Bic Astor

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Πριν 6 μήνες χρησιμοποίησα το Άστορ. Σε αυτό το διάστημα χρησιμοποίησα διάφορα άλλα ξυράφια.
Astra, persona, derby, dorco, wilkinson, bolzano. helios, merkur.
Ξανα-επέστρεψα στο δεύτερο ξυραφακι της συσκευασίας Άστορ.

Τι να πω για το Άστορ. Το χαρακτηρίζω το ξυράφι θαύμα. Ενώ είναι τόσο ήπιο, κόβει τόσο καλά!
Ακόμα και κάτω από το λαιμό που ζορίζοταν το wilkinson, το Astor καθαρίζει χωρίς να κολλάει καθόλου, αποτελεσματικά και χωρίς ερεθισμούς.

Προσωπικά το κατατάσσω στην κορυφή μαζί με τα περσόνα.
Έχω πολλές μάρκες ακόμα για δοκιμή βέβαια, αλλά το ότι το Άστορ τουλάχιστο για μένα είναι γλυκό ξυράφι, δεν αλλάζει.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Δοκίμασα στα τελευταία 3 ξυρίσματα την λεπίδα ASTOR, όχι αυτή που κυκλοφορεί τώρα (η οποία μου κάθεται αρκετά καλά) αλλά την παλιά ASTOR SPECIAL από την BicViolex.
Πρώτο ξύρισμα με γένια 3 ημερών, μηχανή EJ 89 και το σαπούνι του Δημήτρη. Η λεπίδα ήταν τραχιά και όχι πολύ κοφτερή αλλά έκοβε τα γένια σε βάθος συγχωρώντας λαθάκια και μικρές πιέσεις με αποτέλεσμα ένα καλό ξύρισμα χωρίς κανέναν ερεθισμό.
Δεύτερο ξύρισμα με γένια ημέρας, μηχανή EJ 89 και σαπούνι Nomad. Η λεπίδα ήταν πολύ τραχιά και όχι κοφτερή. Αποτέλεσμα αρκετοί ερεθισμοί.
Τρίτο ξύρισμα με γένια ημέρας, μηχανή Gillette fatboy και σαπούνι Φαένα. Η λεπίδα ήταν πολύ τραχιά, όχι κοφτερή και αναποτελεσματική. Αποτέλεσμα αρκετοί ερεθισμοί τόσο που να καίει όλο μου το πρόσωπο.
Αποτέλεσμα: Για το δικό μου πρόσωπο δυστυχώς δεν κάνει. Μπορεί να επηρεάζει την αποτελεσματικότητα και το πέρασμα των χρόνων καθώς είναι μια λεπίδα που δεν κατασκευάστηκε χθες, αλλά μετά τα αποτελέσματα της δοκιμής, δεν νομίζω να ξαναξυριστώ με άλλο από αυτά τα ξυραφάκια. Τα υπόλοιπα 4 θα κρατηθούν για συλλεκτικούς - συναισθηματικούς λόγους.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

tolis.k έγραψε:Πριν 6 μήνες χρησιμοποίησα το Άστορ. Σε αυτό το διάστημα χρησιμοποίησα διάφορα άλλα ξυράφια.
Astra, persona, derby, dorco, wilkinson, bolzano. helios, merkur.
Ξανα-επέστρεψα στο δεύτερο ξυραφακι της συσκευασίας Άστορ.

Τι να πω για το Άστορ. Το χαρακτηρίζω το ξυράφι θαύμα. Ενώ είναι τόσο ήπιο, κόβει τόσο καλά!
Ακόμα και κάτω από το λαιμό που ζορίζοταν το wilkinson, το Astor καθαρίζει χωρίς να κολλάει καθόλου, αποτελεσματικά και χωρίς ερεθισμούς.

Προσωπικά το κατατάσσω στην κορυφή μαζί με τα περσόνα.
Έχω πολλές μάρκες ακόμα για δοκιμή βέβαια, αλλά το ότι το Άστορ τουλάχιστο για μένα είναι γλυκό ξυράφι, δεν αλλάζει.

Για εμένα (το έχω πει κι αλλού) το συγκεκριμένο ξυραφάκι (δεν μπορώ να καταλάβω πρίν αρκετά χρόνια δεν ήταν έτσι σίγουρα) πως λέει πιο πάνω ο tolis? KAMΙΑ ΣΧΕΣΗ!!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
panagiotis72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 17 Δεκ 2016, 10:44
7
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 1309 times
Been thanked: 1801 times
Ηλικία: 51

Τελικα πραγματικα όλα υποκειμενικα είναι και εννοείται... .Προσωπικη μου αποψη ότι είναι ένα ξυραφι γλυκυτατο με πολύ καλη επαφη στο προσωπο ,θελει δυο περασματα και το ένα να είναι κοντριτσα και αν φερθεις με ηρεμια δεν υπαρχει φοβος για κοψίματα...Βεβαια παντα περιμενω να δω την συνεχεια μηπως και δω κατι διαφορετικο...
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

