Occam's HIRAM Commander SE

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Καλησπερα!

Σας ελλειψα;

Ειπα να επανελθω λιγο εστω, στο φορουμ. Δεν θα κανω καποια αναποληση, τι συνεβει ξυριστικα τα τελευταια χρονια. Ελλείψει χρονου, απλα δεν μπορουσα να συμμετασχω οπως θα το ηθελα. Παρα το οτι θα μπορουσα να κανω την αναρτηση αυτην εδω, αποφασισα να την κανω εδω περα, μιας και την εχω παραγγειλει ηδη (pre-order). Το σκεπτικο ειναι οτι θα κανω και μια παρουσιαση της εδω (εγω, ή καποιος αλλος, τεσπα, ειναι καλο να υπαρχει το νημα!). Να πω εδω, οτι ειναι η πρωτη καινουρια SE που αγοραζω, αλλα και γενικα η πρωτη ξυριστικη μηχανη εδω και πολυ καιρο! Ας πω λιγα λογια για την μηχανη. Οπως θα δειτε και στις φωτογραφιες, θυμιζει αρκετα την Cobra. Προσωπικα πιστευω οτι ειναι πολυ πιο ομορφη απο την Cobra. Το βαρος ειναι περιπου 110γρ. Το μηκος... χμ.. Χωραει στην παλαμη (αν υποθεσουμε οτι η φωτογραφια ειναι αυθεντικη και οχι αποτυχημενο photoshop με χαλασμενες αναλογιες). Δεχεται λεπιδες 50x8mm, δλδ και Feather και KAI λεπιδες. Η κεφαλη μοιαζει να ειναι η κλασσικη της Occam. Δε νομιζω ομως να ερχεται (τουλαχιστον για την ωρα) με συνολικα 3 μπαρες οπως η O.R.E.N., ή η ENOCH (το αλλο νεο μοντελο της εταιρειας, αλλα δε με εκανε κουκου οταν την ειδα), για παραδειγμα. Οι φωτογραφιες δεν αφηνουν να βγει καποιο συμπερασμα, στην περιγραφη δεν υπαρχει κατι, οποτε το μονο που μενει ειναι να περιμενω να ερθει το εργαλειο. Α! Μιας και μιλαμε για την παραδοση.. Λενε οτι θα τα στειλουν το αργοτερο την Black Friday, ητοι το πολυ στις 29.11. Μεσα στον πανικο των γιορτων, ελπιζω να ερθει φετος.. XD Για την ιστορια και μονο, να αναφερω οτι την πηρα με τις Pro-Guard λεπιδες (τις οποιες δεν εχω δοκιμασει, και ελπιζω να μην φαω παπαρα!)

Αυτα τα λιγα, για την ωρα, ο,τι νεο υπαρχει θα το αναφερω εδω, και φυσικα το review!

Φιλικα,
Στεφος
Εικόνα
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

εγώ τις Pro-Guard της χρησιμοποιώ στην Feather Artist Club SS και είναι πολύ καλές λεπίδες,αλλά είναι και τι ταιριάζει στον καθένα.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Μου αρέσει πολύ η μηχανή, Cobra λαβή και OREN κεφαλή.
Made in China εξού και η λογική τιμή για full stainless.
Πάντα ήθελα μια Cobra, δεν έκατσε, οπότε τρώγομαι τώρα για την πιο όμορφη Hiram.
Δίλημμα: να παραγγείλω από τώρα χωρίς να έχω ιδέα πώς ξυρίζει; να περιμένω reviews με ρίσκο να εξαντληθεί το αρχικό batch στα pre-orders και το επόμενο να στοιχίζει 195$; Αν πάρει καλές κριτικές βέβαια, γιατί αν δεν πάρει η τιμή θα παραμείνει στα 99$ μην πω ότι θα κατέβει κιόλας.
Κι άλλη απορία: η OREN ερχόταν με τρεις κεφαλές, η Hiram θα είναι standard ή θα μας βάλουν να αγοράζουμε εξτρά κεφαλή λιγότερο ή περισσότερο αποτελεσματική;

*************************************

Προστέθηκε μετά από 11 ώρες 10 λεπτά 6 δευτερόλεπτα:
Ονόματα δεν λέμε αλλά ακόμα δυο κύριοι του φόρουμ μας χτύπησαν από μια Hiram σήμερα.


Εικόνα
Δεν πάει άλλο με την διαφθορά. Πάω να γίνω μέλος.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Vavous έγραψε: 06 Οκτ 2019, 19:00
Προστέθηκε μετά από 11 ώρες 10 λεπτά 6 δευτερόλεπτα:
Ονόματα δεν λέμε αλλά ακόμα δυο κύριοι του φόρουμ μας χτύπησαν από μια Hiram σήμερα.

:DD :DD :DD
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Μετά την περιπέτεια ROCKWELL MODEL T, δεν...
Καλύτερα να πάω να στοκάρω 100 πενταλέπιδα!
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Δηλαδή; Τι περιπέτεια;. Μπορεί να το είχες αναφέρει, αλλά έχω χάσει αρκετά επεισόδια.. Οπότε κάθε βοήθεια δεκτή! 😳
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Μπα, τίποτα!
Μόνο που άργησαν 3 χρόνια και οι μηχαν'ες δεν κόβουν ούτε με βαλέ...

Συμπέρασμα: Ποτέ pre order και αγορά μόνο αν έχει καλά review.
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Κοίτα. Επειδή ΔΕΝ παίζει να δώσω 200$ για ξυριστική μηχανή, ακόμα και αν την έφερνε στην πόρτα μου η Bellucci, και έκανε και το πρώτο ξύρισμα, προτιμώ να περιμένω. 🤣 🤣 🤣 Η κεφαλή είναι γνωστή, η λαβή είναι νέα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Ο pre order πεθανεεεε παραπονεμεεεενοοοοος

Let the music play
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Το τι κανει ο καθενας με το πορτοφολι του ειναι δικο του θεμα εννοειται - αλλα απο την αλλη στη συγκεκριμενη περιπτωση η κεφαλη ειναι γνωστη (και γνωστο και το ποσο πολυ κοβει) - και απλα συνοδευεται απο νεα πιο ομορφη λαβη.

Δειχνει καλη περιπτωση για οσους "τυχερουληδες" δεν βρηκαμε την Cobra (ειτε τα λεφτα της ειτε την ιδια...)
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Single Edge razors”