Dorco blades

NavalArchitect

Εικόνα

Κορεάτικες και σχετικά καλές, τις έχω δοκιμάσει μόνο 4 φορές ως τώρα αποκλειστικά με ένα συγκεκριμένο safety razor και γι'αυτόν ακριβώς το λόγο δεν έχω βγει μπροστά να εκφέρω άποψη ακόμη. Τις αγόρασα πριν 2 ενδομάδες προς 7.15 Ευρώ (για 100 λεπίδες) μέσω ίντερνετ, αλλά πιστεύω πως σίγουρα υπάρχει άκρη να τις βρει κάποιος ακόμη πιό φθηνά αφού είναι εγχώριο προιόν.

Συγκρίνοντάς τες με τις Γερμανικές Wilkinson είναι περίπου στο ίδιο στυλ, απλά πιό τραχείς (δηλ. αρκετά λιγότερο 'ραφιναρισμένες'). Δεν τις έχω τραβήξει να δω πόσα ξυρίσματα μπορούν να μου δώσουν και μέχρι στιγμής μου φαίνονται πως είναι λεπίδες που συγχωρούν λάθη. Για τα χρήματα που πλήρωσα ούτε συζήτηση αλλά για 3 Ευρώ το πακετάκι των 10 που ίσως να τις δίνει το Connaught σίγουρα θα το διπλοσκεπτόμουν.

Περισσότερα επιφυλάσσομαι να γράψω αν και όταν τις δοκιμάσω σωστά και με μιά σειρά από διαφορετικά safety razors.
GIKARADI
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 10:03
12
Been thanked: 5 times

Φιλε navalArchitect την αποψη σου ενδομυχα την περιμενα.Καπου ειχα διαβασει οτι ησουν κορεα και ελεγα οτι εκει θα ειχε το στατους της δικιας μας astor ....Και συμφωνω οτι ειναι αυτο που λες τραχεις (εγω τις ειπα "ξερες') κ αραφιναριστες. Αν βλεπω καλα στην φωτο εσυ μας δειχνεις μαλλον τις st301 ενω στο Βολο βρηκα τις st300 platinum .Δεν ειναι κ ασχημες ,συνεπεις στην αποδοση με διαφορες συσκευες ενω καπως κυκλοθυμικες στις αλλαγες σαπουνιων-κρεμες(γνωμη μου παντα).
Δεν εχει μιση ωρα που διαπιστωσα τα παραπανω για αλλη μια φορα "ιδιοις δερμασι " και με σαβετα συρταρωτη.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Οι ST-301 ειναι η εκδοση εξαγωγης. Ειναι ακριβως οι ιδιες.
Εικόνα
GIKARADI
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 10:03
12
Been thanked: 5 times

OK stefanos :danke
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Aυτες οι Κορεάτικες DORKO έχουν καμμία σχεση με την εταιρεία DORKO Stahlwarenfabrik
Dorten GmbH & Co. Solingen; http://www.dorko.de/
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Απολυτως καμμια!

Παλιοτερα η Dorko εβγαζε και straight razor με αυτο το ονομα. Βγαζει βεβαια ακομη. Σαν Dovo... :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

:eek :boeller Συγγνώμη... Τώρα προσεξα ότι γράφεται DORCO και όχι DORKO

Πονηροί οι Κορεάτες...


Μπά! καμία σχέση δεν έχουν οι δύο εταιρείες (DORKO και DOVO)
Ούτε τα ξυράφια τους! (με τα DORKO να είναι κορυφαία και τα DOVO απλώς καλά)
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Το κουτακι που μου εδωσε ο Κωνσταντινος εχω ξεκινησει και το δουλευω , μπορω να πω οτι ειναι μια χαρα λεπιδες στην δικια μου επιδερμιδα , Με την futur στο 3 και 3 περασματα εκανα υπεροχα ξυρισματα.
Θα συμφωνησω με τους αλλους οτι για αρχαριο ειναι οτι πρεπει . Ειναι απο τα ξυραφακια που θελω να εχω στο οπλαστασιο μου .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Θα συμφωνήσω με τον Νίκο, αν και έχω κάνει μόνο ένα ξύρισμα...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Και εγώ δυο φορές τις έχω δοκιμάσει με την Gillette adjustable στο 7 (ίσως ψηλά ). Είναι αυτές που μου έδωσε ο Κωνσταντίνος. Όπως σωστά λέει είναι τραχείς και κατά την γνώμη μου κοφτερές.
Εκτιμώ ότι μάλλον δεν είναι για πρώτα στάδια, είναι δύσκολες και απευθύνονται σε πιο έμπειρα χέρια. Καμία σχέση με personna ή derby extra.
Θα την δοκιμάσω και με την Futur στο 4 και με την 34G. Αυτή την στιγμή σε αυτές χρησιμοποιώ τις Feather που μου έδωσε ο Ηλίας και κατάλαβα γιατί θεωρούνται κορυφαίες. Σήμερα περνώντας από Τσομπάρη , είδα τις Feather στην Βιτρίνα και πήρα δυο πακέτα προς 6 ευρώ έκαστον. Δεν είδα να έχει πολλές παρά μόνο ένα πακέτο σχεδόν άδειο, αλλά τα 6 ευρώ με ψιλοχάλασαν , είπαμε……
if you have a great shave you have a great day
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”