Bic Chrome Platinum

tolis7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 07 Φεβ 2017, 00:17
7
Has thanked: 60 times
Been thanked: 328 times

ενα ξυρισμα αλλα ειναι φοβερο ξυραφακι!εχω παθει πλακα αλλα θελει κι αλλα ξυρισματα για σιγουρα συμπερασματα.
Basil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 17 Σεπ 2017, 14:15
6
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού - Αττική
Has thanked: 761 times
Been thanked: 605 times

Έκανα αρκετά ξυρίσματα με αυτές με την Mühle R89, μου αρέσουν πολύ, δεν είναι ήπιες τις αισθάνομαι λίγο τραχιές, έβγαλα 7-8 ξυρίσματα. Καλύτερες απο τις BIC Astor. Δεν είναι οι μοναδικές μου αν και ψηλά στη λίστα, εξ'άλλου ακόμα δοκιμάζω. Κάποια στιγμή θα ήθελα να τις δοκιμάσω σε σαβέτα όπου τώρα σειρά έχουν οι Personna platinum και Astra SP.

Αθήνα και Πειραιά βρίσκονται εδώ:
Wellshaved
Hairmaker
Μιχαηλίδης
Βασίλης
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

Άριστες εντυπώσεις από τα Bic Chrome Platinum. Έβγαλα 24 αψεγάδιαστα ξυρίσματα εκ των οποίων, για να μην με κράξετε, τα μισά είναι το δεύτερο πέρασμα που κάνω κάθε φορά που ξυρίζομαι οπότε δε φθείρεται το ξυράφι πάρα πολύ - βασικά θα έλεγα δε φθείρεται καθόλου διότι με το πρώτο πέρασμα δεν αφήνω και πολλά πράγματα. Η αλήθεια είναι ότι προς το τέλος έπεσε λίγο η απόδοση του Bic αλλά όχι τόσο πολύ ώστε να με προβληματίσει.
Να επισημανθεί ότι χρησιμοποιώ Merkur 34C και σαπούνια αυστριακό προβατάκι και φύκια.Επίσης τα γένια μου δεν είναι πυκνά και όχι ιδιαίτερα σκληρά.
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Όταν πρωτοξεκίνησα το ΠΞ έκανα κάποιες μαζικές αγορές σε αναλώσιμα ξυραφάκια, σαπούνια και after shave lotions και που έχω καταχωνιάσει σε σημείο να μην τα αγγίζει ήλιος, ζέστη και υγρασία και που αποσύρω σταδιακά μόλις μου τελειώνουν αυτά που επιλέγω να μένουν προς άμεση χρήση.
Έφτασε λοιπόν η σειρά του Bic blade που δοκιμάστηκε σήμερα το πρωί.
Οι εντυπώσεις μου από αυτό το ξυράφι είναι πολύ θετικές. Το bic φαίνεται ήδη από την πρώτη στιγμή ότι πρόκειται για ένα ξυράφι με διάρκεια και που αντέχει τις χρήσεις πέραν των 4 - 5 ξυρισμάτων.
Πολύ κοφτερό με τα γένια και ευγενικό με το δέρμα. Ένα θεριστικό που καθαρίζει απροβλημάτιστα όλα τα σημεία προσώπου με μεγάλη ευκολία, χωρίς όμως ποτέ να νοιώσεις το φόβο ότι θα σφάξει στη λάθος κίνηση.
Μου θύμισε πολύ το Polsilver και νομίζω ότι είναι στην ίδια κατηγορία. Η μηχανή που χρησιμοποιήθηκε ήταν η επετειακή EJ men's only 2018.
Άψογο!
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Με έκπληξη διαπιστώνω ότι δεν έχω γράψει σ' αυτό το νήμα, αν και το Bic Chrome Platinum ήταν το πρώτο ξυραφάκι που χρησιμοποίησα ποτέ (σε DE, πριν πέντε χρόνια).

Τι να πω, ότι είναι από τα πιο κοφτερά που κυκλοφορούν; Είναι. Το δοκίμασα πρόσφατα σε επειτειακό ξύρισμα και θέριζε, την πρώτη φορά μάλιστα έκανα 3-4 ξυρίσματα επειδή ήμουν πιο χαλαρός. Αλλά και μετά, που ήμουν πιο υποψιασμένος, πάλι είχα τα nicks μου.

Μάλλον δεν θα ξαναπάρω όταν τελειώσει το πακετάκι, μια και είναι ΠΟΛΛΕΣ οι μάρκες που με ξυρίζουν καλά χωρίς να κινδυνεύω με κόψιμο. Ακόμα και τα Feather τα θεωρώ λιγότερο κοφτερά.
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Bic Chrome Platinum τις δοκιμασα σημερα για πρωτη φορα,και εμεινα εκπληκτος με την αποδοση τους. 3 περασματα και μαγουλο γυαλι,χωρις να νοιωθω την λεπιδα στο δερμα σχεδον καθολου. Μπηκε η λεπιδα σε Qshave στην ρυθμιση 4&5. Θα δοκιμαστουν και στις αλλες μηχανες μου,και αν αποδοσουν οπως σημερα παρω να υπαρχουν στο ντουλαπι.Σε σχεση με τις Astra & Persona τις βρισκω ανωτερες.
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
not_is
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 04 Οκτ 2019, 14:57
4
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 873 times
Been thanked: 1461 times
Επικοινωνία:

Αρκετά έως πολύ κοφτερές για εμένα και αν τίς πάς λίγο γρήγορα και απρόσεκτα έχεις θεματάκια. :naughty:
Νότης
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Για εμένα κάθε φορά που θα τις δοκιμάσω είναι kinder έκπληξη. Nonetheless, κοφτερες.
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Εκτός απο κοφτερές, είναι και ιδιαιτέρως "ανθεκτικές".
Εμένα μου δίνουν χαλαρά 6-7 ξυρίσματα (των τριών συνήθως περασμάτων) χωρίς να παρουσιάζουν σημάδια κόπωσης.
thanos9999
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 14:05
6
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 3975 times
Been thanked: 5668 times
Ηλικία: 38

Αγαπημένες! Και κοφτερες και μου κρατανε και εμενα αρκετα ξυρισματα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”