Occam's razor Enoch

Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Χαίρετε κύριοι .
Έχει κάποιος άποψη περί της συγκεκριμένης μηχανής ; Με ενδιαφέρει η αγορά se, η οποία θα δέχεται κυρίως Artist club blades.
Μια άλλη περίπτωση που εξετάζω είναι και η supply se v2
Είμαι δεκτικός σε προτάσεις.
Ευχαριστώ
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Η Supply δεν παίρνει AC blades... Για AC υπάρχουν διάφορες, προσωπικά θα πρότεινα είτε τη General (v2) ή το Blackland Vector (πιο ήπιο αλλά φοβερή κεφαλή για λεπτομέρειες). Έχει βγει και η Hawk v3 αλλά δεν την έχω δοκιμάσει. Την Enoch που λες επίσης δεν την έχω δοκιμάσει αλλά νομίζω έχει καλές κριτικές στο διαδίκτυο.
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Η Vector ήταν στη κορυφή της λίστας μου.
Απορρίπτεται λόγω υψηλής τιμής (μια στη τιμή των δύο).

Η hawk v3 είναι στη λίστα μου, παραταύτα δεν τη βρίσκω κάπου στην Ευρώπη και δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώσω λύτρα στο τελωνείο για μια μηχανή των 70$ . Το τελικό κόστος θα ξεπεράσει κατά πολύ την τιμή.

Θα κάνω λίγο υπομονή για τη συγκεκριμένη, ελπίζοντας πως κάποια στιγμή η razorock θα "στοκαρει" και θα διαθέσει κομμάτια σε Ευρωπαίους συνεργάτες της. Η εμπορική επιτυχία των προκατόχων της δημιούργησε μεγάλη αναμονή για την V3 και ελπίζω πως βασιζόμενοι σε αυτό προχώρησαν σε μεγαλύτερη παραγωγή της V3 .

Για την Enoch από την άλλη είμαι διατεθειμένος να πληρώσω τα λύτρα ,μιας και από σχεδίαση είναι πολύ ρετροχεβιμεταλ και με φτιάχνει άρρωστα. Απ' όσα είδα σε βίντεο παρουσιάσεων (προωθησεων) φαίνεται να έχει σφιχτές ανοχές και μου άρεσε ιδιαίτερα ο τρόπος που "φορτώνει " με ένα μικρό λασκαρισμα.

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 14 δευτερόλεπτα:
@FSword Στη general v2 δε μου άρεσε καθόλου η λαβή Εικόνα

Η supply από την άλλη, μου αρέσει πολύ εμφανισιακά καθώς είμαι λάτρης των schick adjustable και pal.
Και η συγκεκριμένη στα μάτια μου μοιάζει σαν μια " εξελιγμένη " retrofuture των προαναφερθέντων με λίγο πιο σκληρή σχεδίαση που παραπέμπει σε "εργαλείο" που λένε και στην Αμερική. YMMV Εικόνα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Για το Vector πάω πάσο! Η General έχει πράγματι απαίσια λαβή (την πρόλαβα με την αρχική ευτυχώς, όχι ότι ήταν κανένα κομψοτέχνημα αλλά σε σχέση με την τωρινή...). Για τη Hawk δεν υπάρχει πρόβλημα με τα τελωνεία λόγω αποστολής από Καναδά. Βέβαια αυτό με μικρή επιφύλαξη γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Δύσκολα όμως να σου τύχει. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι τα ακριβά μεταφορικά!

Σε κόβω όμως κατασταλαγμένο είτε στην Enoch είτε στο Supply (που υπάρχει και Ευρώπη, στον Connaught απ' όσο θυμάμαι). Παίξτο κορώνα γράμματα και πάρε ένα απ' τα δύο. Ή και τα δύο :-)
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

@Billy the butcher

Και εγώ περιμένω πως και πως V3. Έχω πολύ υψηλές απαιτήσεις αλλά συμφωνώ δεν πρόκειται να δώσω σε τελωνειακα έξοδα 2 φορές της τιμής. Οπότε εις αναμονην μέχρι να έρθει σε ελληνικό η ευρωπαϊκό μαγαζι.

Υ.Γ. Πάντως έχουν αργήσει που δεν την έχουν ήδη στοκαρει σε ευρωπαϊκά μαγαζιά.

Οψόμεθα
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Φίλε @FSword ο Connaught μάλλον είναι ο μοναδικός Ευρωπαίος που φέρνει τη συγκεκριμένη μηχανή ,απ' ότι είχα δει κι εγώ παλαιότερα.
Το παράδοξο είναι ( ίσως και να κάνω λάθος)ότι απ' τα Χριστούγεννα περίπου που το πρωτοείδα εκεί, μέχρι και σήμερα που το ξανατσεκαρα, παρατήρησα αύξηση στη τιμή της συγκεκριμένης μηχανής. Όπως και ότι, ξεστοκαρε από την επιλογή του απλού και οικονομικότερου πακέτου ( χωρίς της δύο επιπλέον πλάκες ασφαλείας που προσφέρει η εταιρεία). Ίσως έφερε παρτίδα με "ακριβότερο " δολάριο Εικόνα.
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

@Tasos123 +100
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Πάντως η Hawk v3 δεν είναι μία μηχανή εφόσον έχει 3 base plates. Οπότε τίθεται το ερώτημα ποια να διαλέξεις. Στα ξένα φόρα μάλλον προς την OC βλέπω να κλίνουν οι περισσότεροι (που φαίνεται είναι η πιο επιθετική), αλλά αυτό είναι πολύ σχετικό, εξαρτάται τι ζητάει ο καθένας και τι του ταιριάζει.
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Έχοντας σαν se την ΑΤΤ CC calypso κια λαμβάνοντας το γεγονός προσωπικά ότι μου αρέσουν οι σούπερ επιθετικες μηχανες της κατηγορίας καννιβαλων δίχως δεύτερης σκέψη OC. Μακάρι το πρόβλημα να ήταν στο base plate. Ας έρθει σε ευρωπαϊκό έδαφος πρώτα και τα άλλα μπαμ λύνονται.
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

@FSwordΘέλω να τη χρησιμοποιήσω και για ξύρισμα κεφαλής , καθημερινό ή μέρα παρά μέρα . Σημειώνω ότι το τριχωτό της κεφαλής μου είναι πλήρως τριχωτό και όχι φαλακρό , οπότε μιλάμε για μια μεγάλη επιφάνεια. Η ανοικτή χτένα δεν είναι προτεραιότητα για μένα, μιας και απαιτεί σχολαστική διατήρηση της γωνίας κοπής και είναι ευκολότερο να με πληγώσει στο κεφάλι. Εκει συνήθως χρησιμοποιώ μπάρες ασφάλειας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Single Edge razors”