Occam's HIRAM Commander SE

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Δε νομίζω να κρατήσω και τις δυο. Ο vendor μου είπε ότι έγραψε 'gift' στο δέμα που έστειλε. Με λίγη τύχη θα περάσει άλλως το χειρότερο σενάριο είναι να πληρώσω ξανά κανα σαραντάρι ευρώ στο τελωνείο. Δε βαριέσαι.

Πολύ σωστά, το μόνο μειονέκτημα που βρίσκω είναι πως δεν ξυρίζει εύκολα κάτω από την μύτη. Μόνο ATG και πλαγιαστά τα καταφέρνει εκεί αλλά όχι τέλεια.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Κάθετα με το πρόσωπο η λεπίδα ή η λαβή;
Μιχάλης
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ε η λαβή απ' όσο κατάλαβα. Shallow angle που λένε και στο χωριό μου. Αν λέω βλακεία με διορθώνετε οι κάτοχοι.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

Μιχάλη η γωνία κοπής και η χρήση (τουλάχιστον στο δικό μου πρόσωπο) θυμίζει cartridge πάντως...

Ανδρέα με το καλό η νέα.
Αν η νέα μηχανή κλειδώνει σταθερά τη λεπίδα θα υπάρχει ζήτημα με τη δική μου.
Υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά στην κάτω μπάρα σε σχέση με την δική μου στις φωτό?
(αν και νομίζω η δική μου λόγω εσωτερικού κυρτώματος της εναλλάξιμης κεφαλής είναι.)

Κρίμα που δεν κάναμε κανένα κονέ πριν τη στείλει να βάζαμε μαζί καμία dot3 για μένα...
30+ ευρώ τελική για την συγκεκριμένη είναι πολλά.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Καβάλα στο top plate;
Τότε μιλάμε για λάθος σχεδίαση.
Το safety bar δηλαδή τι... safety προσφέρει τότε; :D
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

Μια χαρά χρειάζεται η safety bar. Σε αίσθηση λέμε, όχι σε σχεδιασμό και στήριξη λεπίδας.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Όπως τα λέει ο Παναγιώτης, δουλεύεται όπως οι cartridge. Η γωνία της λαβής με το πρόσωπο δεν είναι αμβλεία βέβαια αλλά αρκετά πιο 'ανοιχτή' συγκριτικά με τις κλασσικές DE. Θα έλεγα γύρω στις 40 - 45 μοίρες.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Απ' όσο διαβάζω πάντως και στα ξένα φόρα είναι πολλοί που έχουν μικρά η μεγαλύτερα κατασκευαστικά θέματα με τη μηχανή. Στον ένα είναι στραβή η safety bar, στον άλλο η λεπίδα κάνει κούρμπα στη μέση όταν φορτώνει και πάει λέγοντας. Quality control δηλαδή ό,τι να'ναι. Πάλι καλά που ο vendor στέλνει καινούριες μηχανές χωρίς πολλά πολλά αλλά από ένα σημείο και μετά καταντάει κι αυτό ασύμφορο.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Την πάτησε ο Classic Shaving. Έκανε την κατασκευή στην Κίνα για να κρατήσει χαμηλά το κόστος αλλά έπεσε στην συνηθισμένη έλλειψη quality control από τους Κινέζους. Επειδή πρόκειται για φουλ ατσάλινη μηχανάρα, δεν πρέπει να αφήσει έτσι το ζήτημα, έχει έναν σχεδιαστικό θησαυρό στα χέρια του.

Μετά και την πέμπτη δοκιμή, βεβαιώνω πως η μηχανή με την μεσαία base plate είναι πάρα πολύ γλυκιά και πολύ αποτελεσματική για καθημερινό ξύρισμα σε κανονικά γένια. Με τις απαλές λεπίδες guard χρειάζεται πολύ buffing. Με την Schick και την Feather Pro τρία περάσματα και μερεμέτια είναι αρκετά για βελούδινο πρόσωπο χωρίς ερεθισμούς (η Blackbird μου δίνει κι αυτή το ίδιο βάθος μετά τρία περάσματα).

Μένει ακόμα να την δοκιμάσω με την πιο κοφτερή Artist Club λεπίδα, την Feather Super Pro. Κάποια στιγμή θα παραγγείλω και την πιο επιθετική plate, έχω την υποψία ότι με αυτήν θα λάμψει πραγματικά η Χιράμ.

Η Χιράμ με κέρδισε παρά τις μικρές αντιξοότητες.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Όχι απλά την πάτησε, πρέπει να βρει τρύπα να κρυφτεί.
Δεν μπορεί να βγαίνει σε στυλ "πάρτε την τώρα πριν πάει στα 200$" με μηχανή φτιαγμένη στην Κίνα, ενώ η razorock πουλάει ατσάλινη μηχανή φτιαγμένη στον Καναδά στα 60$.
Μιχάλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Single Edge razors”