Bic Astor

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nicholas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: 10 Δεκ 2012, 14:27
11
Has thanked: 82 times
Been thanked: 38 times

Δεν ξέρω αν τελικά όλο το πακέτο που δοκίμασα βγήκε δευτεριάτικο αλλά και εγώ τις βρήκα αρκέτα τραχίες δίχως να έχω ιδιαιτέρα σκληρά η πυκνά γένια.Γενικά απογοητεύτικα μα τις συγκεκριμένες λεπίδες άλλα έτσι κάθε πρόσωπο έιναι τελείως διαφορετικό και στην τελική έχουμε τόσες άλλες που μα ταιρίαζουνε.
Άβαταρ μέλους
Steliono
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 04 Μάι 2013, 12:14
10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Ασχολήθηκα κάποτε με Γραμμικό σχέδιο και ένα απο τα απαραίτητα υλικά ήταν ξυραφάκια Astor. Μας τα συνέστησε η καθηγήτρια τότε και μάλιστα με μια ειρωνεία προς την ποιότητα της δουλειάς για την οποία προορίζονται. Συγκεκριμένα τα χρησιμοποιούσαμε για διορθώσεις. όταν μια γραμμή με μελάνης μας ξέφευγε, μπορούσε να διορθωθεί με το ξυράφι. Το κρατούσαμε λοιπόν με τα 2 χέρια, αντίχειρες πάνω δείκτες κάτω, το λυγίζαμε ελαφρώς, αγγίζαμε απαλά με τη κόψη το ρυζόχαρτο πάχους λιγότερο του χιλιοστού, και το ξυράφι σχεδόν παράλληλο στο ρυζόχαρτο έκοβε μια φλούδα και το λάθος ήταν παρελθόν.

Σήμερα στο SuperMarket τις βρήκα μπροστά μου. Μνημονεύω την καθηγήτρια που έθαψε τις λεπίδες και σιχτιρίζω. Προσέχω ακριβώς δίπλα τις Wilkinson και παρατηρώ οτι οι Astor "φεύγουν" περισσότερο.
Σκέφτηκα όταν τελειώσουν τα αποθέματά μου να τις δοκιμάσω μιας που είναι ελληνικές να τις υποστηρίξω.
Ποιες οι απόψεις σας για τις 2 αυτές μάρκες?

Ευχαριστώ.
Στέλιος
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Στέλιο, τα Astor αφού είναι Ελληνικά, όλοι μας κάποια στιγμή τα δοκιμάσαμε. Καί απ' ότι διαβάζω όλοι μας είχαμε την ίδια κακή εμπειρία. Μέσα στο ίδιο κουτάκι θα βρής λάμα που θά κάνη 4-5 πολύ καλά ξυρίσματα, αλλά και λάμες που είναι σαν πριόνι. Χωρίς αυτό να έχη να κάνη με κακή παρτίδα. Θα το δεχόμουν ευκολότερα αυτό. Αλλά γιά κάποιο λόγο αυτό συμβαίνει σε όλα τα κουτιά τους.
Όσο γιά τις Wilkinson, είναι καλές λάμες, όχι καλλίτερες από τις Personna, αλλά στην διπλάσια τιμή. Μάλλον τετραπλάσια, αφού μέσα στο κουτάκι είναι πέντε Wilkinson ενώ οι Personna έχει δέκα.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26453 times
Been thanked: 25928 times

Η δικιά μου γνώμη Στέλιο, είναι να δοκιμάσεις και τις δυο που αναφέρεις. Είναι χαμηλό το κόστος και θα έχεις και προσωπική άποψη.
MikeG
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 01:38
11
Τοποθεσία: Καβάλα
Ηλικία: 31

Όπως έχει προαναφερθεί, παρουσιάζουν αποκλίσεις ποιότητας ακόμα και στο ίδιο πακέτο, δεν κρατούν για πολλά ξυρίσματα, περίπου 3-4 σε μένα και γενικώς νομίζω πως είναι μια πολύ μέτρια επιλογή. Αν δεν υπήρχε στα super markets δεν θα το αγόραζα(το αναφέρω λόγω ευκολίας απόκτησης).
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Παιδιά βρήκα στα ξυριστικά του παππού μου 3 κουτάκια Astor.
Λέω να ανοίξω το ένα και να ξυριστώ και να κρατήσω τα άλλα σφραγισμένα όπως είναι.

Δε νομίζω να έχω θέμα λόγω παλαιότητας. Έτσι δεν είναι ?

Εικόνα

Εικόνα
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Kostas1979
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2013, 13:51
10
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times

Όχι, εκτός και άν είχαν πιάσει υγρασία και εμφανίζουν σκουριά σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ σημείο, δλδ. όχι απαραίτητα στην κόψη.
Amat Victoria Curam
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26453 times
Been thanked: 25928 times

Αυτό που λέει ο Κώστας, ρίξε μια ματιά για τυχόν οξειδώσεις και βουρ στην μηχανή! :megagrin
Άβαταρ μέλους
meletios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: 17 Σεπ 2013, 14:43
10
Has thanked: 36 times
Been thanked: 57 times

Ξυρίστηκα χτες για πρώτη φορά με μια Bic Astror λεπίδα.
H προετοιμασία ήταν καλή (όπως κάθε φορά) με EJ DE89L και Weleda cream.
Πριν από την Bic Astror είχα δοκιμάσει: Persona, Astra Platinum και Derby green.
Με το που ξεκινησα να ξυρίζομαι ..."έπαθα πλάκα" :dance3
Τι απαλή αίσθηση και τι αποτελεσματικό κόψιμο..η καλύτερη λεπίδα λεώ :bigeek
Στο δεύτερο και τρίτο πέρασμα όμως δεν είχα την ίδια αίσθηση...σαν να είχα βάλει άλλη λεπίδα.
Και με γρατζουνούσε λίγο και μου άφησε λίγο ερεθισμένο δέρμα...
Ίσως ήταν η βιασύνη από τον ενθουσιασμό μου; Δεν ξέρω....
Την επόμενη φορά θα το διαπιστώσω!
Άβαταρ μέλους
Sakperi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2013, 22:44
10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Για δες και πες μας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”