Occam's HIRAM Commander SE

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27354 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Οι πρώτες εντυπώσεις:

Οι μικροατέλειες που διαπίστωσα χθες μόλις άνοιξα του κουτί, δηλαδή ο τζόγος στην λεπίδα και η ελαφριά κύρτωση του safety bar, δεν επηρέασαν καθόλου την λειτουργικότητα. Θα περιμένω βέβαια σχετικά την απάντηση του πωλητή αλλά δεν θα σκάσω κιόλας αν δεν μου προτείνει κάτι.

Δεν κάνω review σήμερα, γι' αυτό θα χρειαστούν πολλά ξυρίσματα και δοκιμές με σαπούνια και λεπίδες, αναφέρω μόνο την πρώτη μου εντύπωση. Λοιπόν, η Χιράμ ξυρίζει υπέροχα. Είναι απαλή -καμιά σχέση με την Κόμπρα που δαγκώνει και πρέπει να έχεις τεταμένη την προσοχή συνεχώς- και πολύ αποτελεσματική. Φέρει την μεσαία κεφαλή της Όρεν, είμαι βέβαιος ότι δεν θα χρειαστεί ποτέ να αγοράσω εναλλακτικά και την επιθετική τους. Φαντάζομαι πως όποιος έχει γένεια σύρματα θα πάρει εξτρά και την επιθετική τους κεφαλή και με μια SuperPro λεπίδα καθάρισε.

Εκανα το πρώτο ξύρισμα με το απαλότερο 'γυναικείο' AC ξυραφάκι Feather Soft Guard και τα πήγε εξαιρετικά. Με τρία περάσματα (χωρίς κόντρα) πήρα στα περισσότερα σημεία DFS και στα μάγουλα BBS. Πολύ εύκολη η εύρεση της ιδανικής γωνίας κοπής.

Τις επόμενες μέρες θα ανεβάσω 'επιθετικότητα' στα ξυραφάκια, ακολουθούν δηλαδή Feather Pro Guard, Kai MG Protouch guard, Schick P30, Feather Pro. Τα Feather SuperPro μου ήταν πάντα too much και αχρείαστα.

Εν ολίγοις, για το καθημερινό ξύρισμα που θέλω εγώ τα πήγε άριστα η Χιράμ, πολύ πολύ καλύτερα από την Κόμπρα που είχε την καλοσύνη να μας δανείσει ο @theo's. Από τις single edge που πέρασαν από τα χέρια μου, περισσότερο μοιάζει -στην απαλότητα και το βάθος κοπής- με την General v1.

Προσοχή: ΔΕΝ ξυρίζει όπως η Κόμπρα, πρόκειται για διαφορετικές κεφαλές. Νομίζω όμως ότι το πέτυχαν. Συνδυάζεται η ομορφιά, το βάρος και η αίσθηση στο χέρι της Κόμπρας με την κατ'εμέ πολύ καλύτερη κεφαλή της ΟΡΕΝ.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

Σήμερα πρωί. Γένια 5 ημερών.
Η τρίχα μου ατσαλόσυρμα!

Πρώτo ξύρισμα με την
HIRAM COMMANDER

Feather Pro blade ( Ευχαριστώ @Vavous )
VP custom painted 22mm boar
Fine green vetiver shaving soap
Brut sport style asl

Η μηχανή είναι κούκλα, βαριά όπως τη θέλω. Aρκετά καλό φινίρισμα αλλά όχι τέλειο.
Υπάρχει λόγω χύτευσης και στα σχέδια φιδιού μικροδιαφορές στη συμμετρία. Για μένα άνευ σημασίας. Αλλά κάθε κομμάτι γυαλίζεται στο χέρι από τον ίδιο τον Luke και σίγουρα έχει μικροδιαφορές ίσως σε διαφορετικά σημεία.

Πρώτη μου επαφή με SE γενικώς και προφανώς ότι διαβάσετε παρακάτω είναι από έναν πρωτάρη.

Με το φόρτωμα λεπίδας αντιμετώπισα πρόβλημα. Δεν κλείδωνε η λεπίδα στις εγκοπές τις. Και με ελαφριά παραπάνω πίεση από το πίσω μέρος της περνούσε μπροστά και έφευγε από τη κεφαλή!!! Είχα δει ότι μπορεί κανείς να την κάνει να κάθεται πιο σφιχτά με στράβωμα της λεπίδας στο κέντρο και προς τα πάνω.
Στραβώνω τη λεπίδα και ευτυχώς κουμπώνει καλούτσικα αλλά με σχετικό τζόγο, αφού στηρίζεται μόνο στα πλαϊνά και μπροστά κοντά στην κόψη. Το πίσω κεντρικό μέρος είναι στον αέρα. Ο τζόγος είναι κάτι φυσιολογικό, που έχει αναφερθεί πάμπολλες φορές στα βίντεο και τα Fora.

Ποια σωστή γωνία... Ξυρίζεσαι σχεδόν σαν cartidge σύστημα.
Και... δεν κόβει τα γένια επαρκώς. Δεν καλογλιστράει η λεπίδα αλλά δεν τραβάει κιόλας. Ένα πέρασμα προς τα κάτω και τα μισά γένια είναι ακόμη εκεί.
Φταίει η λεπίδα? Ή η μηχανή? Είμαι δύσκολος με τις λεπίδες. Δεν μου ταιριάζουν πολλές.
Κάνω 2ο πέρασμα προς τα κάτω. Λίγο καλύτερα.
Πέρασμα προς τα πάνω χμ... Αφήνει πολύ πράγμα πίσω.
Πέρασμα προς τα πλάγια. Τα ίδια.
BBS με τίποτα.

