λεπιδες στις γειτονικες χωρες

Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Πάντως το ποια είναι τα προιόντα που μπορεί κανείς να βρεί έυκολα σε άλλες χώρες είναι καλό θέμα, γιατί μπορείς να ζητήσεις απο κάποιον γνωστός σου να σου φέρει κάτι χωρίς να ταλαιπωρηθει. Ίσως ένα θέμα σε διεθνές Forum να είχε νόημα...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

GIKARADI έγραψε:Ε Ναι Δορυφεροντα οντως!! οι sigurimi (ασφαλεια -αστυνομιας) με τι θα ξυριζονταν αλλωστε .Με τους Κινεζους ταχανε μονο καλα οποτε φανταζομαι τιποτε εγχωριο η κ κινεζικο θα επαιζε(εικασιες κανω).Δεν μπορει κατι θα υπαρχει!!
Ειχαν παρε-δωσε σε θεματα μεταλλουργιας πχ τορνους,φρεζες,ανταλλακτικα αυτων ισως και ατσαλι
Στρατος και Αστυνομια φυσικα θα ηταν "γυαλι" μην ξεχνας ειχαν κομμουνισμο αρα πολυ αυστηρα μετρα
Καποια στιγμη θα ρωτησω εναν κουρεα απο εκει με μαγαζι εδω
Αυτος παντως ξυριζε οπως μου ειχε πει για χρονια με straight razor και μετα το γυρισε σε shavette.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
GIKARADI
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 10:03
12
Been thanked: 5 times

Δορυφεροντα η επομενη κινηση δικη σου .Ελπιζω ο κουρεας που θα ρωτησεις να μας διαφωτισει.!!!
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Λοιπον εχουμε νεα απο το μετωπο:
τα κουρεια τοτε ηταν κρατικα,υπηρχε ενας υπευθυνος και 3-4 κουρεις μεσα
Χρησιμοποιουσαν SR το οποιο ακονιζαν 1-2 φορες την εβδομαδα και στοπαρισμα στο λουρι πριν απο καθε πελατη
Το Ξυραφι ηταν Γερμανικο και οχι απο αλλη χωρα πχ Κινα,επισης γερμανικες ηταν και οι μηχανες κουρεματος οι χειροκινητες και αργοτερα οι ηλεκτρικες
Επισης και τα ψαλιδια,τσατσαρες ηταν γερμανικα
Ολα τα ειδη τα προμηθευονταν απο την αποθηκη της εταιριας,μια φορα την εβδομαδα πηγαινε ο υπευθυνος και επαιρνε κολωνιες,πετσετες,πουδρα και τα σχετικα
Δεν πληρωνε κατι,ολα ηταν κρατικη χορηγια μεσω της εταιριας.

Αργοτερα ο κουρεας ετυχε και πηγε στο Δυρραχιο,εκει βρηκε εναν αλλον παλιο κουρεα ο οποιος ειχε μια Shavette
Κατι πρωτογνωρο για την εποχη,η λαβη της ηταν απο πλαστικο
Ο νεος δεν ηξερε καν πως δουλευει,δεν ειχε ξαναδει
Λογω επικειμενης συνταξης ο μπαρμπας την εδωσε στον νεο ο οποιος την πηγε περιχαρης στο κουρειο
Εγινε χαμος,ολοι την θαυμαζαν και την ηθελαν γιατι το ξυρισμα ηταν πιο γρηγορο με αυτην
Αργοτερα την πηγαν σε μεταλλουργο και εφτιαξε ενα αντιγραφο παλι με πλαστικη λαβη
Ξεχασα να τον ρωτησω τα ξυραφακια ποιας χωρας ηταν αλλα γενικα δεν ανεφερε τιποτα για ΕΣΣΔ-Κινα
Σε αλλους τομεις ειχαν συνεργασια με αυτες τις χωρες λογω κομμουνισμου.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Ο πελάτης όμως πλήρωνε ή ήταν και αυτό κρατική χορηγία? Υποθέτω οτι πλήρωνε...
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Παιδια θα ξαναπερασω και θα ρωτησω και αλλα
Το "γερμανικο" της υποθεσης με παραξενεψε παντως αρκετα !
Θα του δειξω και κατι λεπιδες απο εποχης ΕΣΣΔ που μου ειχαν στειλει με τα 2 Vintage DE που εχω απο βουλγαρια
Οτι μου πει θα σας τα μεταφερω,μην ξεχναμε απο αυτη την χωρα δεν ειναι δα και ευκολοπλησιαστοι
Σου λεει γιατι ρωταει τετοιες λεπτομερειες και τα σχετικα.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
GIKARADI
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 10:03
12
Been thanked: 5 times

