Bic Chrome Platinum

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Επανέρχομαι με την τελική μου ετυμηγορία για το Bic Chrome Platinum
Άλλα δυο ξυρίσματα με καλή προετοιμασία και La Toja στικ. Έκανα καταπληκτική πυκνή σαπουνάδα που γλυστρούσε απίστευτα.
Και στις δύο περιπτώσεις χρησιμοποίησα ανθόνερο αμαμελίδας σε σπρέυ, ως asl.

α) EJ89 Barley. Γένια 3 ημερών. Τραβούσε πάλι η λεπίδα χωρίς να κόβει βαθιά, ειδικά στο κόντρα. Πολλά touch-ups. Ερεθισμός στον λαιμό. Σε 8 ώρες η μούρη μου γρατζουνούσε πάλι.

β) Gillette Slim adjustable. Γένια 2 ημερών. Ξεκίνησα με την μηχανή στο 7 και τραβούσε πολύ. Το γύρισα στο 6 και ήταν μεν ασφαλές, αλλά έκοβε πολύ ρηχά. Μετά και το κόντρα, που δεν ήταν καθόλου άνετο, αναγκάστηκα να κάνω αρκετά μερεμέτια, γιατί ξεχώριζε το μαύρο από τις τρίχες μου στο πρόσωπο. Αποτέλεσμα πολλά μικρά κοψιματάκια και αρκετός ερεθισμός στο λαιμό που ακόμα με ενοχλεί. Μετά από 6 ώρες το πρόσωπό μου και γρατζουνάει και δεν έχει συνέλθει...
Απλά δεν κάνει για μένα...

Μείναν νομίζω 3 Bic και 3 Βοlzano για κάποιον γενναίο εθελοντή :b :)
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

μεχρι στιγμης οι bic chrome platinum ειναι οι καλυτερες λεπιδες που εχω χρησιμοποιησει.απιστευτα βαθυ ξυρισμα και πολυ γλυκες με το προσωπο μου.ειδικα με closed comb μηχανες εχουν αριστες επιδοσεις.με πιο επιθετικες μηχανες θελουν λιγο παραπανω προσοχη γιατι δεν αστειευονται. θα πω οτι εχω βρει ακομα 2-3 λεπιδες που ειναι πολυ κοντα σε επιδοσεις με τις bic cp αλλα καμμια δεν τις ξεπερναει.
και για να κλεισω αυτο το μικρο review θα πω αυτο που ολοι γνωριζουν οτι YMMV. ;)
galazia_lepida
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 11 Φεβ 2014, 23:43
10
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

dimitris έγραψε:Παιδιά οι Chrome έχουν επικάλλυψη χρωμίου. Οι Astor είναι stainless.
Αυτές τι είναι τώρα! Και stainless και chrome; Πως γίνεται αυτό;
Γιάννη που τις βρήκες;
Απλώς, να κάνω μια διευκρίνιση ότι το stainless steel είναι μείγμα πρωτίστως σιδήρου και χρωμίου (αν θυμάμαι καλά σε αναλογία 90% σίδηρος και 10% χρώμιο). Αναλόγως τι ποιότητα και ιδιότητες θέλεις να του προσδώσεις μετά, προστίθενται διάφορα μέταλλα στο μείγμα όπως νικέλιο, μολυβδένιο, τιτάνιο ή χαλκός. Πρόστίθενται και μη μεταλλικά στοιχεία όπως άζωτο ή άνθρακας. Σαφώς, όσο καλύτερο μείγμα τόσο καλύτερη ποιότητα. Με λίγα λόγια τα BIC CHROME έχουν επιπλέον κάλυψη χρωμίου για αισθητική και λάμψη αλλά μάλλον επηρεάζει και ως στρώμα την κόψη. Τα ΑΣΤΟΡ δεν είναι επιχρωμιωμένα σίγουρα.
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Παιδιά νομιζω οτι πλέον υπάρχουν Ελλάδα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 25 Αύγ 2017, 17:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως μπορείς να το κάνεις αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
fingolfin
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 02 Σεπ 2017, 14:01
6
Been thanked: 7 times

Tα δοκιμάζω τον τελευταίο καιρό. Ίσως σε πολλούς φανεί υπερβολικό αυτό που θα πω. Νομίζω ότι βρήκα το ξυραφάκι "μου".

Να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν πίστεψα αυτό που λεγόταν εδώ "κάθε ξυραφάκι διαφορετικό για κάθε πρόσωπο". Το θεωρούσα υπερβολή. Μέσα στα 2 περίπου χρόνια που ασχολούμαι με το π.ξ, δοκίμασα αρκετά διαφορετικά ξυραφάκια. Με όλα έκανα φυσικά ένα καλό έως πολύ καλό ξύρισμα. Όταν δοκίμασα πρόσφατα τα bic Chrome τότε πραγματικά ευχαριστήθηκα το ξύρισμα!

Μετά απο λίγο καιρό δοκίμασα να ξανα ξυριστώ με ένα απο τα άλλα ξυραφάκια (στην προκειμένη περίπτωση με perssona) και μου δημιουργούσε το ίδιο "ζόρι" που δημιουργούσε πάντοντε.

Τελικά μάλλον ισχύει αυτό που είπατε πως κάθε συνδυασμός αποδίδει διαφορετικά σε κάθε πρόσωπο. Προσωπικά δεν βρίσκω πλέον τον λόγο να αλλάξω. Θα δοκιμάσω και τα bic astor να δω μήπως και με αυτά έχω πολύ γλυκό ξύρισμα (διότι τα βρίσκεις και εύκολα σε σχέση με τα chrome).

Ελπίζω να συνεχίσουν να παράγονται με την ίδια ποιότητα.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Πέρα από το Γιώργο στον Πειραιά,υπάρχουν πουθενά αλλού;
Τα έχετε δει σε περίπτερα,ψιλικατζίδικα,σούπερ μάρκετ,αποθήκες;
Θέλω να τα ξαναδοκιμάσω,μετά από 4 χρόνια που είχα ένα πακετάκι.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Hairstories, Ηρακλέους 137, Καλλιθέα.
Ο Τσομπαρης πρέπει να έχει... :think:
ο Μιχαηλίδης έχει.
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6120 times
Been thanked: 5193 times

Τα δοκίμασα πριν δυο μήνες περίπου. Δεν ταίριαξαν στο δέρμα μου. Μου φαινόταν σαν να γδέρνουν, κυρίως στα μάγουλα και στο λαιμό. Έκανα διάφορους πειραματισμούς (γένια μιας δυο ή περισσοτέρων ημερών, άλλες κρέμες κλπ). Βέβαια όσο πιο πολλών ημερών τόσο και καλύτερα. Το πρόβλημα το εντόπισα πιο έντονο στο καθημερινό.
Θα τα δώσω μια δεύτερη ευκαιρία μετά από λίγο καιρό με λεπίδες από άλλο πακετάκι και βλέπουμε.

:dp
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εμένα είναι στην πρώτη πεντάδα!
"Aut viam inveniam aut faciam "
fingolfin
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 02 Σεπ 2017, 14:01
6
Been thanked: 7 times

Θα ήθελα πάντως να κάνω την εξής χαζή ερώτηση: Μήπως σε μένα (και σε αρκετούς φυσικά που προτιμούν το εν λόγω ξυραφάκι), παίζει ρόλο το ότι αναγράφει "chrome" πάνω; Μήπως δηλαδή έχουμε να κάνουμε με τα υλικά κατασκευής του τα οποία ξεχωρίζουν απο κάποια άλλα; Αν ναι τουλάχιστον να δοκιμάσουμε και κάτι αντίστοιχο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”