Έκανα σε κινήσεις και μερεμέτια για δύο ξυρίσματα που θα έκανα με μια πχ Futur η EJ.

Δηλ αν με την μεσαίας επιθετικότητας κεφαλή, με την οποία έρχεται η μηχανή, κάνεις τόσα περάσματα και μερεμέτια, τί στο καλό κάνεις με την ήπια?
Να κοπείς? Μόνο αν προσπαθήσεις πολύ. Μα με feather λεπίδα?

Εντυπώσεις 1ου ξυρίσματος είναι και όχι review.
Και συγνώμη για τη δραματικότητα. Αλλά πρέπει να γράψω ότι λίγο απογοητεύτηκα.
Θα ήταν όμως άδικο η απειρία μου να θάψει την πανέμορφη αυτή μηχανή.

Χάρη στον Ανδρέα @Vavous σε μια από τις πάμπολλες γενναιόδωρες χειρονομίες του, και το sample pack που μου παρείχε, θα έχω την ευκαιρία να δοκιμάσω και άλλες se λεπίδες. Ανδρέα για μια ακόμη φορά σε χιλιοευχαριστώ...

Ας σχολιάζουμε εδώ για να μη χαθούν όλα στο ξύρισμα της ημέρας...

Added in 2 hours 6 minutes 2 seconds:
Vavous έγραψε: 16 Ιαν 2020, 07:37 Οι πρώτες εντυπώσεις:

Οι μικροατέλειες που διαπίστωσα χθες μόλις άνοιξα του κουτί, δηλαδή ο τζόγος στην λεπίδα και η ελαφριά κύρτωση του safety bar, δεν επηρέασαν καθόλου την λειτουργικότητα. Θα περιμένω βέβαια σχετικά την απάντηση του πωλητή αλλά δεν θα σκάσω κιόλας αν δεν μου προτείνει κάτι.
Eμένα η safety bar είναι ίσια, ενώ αντίθετα η πάνω κεφαλή που αλλάζει έχει στο πάνω εσωτερικό της καμπυλότητα. Με το στράβωμα στη μέση η λεπιδα εφάπτεται στο πάνω μέρος αλλά πάλι υπάρχει τζόγος.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27354 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Την πρώτη Blackbird που είχα αποκτήσει την πούλησα αμέσως. Μετά από διετία και revisit είναι πλέον η μόνη μου μηχανή.
Εφόσον είναι η πρώτη σου SE Παναγιώτη, δώστης χρόνο.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

Εννοείται Ανδρέα. Τέτοιο χάρμα οφθαλμών δε θα του δώσω χρόνο?!
Έχω να κάνω αρκετές δοκιμές ακόμη. Να κατασταλάξω και σε λεπίδα.
Ίσως μάλιστα λόγω σκληρότητας γενιών, να χρειάζομαι την πιο επιθετική κεφαλή.
Πάντως δεν μπουκώνει με τίποτα και ξεπλένεται πανεύκολα!

Εσένα κλειδώνει κανονικά η λεπίδα χωρίς να θέλει στράβωμα? Αν την πατήσεις δηλ λίγο παραπάνω στο πίσω μέρος περνάει μπροστά εκτός θέσης ή όχι? Μήπως κάνω κάτι εγώ λάθος...
Δεν είναι εύκολο να το τραβήξω σε βίντεο.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27354 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και στην δική μου. Θέλει λίγο στράβωμα για να κατέβει και να κουμπώσει στις δυο εγκοπές. Στην αρχή μου έβγαινε κι εμένα από κάτω η λεπίδα αλλά μια δυο το κατάφερα.
Αν δεν σου κάτσει τελικά η Χιράμ, υπάρχει και η Enoch που έχει ακριβώς την ίδια κεφαλή της Cobra.

Τώρα που καταφθάνουν οι παραγγελίες των Hiram και των Enoch στους απανταχού ξυριστοκαμμένους, σκάνε μύτη στα fora τα σχόλια για τις μικροατέλειες.
Κανείς όμως μέχρι στιγμής δεν γράφει ότι έχει πρόβλημα στην χρήση.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

H Hiram εχει τη λαβη και η Enoch την κεφαλη - και εμεις δεν εχουμε τιποτα :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27354 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Μη μου στενοχωριέστε, προσεχώς θα την βγάλουμε pass around για τα καλόπαιδα.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Να στε καλα Kυριοι αλλα αυτη τη φορα δεν θα συμμετασχω - ο αποχωρισμος της Cobra με αρρωστησε :D

Παντως - και αυτο θα πρεπε να το γραψω στο thread της Enoch - η κεφαλη της Enoch εχει πειρακια και παρεμφερες σχημα αλλα απεχει αρκετα απο την Cobra (βιδωτη ??)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

H ENOCH πάντως ως design με αφήνει παγερά αδιάφορο.
Είχα πει ότι δεν θα ασχοληθώ με τις SE λόγω μικρής ποικιλίας λεπίδων.
Αλλά στην ομορφιά της HIRAM δεν αντιστάθηκα. Δε μετανιώνω καθόλου.
Θα επανέλθω μετά από αρκετές δοκιμές για μια δίκαιη και όσο το δυνατόν πιο αντικειμενική κριτική.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Να ρωτήσω,

Η Hiram έρχεται με ένα plate; βλέπω τις φωτογραφίες του Παναγιώτη και φοράει το no. 2, μπορείς να επιλέξεις ποιό plate θα αγοράσεις; ή σου την στέλνουν με το no. 2 ως στάνταρ; μπορεί ας πούμε κάποιος να πάρει το 2 & 3 μαζί;
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Single Edge razors”