Δορυφεροντα πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα..!!!!Πλευρισε τον οσο μπορεις .Και εγω το ιδιο προσπαθω να κανω αλλα χωρις ιδιαιτερη επιτυχια προς το παρον.Μηπως εννοουσε Πρωην Ανατολικη Γερμανια ????
Τη ρωσσιδα ιδιοκτητρια σουπερμαρκετ που ψηνω να μου φερει αυτη η αλλος γνωστος της λεπιδες μου ειπε για το καλοκαιρι που θα πανε οι εν Ελλαδι ρωσοι για τις διακοπες τους εκει.Παντως αν προκυψει κατι καλο απο Αλβανια μερια ισως να μας "νοστιμισει "τα ξυρισματα μας και μαλλον θα εχουμε αρκετους αλβανους να προμηθευομαστε τις λεπιδες .Τωρα το αρχικο σταδιο ερευνων (οπως κ στο πετρελαιο)ειναι το δυσκολο !!!!Δηλαδη μεχρι να μαθουμε τι τυπου κ πως τις λενε ειναι το θεμα ..!!! :drool
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26468 times
Been thanked: 25943 times

Γιώργο έχω μια απορία. Βλέπω ότι το παλεύεις αρκετά με τις λεπίδες από γειτονικές χώρες, εκτός από Ρωσία που έχει παράδοση σε λεπίδες, έχεις κάποιες πληροφορίες και ψάχνεις να βγάλεις κάτι καλό (λαβράκι) ή απλή περιέργεια; :confused
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Fotakas έγραψε:Ο πελάτης όμως πλήρωνε ή ήταν και αυτό κρατική χορηγία? Υποθέτω οτι πλήρωνε...
Λογικά θα ήταν με κουπόνι, ή κάποια συμβολική τιμή.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
GIKARADI
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 10:03
12
Been thanked: 5 times

Αντωνη (wolfy) και αγαπητοι μου φιλοι ισως να σας κουρασα με την μαλλον εμμονη μου για λεπιδες στις γειτονικες χωρες .Το ψαχνω οπως ειπε κ ο Αντωνης τοσο για λογους ενδιαφεροντος και ιστορικους οσο και πρακτικοτερα για να δω αν υπαρχει η δυνατοτητα προμηθειας απο εκει καλων λεπιδων .Εξηγουμαι δεν ειμαι εμπορος η οτιδηποτε τετοιο!!!!!Αλλωστε νομιζω οτι στο mensonly συγκεντρωθηκαμε γιατι εχουμε εκτιμηση στο καλο ξυρισμα(καφε,κρασι-ποτα ντυσιμο κοκ) και μας αρεσει να δοκιμαζουμε καινουργια πραγματα.Σε γερμανικο φορουμ καποιος ανεφερε την ρηση ενος Γερμανου φιλοσοφου που ελεγε οτι οτιδηποτε τριχωτο ειναι πρωτογονο και παραπεμπει στη ζωωδη φυση μας.Ειναι αυτα τα πραγματα που προανεφερα που μας κανουν να ξεχωριζουμε απο το πρωτογονο εγω μας και να το <<παιζουμε >>και εμεις μικροι θεοι (παρα φυσει δε λεω και με ολο το κοστος -ασθενειες πολεμοι πονος κακο κτλ) . Και εξηγουμαι για παραδειγμα οτι δεν ειναι στη φυσει του ανθρωπου να πχ πινει καφε ουτε να το παιζει μινι θεος ο μαγειρας <<δημιουργωντας >>τροφη η οποια σε τελικη αναλυση δεν ειναι κυριολεκτικα αφομοιωσιμη απο το ανθρωπινο οργανισμο αλλα σιγουρα ειναι νοστιμη--αλλα δεν ειναι τροφη οπως και να το κανουμε .Ουτε το κρασι που ειναι <<κονσερβαρισμενο>>σταφυλι ουτε το ψωμι που ειναι <<τροφη μακρας διαρκειας >> με βαση το σιταρι.. Ητοι -αν θεος ηθελε να πινουμε εσπρεσσο θα κρεμαγε τις bialletti στα δεντρα !!!Ελπιζω να μην σας ζαλισα καλοι μου φιλοι .... :shocking
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”