Dorco blades

GIKARADI
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 10:03
12
Been thanked: 5 times

:shocking :shocking :shocking :confused :confused Βρηκες feathers στον τσομπαρη???????????!!!!!!καλα νεα καλη σου μερα φιλε μου :thnx
Άβαταρ μέλους
Gillette
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 16 Οκτ 2010, 03:05
13
Has thanked: 13 times

Αν τις Feather τις έχει στα 6, τότε τις Merkur πόσο θα πρέπει να τις έχει? 10? :shocking
Shave-shave, shave me do..
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Παιδιά, τις Merkur νομίζω τις έχει 5. Είναι βέβαιο ότι έχοντας αντιληφθεί την καψούρα μας με τις Feather
τις τσίμπησε. Δεν μου φάνηκε πάντως να έχει πολλές. Ένα μεγάλο κουτί είδα το οποίο μέσα δεν πρέπει να είχε πολλά πακετάκια. Στην βιτρίνα είχε ένα και επειδή δουλεύω κοντά και πέρναγα, τις είδα και μπήκα.
Εκτός αν έχει φορτώσει και άλλα τα οποία δεν είδα.
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Είναι καλές λεπίδες. Κόβουν καλά και συγχωρούν λάθη. Με 34C δούλεψαν τέλεια. Θα δοκιμάσω και με open comp.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

Dorco ST300 σήμερα.
Το περίεργο είναι ότι οι δικές μου γράφουν made in Vietnam.

Μετά το δράμα με τις Bolzano και τις Bic chrome platinum, σήμερα απόλαυσα ξύρισμα.
Στην EJ89 Barley και με La Toja stick έκοβε κάπως τραχειά, αλλά αποτελεσματικά και συγχωρούσε επιπλέον πίεση σε δύσκολα σημεία.
Έκανα 3 περάσματα χωρίς ερεθισμούς ή κοψίματα και το ξύρισμά μου ήταν αρκετά βαθύ. Θα επανέλθω μετά από μερικά ξυρίσματα.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

Mετά από 1 ακόμη ξύρισμα με EJ και cella, αλλά και το υπέροχο σημερινό μου ξύρισμα με, την δύσκολη στο πρόσωπό μου, slim adjustable, τολμώ να πω, ότι η λεπίδα είναι πολύ πολύ καλή!

Σήμερα το πρωί με γένια 2,5 ημερών, λεπίδα 2ου ξυρίσματος και ΜWF.
Ήταν η δύσκολη δοκιμή για την ST300, αφού η slim μπορεί να εκθέσει κάθε άγαρμπη λεπίδα. Η μηχανή ρυθμίστηκε στο 7.
Ξεκίνησα προσεκτικά γιατί η slim ώρες ώρες γίνεται πολύ bitch. Χωρίς να το καταλάβει κανείς μπορεί να γεμίσει κοψίματα στον λαιμό.
Η λεπίδα τελικά είναι πολύ πολύ καλή. Μπορεί να τραβάει λίγο, αλλά συγχωρεί πολλά. Με τα κλασσικά 3 περάσματα και χωρίς καθόλου μερεμέτια, μου έδωσε πωπουδάκι μωρού! Καιρό είχα να ευχαριστηθώ τόσο. Xωρίς κανένα ερεθισμό!
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

Τη δοκίμασα σήμερα με την Merkur 33C που έχω, pre proraso και proraso cream, χωρίς καμιά ιδιαίτερη προετοιμασία και όχι κόντρα γιατί ήμουν λίγο κουρασμένος και θα σφαζόμουν σίγουρα. Έκανα ένα κάθετο κι ένα πλάγιο . Πολύ καλή και άνετη.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

οπως εχουν πει και αλλοι εδω μεσα,τελικα ποσο διαφορετικοι ειμαστε ολοι σε σχεση με το τι μας ταιριαζει και τι οχι.
δυστυχως η και ευτυχως οι λεπιδες δεν μου εκατσαν καλα και απο εδω και περα συνεχιζουμε ξεχωριστες πορειες.
το ξυρισμα που μου εδιναν ηταν βαθυ αλλα τις ενοιωθα τοσο πολυ που παραλιγο να δακρυσω.τραβουσαν σαν τσιμπιδακι για τα φρυδια και για να καθαρισω μια περιοχη επρεπε να τις περασω απο το ιδιο σημειο καμμια 10αρια φορες.
δεν πειραζει αυτα εχει η ζωη και εις αλλα με υγεια. 8)
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

H πρώτη μου εμπειρία με το Dorco Stainless (στο άσπρο φακελάκι με τα πορτοκαλί γράμματα - δεν έγραφε προέλευση στο φακελάκι, εικάζω όμως πως ήταν το βιετναμέζικο) έγινε τον Μάιο με την σαβέτα με μπάρα που 'χα πάρει με τον Μιχαηλίδη. Δεν μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση και μετά, όταν αποηγοητευμένος από τα κοψίματα με τη σαβέτα έβαλα το ξυραφάκι στην Edwin Jagger.

Με τη Lord L6, όμως, αναδείχθηκε διαφορετικά. Αν και αρκετά τραχύ στην αίσθηση, θέρισε τα πάντα και είχα μηδέν ερεθισμούς -ακόμα και σήμερα, στην τέταρτη και τελευταία χρήση του. Βέβαια, σχεδόν όλα τα ξυραφάκια μου κάνουν οπότε αυτό δεν αποτελεί είδηση, πάντως βρήκα το συγκεκριμένο πολύ αποτελεσματικό.

Εχω καβάτζα και κάτι κορεάτικα Dorco και όταν τα δοκιμάσω, θα γράψω εντυπώσεις και από αυτά.
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Ξύρισμα σήμερα με Dorco ST-301 που προμηθεύτηκα από το Γιάννη στην Αργυρούπολη, καθότι έφερε πολλές μάρκες από ξυραφάκια.

Η μηχανή που χρησιμοποίησα ήταν η NVP και όχι η HD, καθώς έχω καταλήξει σε κινήσεις και γωνίες και στις 2 μηχανές.
Προετοιμασία με preshave Proraso λευκό (τελικά το πράσινο νομίζω ότι είναι καλύτερο), πινέλο body shop και κρέμα Prosar Regular, τρία κλασσικά περάσματα.

Η υποκειμενική άποψή μου για το ξυράφι αυτό είναι, ότι πρόκειται για μία σκληρή λεπίδα που θέλει ειδική μεταχείριση, Δεν έχει το γλυκό κόψιμο, αλλά κόβει πολύ καλά.
Με λίγες σταγόνες ιδρώτα στο μέτωπο ιδίως όταν δουλεύεις την περιοχή μουστάκι κοντά στη μύτη πετυχαίνεις ένα αξιοπρεπές ξύρισμα. Καταλαβαίνεις ότι η λεπίδα αυτή δεν συγχωρεί λάθος κινήσεις.

Πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια, υποψία μόνο κοψίματος χωρίς μάλιστα καθόλου πίεση της μηχανής και καλή προετοιμασία.

Στο τέλος η επιδερμίδα με ευχαρίστησε που έσβησα με ASL Skin Bracer και ASB SebaMed, καθώς το ξυραφάκι αυτό σηκώνει λίγο παραπάνω σβήσιμο με περιποιητικά υλικά.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”