Bic Astor

Απάντηση
Willis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 02 Σεπ 2017, 15:46
6
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
Has thanked: 20 times
Been thanked: 41 times
Ηλικία: 63

καλημέρα και καλός σας βρήκα. να καταθέσω και εγώ την άποψη μου για τα αστορ. ξυρίζομαι 37 χρόνια με μια μηχανή ζιλετ πεταλούδα του 1958 αποτι μου έλεγε ο παππούς μου οτι την αγόρασε. στα 35 χρόνια χρησιμοποιούσα αστορ ενώ τα τελευταία 2 χρόνια εχω δοκιμάσει με αστρα,περσονα,γουιλκινσον,λορντ,ραπιρα.με ξύρισμα δυο φορές την εβδομάδα με δυο περάσματα το δεύτερο πάντα κόντρα, έχω σκληρή τρίχα άλλα οχι πολύ πυκνό γένι. ει μουν σχετικά ευχαριστημένος με τα αστορ και λεω σχετικά γιατί δυστυχώς δεν ει ταν σταθερή η ποιότητά τους πάντα, με αποτέλεσμα ενω δεν άλλαζα τίποτα στην προετοιμασία να μην εχω καλο ξύρισμα και να εχω ερεθισμούς.. τα δυο τελευταία χρονια που δοκίμασα τα αλλα που ανεφερα αυτο που πραγματικα εκανε την διαφορα στο πρόσωπό μου ειναι το αστρα...πάντως παντα υπάρχει στο ντουλάπι μου ενα πακετακι αστορ μάλλον απο συνήθεια.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Με την ευκαιρια καλως ηρθες στο φορουμ και περιμενουμε και καμια φωτο στο Ξυρισμα της Ημερας με την Gillete ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Τις είχα σταθερά για πολλά χρόνια αυτές τις λεπίδες , ήταν και από τις εύκολες επιλογές γιατί μπορούσα να παραγγείλω στη συμβία να τις πάρει από το συνοικιακό πολυκατάστημα , κοφτερές στην αρχή και μετά τα 4 ξυρίσματα καταρρέουν κυριολεκτικά ... και προβλήματα με την σταθερότητα στην κόψη...μια φορά είχα αγοράσει ένα πακέτο και από όλες μέσα μόνο μια ήταν καλή .

Θεωρώ πολύ καλύτερες τις Chrome .
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Χμμμ... εγώ που τις βρήκα στο mini market και τις τσίμπησα να τις δοκιμάσω ή όχι;
Αν ισχύει ακόμη αυτή η απόκλιση στην ποιότητα, ακόμη και να μου αρέσουν, υποθέτω ότι δεν αξίζει τον κόπο μιας και ψάχνομαι ακόμη για ξυραφάκι.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
spyroslufc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 15 Σεπ 2017, 11:20
6
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 3563 times
Been thanked: 1166 times
Ηλικία: 43

Τις θεωρώ κοφτερές, αλλά είναι οι μόνες (από όσες έχω δοκιμάσει) που με σφάζουν...
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Δοκιμασέ τες.Εμένα μου άρεσαν αλλά δεν τις χρησιμοποιώ συχνά.
Αν ψάχνεις ξυραφάκι δοκίμασε και τα vikings sword.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

@rhtoras το ένα Wilkinson που δοκίμασα δεν το χρησιμοποίησα ούτε για 5 εκατοστά.
Με γρατζουνούσε και τραβούσε τις τρίχες μου.
Έχω στα υπ'όψιν να δοκιμάσω για δεύτερη φορά, αλλά αν μου κάνει τα ίδια θα πάει κάδο.
Ελπίζω να μην είναι ίδιου επιπέδου και αυτό! :lmao
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Καμία σχέση τα ξυραφάκια αυτά.Νομιζω πως το vikings sword(φτιαγμένο από την personna) δεν έχει ούτε ένα αρνητικό σχόλιο στο θέμα του.Μπορείς να δεις αν και δεν είναι μουφα το όνομα αλλά διαφορετικό.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Wilkinson sword.
Όχι Vikings sword.

Τα γένια μου είναι τόσο πυκνά και σκληρά που την δεύτερη μέρα ακονίζεις φαλτσέτα πάνω τους.
Σαν γυαλόχαρτο γίνεται η μούρη μου.

Οπότε, υποθέτω τα Bic πάνε στο κουτάκι με τη συλλογή μου. 8)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Δοκίμασε Μιχάλη. Αν δεν δοκιμάσεις μόνος σου, ειδικά στα ξυραφάκια, δεν μπορείς να ξέρεις. Σε έμενα πχ τα Astor και τα Wilkinson μου κάνουν ωραία ξυρισματα. Αντίθετα τα Vikings που λέει ο Τηλέμαχος, τα αισθανόμουν τραχιά (άλλα είναι τα Vikings και άλλα τα Wilkinson).
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”