Occam's HIRAM Commander SE

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

Αφού τους επνιξα στην ευγένεια και τους έσφαξα με το γάντι, ένα 3 dot plate σε λίγο θα αρχίσει το ταξίδι για την Ελλάδα.
Ας ελπίσουμε αυτό να είναι οκ και να διορθώσει το ξυρισμα.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Μόλις είδα στο site ότι η τιμή της Hiram έχει πάει στα $255! Αν θυμάμαι καλά ήταν κάπου στα $180 (ή λιγότερο); Σε κάθε περίπτωση η αύξηση στα $255 είναι υπερβολική, πόσο μάλλον για ένα ξυράφι made in China. Not to mention με quality control για τα μπάζα.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5901
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27366 times
Been thanked: 38901 times
Ηλικία: 54

Ναι ΟΚ το παράκανε ο τύπος, δεν αξίζει τόσα χρήματα. Ωστόσο το πρόβλημα υπήρξε με ένα συγκεκριμένο batch που ο καλός αυτός κύριος το έστειλε όλο εκτός ΗΠΑ με την -προφανή- ελπίδα ότι ίσως κάποιος να μην ασχοληθεί με την μανούρα της επιστροφής / αντικατάστασης / νέων δασμών και να την γλιτώσει. Κανένας αγοραστής από ΗΠΑ δεν είχε πρόβλημα με την Χιράμ του.
Πάντως και η original Cobra που μας δάνεισε ο Θεόδωρος, ε δεν ήταν και το καλύτερο κατασκευαστικά ξυράφι που έχω δει... Μάλλον τον μύθο πληρώνεις. Το ίδιο πα να κάνει με την Χιράμ, είναι τόσο φανερό.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ναι το διάβασα περί defective batch εκτός US. Βάλε και την κουτοπονηριά στα προσόντα του.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Vavous έγραψε: 22 Φεβ 2020, 07:44 Πάντως και η original Cobra που μας δάνεισε ο Θεόδωρος, ε δεν ήταν και το καλύτερο κατασκευαστικά ξυράφι που έχω δει...
Τι παρατηρησες Αντρεα στην Cobra ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Ανδρέα μου , είναι λίγο οξύμωρο να μιλάμε για κατασκευαστικες αστοχίες τεραστίων διαστάσεων (όσον αφορά την κλίμακα μα κ την τιμή του προϊόντος) και ταυτόχρονα να λέμε πόσο ωραίο ξύρισμα κάνει μια μηχανή, που έχει στραβό, είτε base plate, είτε μπάρα ! :confusion-shrug:

Εντάξει, η λαβή όμορφη είναι :handgestures-thumbupleft: , μα αυτή δεν σε ξυρίζει... :handgestures-thumbdown:
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5901
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27366 times
Been thanked: 38901 times
Ηλικία: 54

@herco Δεν βρήκα την Κόμπρα τόσο προσεγμένη στις λεπτομέρειες ώστε να δικαιολογεί την υψηλότατη τιμή της. Ιδιαίτερα ο τρόπος που κουμπώνει μου φάνηκε χονδροειδής. Στα χρήματα αυτά υπάρχουν αριστουργήματα stainless steel. YMMV τα πάντα όλα :)

@tasos72 Αγαπητέ μου Τάσο. Ανέφερα πως ελαττωματικό ήταν ένα συγκεκριμένο batch που εστάλη εκτός ΗΠΑ. Η μηχανή αντικατάστασης που έλαβα είναι άψογη και με ξυρίζει εξαιρετικά. Ακόμη όμως και η πρώτη που έλαβα με την ελαφρώς κυρτωμένη μπάρα ασφαλείας με ξύριζε πολύ καλά, απλώς ένοιωθα παραπάνω την λεπίδα.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ελάχιστα είναι τα προϊόντα που δικαιολογούν την τιμή τους, (αναφέρομαι κυρίως στα πολύ ακριβά) και το σίγουρο είναι ότι, δεν φταίει ο κάθε οπορτουνιστής κατασκευαστής, αυτός την δουλίτσα του κάνει, στοχεύει σε ένα αγοραστικό κοινό και ελπίζει να πάει καλά το project του, που είναι πάντα συνοδευόμενο με έναν μύθο.

