. Το αν κόβει άτσαλα και αν η ποιότητα κατασκευής δεν είναι καλή νομίζω ότι σωστά τα λες. Αλλά σε σχέση και με την τιμή της και αν προσέξεις λίγο με ένα καλό σαπούνι και μια μία πολύ ήπια μηχανή νομίζω ότι είναι μια χαρά λεπίδα. Τουλάχιστον εγώ σε σύγκριση με άλλες (πχ. astra, persona ,supermax , timor και κάποιες άλλες που δοκίμασα) είναι μακράν καλύτερες. Τουλάχιστον δεν πόναγα από το τράβηγμα κατα το ξύρισμα απλά κοβόμουν :D
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Οπως σου ειπα και σε αλλο σημειο του φορουμ - συνεχισε τις δοκιμες σου και θα ξαφνιαστεις με το ποσα καλα ξυραφακια υπαρχουν εκει εξω.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”