Shark Super Chrome

Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Κάτσε μιας που το ξέθαψες να πω και εγώ την γνώμη μου μιας που της δοκίμασα πρόσφατα.
Η Super Chrome με το κίτρινο χαρτάκι τραβάνε σαν τρελές!!! Πρόσφατα της δοκίμασα. Μπορεί να κάνουνε καλό ξύρισμα αλλά με την EJ DE89 τραβάνε αβέρτα.
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

Ενώ οι Stailness με τράβηξαν άγρια, οι chrome με πήγαν μια χαρά.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

ετσι ειναι.αναλογως το δερμα ταιριαζει και η λεπιδα.σε αλλους ταιριαζει η ss kαι σε αλλους η sc.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

σε αλλους ταιριαζει η ss kαι σε αλλους η sc
Eμένα πάντως μου ταίριαξαν και οι δύο. Βέβαια, μάλλον είμαι περίπτωση, μια και η πλειονότητα των ξυραφιών που έχω δοκιμάσει μου κάνουν, είτε λίγο είτε πολύ. Ή χοντρόπετσος είμαι ή έχω πολύ χαμηλά τον πήχυ των απαιτήσεων ή όντως το δέρμα μου είναι δεκτικό σε πολλά διαφορετικά ξυραφάκια.

Στη σύγκριση SS με SC; Μάλλον οριακά SS θα ψήφιζα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχω και τη SC ψηλά.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Έχουν τίποτε που να θυμίζει astra-helios ;
Γιατί οι δύο παραπάνω, αποτελούν την προσωπική μου κατηγορία "λεπίδες για τα σκουπίδια".
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Μπαμπη οχι.και οι super chrome kαι οι super stainless γενικα θεωρουνται καλες λεπιδες.σιγουρα παντως δεν ειναι κακες.οπως βεβαια εχω ξαναπει οι λεπιδες ειναι περιεργη υποθεση.αυτο που εμενα μου δινει αψογο ξυρισμα εσενα μπορει να σε ενοχλει.
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Προ μηνών προμηθεύτηκα ένα κουτάκι Shark Super Chrome από το γνωστό κατάστημα του Πειραιά. Οι λεπίδες βρίσκονται σε πλαστικό κουτάκι ( σημειώστε το αυτό ) με bar code 222001-553536.

Όπως πάντα οι λεπίδες δουλεύονται με Gillette Tech Aluminum.

Τα αποτελέσματα εξαιρετικά. Πολύ βαθύ ξύρισμα και η λεπίδα κρατάει άνετα 5 ξυρίσματα με τα επόμενα να δείχνουν προοδευτική κόπωση της λεπίδας η οποία εμφανίζεται με τράβηγμα κατά το ξύρισμα.

Προ κάποιων εβδομάδων βρέθηκα στον Μηχαηλίδη στην Ομόνοια οπότε αφού διέθετε τις εν λόγω λεπίδες είπα να προμηθευτώ ένα μεγάλο κουτί με 200 λεπίδες ( 20 κουτάκια των 5τμχ με bar code 222001-558753 ).

ΜΕΓΑ ΣΦΑΛΜΑ ΜΟΥ

Οι λεπίδες ξυρίζουν εξαιρετικά πλην όμως ΜΟΝΟ για ένα έως το πολύ δύο χρήσεις και μετά το τράβηγμα γίνεται ανυπόφορο.

Η διαφορά που εντόπισα από την πρώτη αγορά εντοπίζεται στο κουτάκι και στο bar-code. Οι αρχικές ( και καλύτερες ) είναι σε πεντάδες μέσα σε πλαστικό κουτάκι ενώ οι επόμενες ( και σαφώς χειρότερες ) είναι σε πεντάδες μέσα σε χάρτινο κουτάκι.

Ανάλογα θέματα είχα στο παρελθόν με αγορές σε Personna καθώς και σε Perma Sharp.

Ηθικόν Δίδαγμα : Όποτε ξαναπρομηθευτώ λεπίδες, θα τις δοκιμάζω αυθημερών και για διάστημα 1-2 εβδομάδων με δειγματοληπτική επιλογή 3 τουλάχιστων τμχ. Εάν βγουν όπως τις επιθυμώ τρέχω στο μαγαζί που τις προμηθεύτηκα και αγοράζω ικανοποιητικό στοκ ΜΟΝΟ εφ'όσον έχω την διαβεβαίωση ότι είναι από την ίδια παρτίδα. Ανοίγω μάλιστα τα κουτάκια να εντοπίσω διαφορές συσκευσίας πχ υλικό συσκευασίας, χρώμα-υλικό και πλήθος στα χαρτάκια, bar-codes κλπ.

Περαστικά μου :)
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Φίλε μου οι εν λόγω λεπίδες έχουν αλλάξει αρκετές φορές.
Παλιά ήταν κορυφαίες μετά άλλαξαν και έγιναν για πέταμα και τώρα λένε ότι είναι κάπου στη μέση.
Πρέπει να δοκιμάσω κάποια στιγμή.
Να ξέρεις ότι κάποιος μου πε σε ένα ξένο φόρουμ ότι σε κάποιες περιπτώσεις αντί για shark chrome πήρε στο ίδιο κουτί τις shark stainless.
Τσέκαρε αν αυτές που έχεις είναι οι stainless στην συσκευασία των chrome.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Αυτές που έχω στο πλαστικό κουτί με το κίτρινο χαρτι είναι πολυ καλες.Αλλα καταλαβαίνω οτι κανουν μαφία με τις συγκεκριμένες λεπίδες.Απο τα λεγόμενα του ρήτορα που δεν τα αμφισβητώ.
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Εγώ έχω μερικές εκατοντάδες Super Stainless και καμιά 20αριά Super Chrome. Οι Stainless είναι εξαιρετικά ήπιες και δεν κόβουν πολύ, οι Chrome κόβουν περισσότερο, αλλά πάλι δεν είναι επιθετικές. Δυστυχώς, ΜΑΛΛΟΝ οι Chrome είναι παρελθόν. Στην Ιταλία δεν πωλούνται πια πουθενά εδώ και μήνες και διάβασα και κάπου ότι η Lord που τις παράγει, απλά αποφάσισε να τις διακόψει και να συνεχίσει μόνο τις Super Stainless. Δεν ξέρω αν αληθεύει, αλλά πάντως, εδώ πια δεν τις βρίσκεις, ενώ πριν 1 χρόνο τις έβρισκες και το μετανιώνω που δεν είχα πάρει περισσότερες. Ακόμα και στο Ebay, οι πηγές είναι πολύ περιορισμένες για τις Super Chrome, που μάλλον συνηγορεί ότι η φήμη είναι αληθινή. Στην Ευρώπη μάλλον έχει μείνει μόνο το razorbladeclub στη Σουηδία, μάλλον επειδή αυτό έχει παλιό στοκ ακόμα. Με άλλα λόγια, αν σε κάποιον αρέσουν πολύ και τις βρίσκετε ακόμα στην Ελλάδα, ίσως θα ήταν καλό να αγοράσετε μια εκαντοντάδα για καβάντζα από τις Chrome.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”