τα έχω δοκιμάσει και μια και δυό και χ2 φορές. Είναι να μην πέσεις στην παρτίδα. Κάποια κόβουν αρκετά καλά και κάποια οργώνουν. είχα δοκιμάσει μάλιστα τις βδομάδες που τύχαινε καλή παρτίδα έπαιζα και λόττο, μπας και, αλλά δεν. Συμπέρανα πως ή τύχη τους δεν με αφορά επί... προσωπ(ου)ικού και τα χρησιμοποιώ για να καθαρίζω τα τζάμια του ενυδρείου όπου και δουλεύουν άριστα.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Εναμιση ξυρισμα μου βγαζει.το Αστορ.Μετα πεφτει.Εχω σκληρα και πυκνα γενια.Σε ωρα αναγκης,επειδη το βρισκεις παντου,ναι θα το χρησιμοποιησω.YMMV,παντα με τα ξυραφακια.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Roadrunner έγραψε:Σήμερα ολοκλήρωσε την αποστολή του και το τρίτο ξυραφάκι Astor που χρησιμοποίησα, το οποίο αποδείχθηκε και το πρώτο με το οποίο είχα τρία τέλεια ξυρίσματα. Τέλεια κοπή, κανένας ερεθισμός. Ειλικρινά στενοχωρέθηκα που έπρεπε να το πετάξω.

Βλέπω εδώ ότι η προηγούμενη φορά που το χρησιμοποίησα στη Lord L6 ήταν τον Οκτώβριο, ίσως και τον Σεπτέμβριο. Είναι προφανές ότι έπαιξε ρόλο η αυξημένη πείρα, που συνεπάγεται βελτίωση της τεχνικής. Αν και δεν μπορεί να θυμάμαι λάθος ότι την προηγούμενη φορά στο δεύτερο ξύρισμα δεν ήταν το ίδιο καλό -ούτε να κάνει λάθος τόσος κόσμος, που μιλάει για αποκλίσεις ποιότητας ακόμα και στο ίδιο πακέτο.

Η ουσία είναι ότι τα Bic Astor βγαίνουν από τη λίστα των απορριπτέων και παρότι έχω πολλές μάρκες που μου ταιριάζουν και έχω σε απόθεμα, ίσως κάποια στιγμή να πάρω κι άλλο πακετάκι να υπάρχει (δεν βιάζομαι, μια και υπάρχουν και τα δύο ξυραφάκια του πρώτου ακόμη).
Τυχερακια,εγω ενα ξυρισμα και πεταμα.Στο δευτερο με σφαζει ανευ λογου και αιτιας.
Άβαταρ μέλους
Orion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 17 Μάι 2017, 19:21
6
Τοποθεσία: Αττική
Has thanked: 1397 times
Been thanked: 325 times

Πρώτη δοκιμή του Bic Astor σήμερα και ήμουν αρκετά επιφυλακτικός λόγω των μέτριων κριτικών. Ευτυχώς το ξύρισμα δύο περασμάτων (WTG και XTG) ήταν καλό και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Ελπίζω οι υπόλοιπες λεπίδες του πακέτου να είναι εξίσου καλές με την πρώτη.
Αντώνης
Basil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 17 Σεπ 2017, 14:15
6
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού - Αττική
Has thanked: 761 times
Been thanked: 605 times

Τα Astor και Astor BIC πλέον, τα χρησιμοποιώ πολλά χρόνια με διάφορες φτηνές μηχανές closed comp. Ο λόγος που ήταν δημοφιλείς, κυρίως στην επαρχεία, ήταν γιατί τις εύρισκες και στα περίπτερα, στα S/M άντε να έβρισκες και κάποια Gillette ή Wilkinson, και τότε δεν υπήρχε το internet να παραγγείλεις... Είχα μικρο-κοψίματα και ελαφρείς ερεθισμούς, αλλά για αυτό δεν ευθυνόταν τελικά η λεπίδα αλλά οι φθηνές μηχανές μου, γιατί μόλις απέκτησα την Mühle R89, όλα αυτά έγιναν παρελθόν. Open comb δεν διαθέτω, οπότε δεν έχω γνώμη για τον συνδιασμό. Για μένα τα ξυραφάκια είναι καλά (4/5*), δεν εντόπισα διαφορές στις λεπίδες του κουτιού ή παρτίδων, γενικά δεν κάνω πάνω από 5-6 ξυρίσματα και αλλάζω λεπίδα, σχεδόν πάντα με pre shave oil, κρέμες ή σαπούνια, 1 WTG & 1 XTG. Υπάρχουν και άλλες μάρκες στις πρώτες μου επιλογές, ακόμα δεν έχω καταλήξει σε κάποια για να πω με σιγουριά ότι θα αγοράσω 100αδα και φάινεται θα αργήσω, άλλωστε τι πιο ωραίο να δοκιμάζεις. Οι κίτρινες BIC Platinum μου αρέσουν περισσότερο.
Φιλικά
Βασίλης
Βασίλης
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Εγώ που δοκίμασα πρόσφατα 1 λεπίδα, λόγω φόβου από αυτά που διάβασα, πρέπει να πω πως κατάλαβα γιατί γράφουμε ότι γράφουμε γι αυτές.
Κατάφερε να μου κάνει nicks ακόμα και την 34c!
Θα δοκιμάσω και το υπόλοιπο πακέτο φυσικά, αλλά με 0νική ανοχή πια. Δλδ αν στο 1ο ξύρισμα δω κόκκινο, δε θα υπάρχει 2ο. Δε θα φταίει ούτε η τεχνική ούτε το ξυράφι. Αυτές θα φταίνε.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”