Μεγάλο μέρος της ευθύνης για το Quality Control, που πρέπει να είναι τουλάχιστον εφάμιλλο της τεράστιας τιμής, σπάνια τηρείται, γιατί ο καταναλωτής στην δική μας περίπτωση εμείς, αγοράζει με κύριο κριτήριο το συναίσθημα του, το είδες, το "ερωτεύτηκες", το αγόρασες, 'λογικό' ακούγεται τα προσεγμένα batch να πηγαίνουν στις ΗΠΑ, εκεί στοχεύουν άλλωστε, και όλη η σκαρταδούρα με κομμάτια που θα έπρεπε να τα αποσύρουν να τα στέλνουν κάπου μακριά, και σε εμάς εδώ, το έχω δει άπειρες φορές.

Η σύγκριση μεταξύ της original Cobra με την Occam's HIRAM τεχνικά είναι η ίδια, έτσι και μπορεί να συγκριθεί το τελικό φινίρισμα τους, η μέθοδος χύτευσης με έγχυση μετάλλου ή M.I.M. (κατασκευάστηκαν σε καλούπια χύτευσης) δεν μπορούν να έχουν την ακρίβεια των cnc machines, τέλος καλά και όμορφα όλα τα stainless steel αριστουργήματα, στους περισσότερους αρέσει το stainless steel, τι να το κάνω όμως; αν έχω δώσει ένα ζεμπίλι δολάρια, και δεν με ξυρίζουν καλά;

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι, τουλάχιστον τεχνικά δεν δικαιολογείται αυτή η τιμή των 255$ ούτε και η κατασκευή από ανοξείδωτο χάλυβα 316, καθώς και το Brushed Finish που είναι από 50-80€ φθηνότερο από το polish που έχει η original Cobra, που είναι μεν και αυτή πανάκριβη λόγω discontinue, αλλά ξύριζε δε σαν όνειρο, την HIRAM δεν την δοκιμάσει, οπότε ξυριστικά δεν μπορώ έχω γνώμη, πολύ όμορφες και οι δύο, αλλά έχω κολλήσει ξυριστικά στην original Cobra...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

255usd ???!!!!
χαχααχχαχαχαχαχα
Ούτε ο Douglas τόσο παπατζιλίκι ωρέ!


Εγώ απλά θα αναφέρω ότι μου έστειλε το 3 dot plate επίσης ελαττωματικό στο βίδωμά του και τώρα κάνει τον ... Κινέζο.
2 στα 2 plates προβληματικά.
Ακόμα και με το πιο επιθετικό plate πάντως μόνο με την Feather pro guard πήρα καλό ξύρισμα με 4 περάσματα. Οι feather pro και soft πολύ μάπα.
Έχω να δοκιμάσω κάνα δύο ακόμα λεπίδες αλλά λόγω του δύσκολου παρελθόντος μου με τις λεπίδες γενικώς, δεν είμαι πολύ αισιόδοξος.
Νοιώθω να περιορίζομαι αφάνταστα αν σε τέτοια μηχανή δεν έχω επιλογές λεπίδων που να με ξυρίζουν καλά. Και αυτό ισχύει γενικώς με τις SE.

Αν μετάνιωσα που την πήρα? Όχι ιδιαίτερα. Απλά χαλάστηκα με το quality control στα plates. Γιατί μπορεί να τύχει σε κάθε χρήστη OREN ή Hiram όταν τολμήσει να αγοράσει άλλο plate.
Αν θα ξαναενδόσω σε προπαραγγελίες? Απολύτως ποτέ.-

Final verdict:
Absolutely NOT recommented for hard bristles!

Αν έχετε σκληρά γένια μακριά...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5901
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27366 times
Been thanked: 38901 times
Ηλικία: 54

Συμφωνώ με όλους σας κύριοι. Απλά σε μένα έκατσε ξυριστικά η Χιράμ, όχι η Κόμπρα, κι έτσι είμαι πιο επιεικής στην κριτική μου προς αυτή. Το design και των δυο είναι όντως ερωτεύσιμο.
Douglas #2 lol ακριβώς!
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Single Edge razors”